| Noname282o a întrebat:

Bună...in primul rand va rog sa nu ma judecați, sunt un copil fără minte, știu asta. Și as vrea cât mai multe sfaturi nu jigniri sad
Am doar 14 ani și o cunoaștere de 2 luni și plus încă o luna de cuplu... Total 3 luni. Eu cu băiatul respectiv ne vom vedea luna viitoare și aș vrea să îi spun ceva dar mi-e frica de reacția lui exact ca și de a voastră când o sa vedeți ce voi scrie mai jos...

Țin sa menționez că am vorbit cu el despre gesturi, dacă avem voie unele atingeri, mângâieri etc. Dar eu as vrea ca pe curând. Nu acum, măcar pe la 15 ani sa ii fac o labă. Nu vreau sub nicio forma sex! Doar atâta vreau sa,, îl ajut" sad
Știu ca suna absurd și ca la anii mei ar trebui sa ma preocup de învățat nu de prostii, dar țin foarte mult la băiatul asta și nici nu știu cum sa ma mai exprim lui la cât țin la el. Avem o relație strânsă și ne vorbim foarte deschis, dar nu pana și în punctul asta. Mă refer ca nu pot sa ii spun fără pic de rușine măcar. Din contra am o rușine maximă, îmi e foarte frica de reacția lui și ce va spune sau poate ii voi da o impresie rea despre mine.
Ce ziceți ca e corect sa fac? Cum sa procedez?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai linistita, că se „ajută" singur atunci cand simte nevoia.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana serios pe carte si lasa labele si sex la anisorii astia ca-ti distrugi viata!

Unde dumnezeu sunt parintii aia ai tai, de nu te educa si supravegheaza?

| Noname282oo a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar nu vreau sex, doamnă, am și scris asta. Și nu am spus pentru acum ca vai vreau sa frec menta. Am doar 14 ani și o flegmă și îmi dau seama ca nu e ok acum. Am spus 15, sau hai 15 jumate sau 16. Dar tot mi-ar fi teama sa ii zic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Noname282oo):

Hotaraste-te la minciuna, ce varsta ai 14 sau 16 ani?
Probabil ca-n realiate ai numai 13 ani!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum sa procedez? Ca să ce? Dacă și-e rușine, nu îi spui.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu e să o faci direct, într-o zi când simți că s-a "înfierbântat" de la sărutări și mângâieri.
Ai grijă să nu fii prea insistentă, dacă simți că se retrage, respectă-i decizia!

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista multa alte moduri de a-i arata cuiva ca tii la el, nu doar prin gesturi de natura sexuala.In locul tau mi-as vedea de ale mele, deocamdata nici macar nu sunteti inca dezvoltati complet din punct de vedere sexual, asta incluzandu-l si pe baiat.Stai linistita caci daca simte nevoia se va masturba el, nu trebuie sa-l ajuti tu cu nimic, stie el ce are de facut.

| Noname282oo a răspuns (pentru dullcat):

Nu vreau sa ii arat ca țin la el prin tente de sex sau ceva. Vreau sa fac asta ca mi doresc eu sa ii fac

| dullcat a răspuns (pentru Noname282oo):

In locul tau as astepta pana la 16-17. Deocamdata nu stii ce aduce viitorul.Esti sigura ca inca veti mai fi impreuna peste cativa ani? Cel mai probabil nu, nu poti sti.Imi imaginez ca nu doresti sa auzi astfel de vorbe dar asta e realitatea.Crede-ma ca nu are sens sa iti faci planuri din acestea.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Ce relevanta are daca o sa mai fie cu el sau nu peste cativa ani? are 14 ani, aproape 15. Lasa fata sa experimenteze, a zis ca nu vrea sex, pare ca stie ce vrea. In loc sa ii zici sa astepte, poti sa ii dai niste sfaturi. Ea a zis ca vrea sa faca asta, e dorinta ei..pai sa o faca. O viata avem, mai bine ne bucuram de ea. Sa se informeze inainte si sa faca ce simte..asa e corect

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

A scris clar ca are 14 si planuieste asta pe la 15 sau 16.Adolescentii in general nu sunt capabili sa duca relatii atat de lungi.

Daca tu te grabesti undeva ca ti se termina viata, din patea mea poti face sex si la 12. Dar apoi asuma-ti si suporta consecintele.Nu doar penetrarea ci si toate celelalte actiuni tot sex se numesc.Iti spun eu ca cel mai probabil nu se va rezuma totul numai la atins.Decat o joaca care doar te starneste aiurea, mai bine astepti pana la 17 si faci sex cum trebuie.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Pai si am zis eu altfel? Planuieste la 15-16. Mie imi pare foarte ok. Iar legat de relatii lungi, nici nu trebuie sa existe relatii lungi la 14-15-16 ani. Este varsta la care trebuie sa experimenteze. Am zis doar ca e de preferat sa fie sustinuti si invatati sa experimenteze intr-un mod in care sa nu aiba probleme. De asta e nevoie de educatie sexuala. Tu degeaba ii zici sa astepte pana la 17 ani daca ea simte sa o faca de la 14.

Corpul la 14 ani este perfect pregatit pentru sex si se simte nevoia sa o faci. Nu inteleg de ce ar trebui sa ne prefacem ca nu e asa si sa cerem copiilor sa se abtina pana la 17... iar la 17 tot fara experienta si fara habar de sex...sa o faca happy e nevoie sa experimenteze si sa cunoasca lucruri. Nu asa se invata?

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Eu militez pentru educatie sexuala intr-un mod responsabil.La 14 ani gandesti cu hormonii, nu cu creierul, altfel nu ai vedea atatea intrebari care sunt de plans la categoria dragoste si sex.Toti vor distractie exact ca adultii dar cand ii loveste realitatea se comporta exact ca niste copii (caci doar asta si sunt), cerand aici ajutorul si ascunzandu-se de parinti.La 17-18 se presupune ca nu te mai comporti asa, considerand ca oficial devii adult in acte. Deci in locul tau nu as mai face astfel de declaratii iresponsabile. Repet, sexul e pentru adulti, nu pentru copii.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Daca te uiti la varsta persoanelor care cer ajutor aici, au fix 17-18 sau chiar mai mult, deci teoria ta ca la varsta aia este ceva schimbat pica.

Ce inseamna educatie sexuala in mod responsabil? Daca s-a fixat la 18 ani varsta majoratului, nu inseamna ca atunci brusc te transformi in adult.
Trebuie sa te hotarasti la ce ne raportam, pentru ca din punct de vedere biologic, in jurul varstei de 14 ani, esti adult 100%. Ca don punct de vedere mental inca nu esti la un nivel corespunzator este cu totul alta discutie, dar la fel cum la 14 ani nu gandesti ca la 18 ani. asa nici la 18 nu gandesti ca la 25 happy Hai sa facem sex doar dupa 25 sau dupa 50 mai bine..ca doar ai vazut, ca majoritatea relatiilor nu tin prea mult nici la 18 si nici la 25.

Ca sa o spun mai clar la ce ma refer, eu consider ca este foarte important ca de la 13-14-15 ani sa experimentam ceea ce ne dorim, sa invatam, sa ne formam. Nu zic sa faca sex, ci sa experimenteze diverse lucruri, sa se obisnuiasca cu diverse lucruri si sa fie ajutati ( prin educatie sexuala in scoli de exemplu) sa experimenteze in siguranta.

Nu stiu ce varsta ai tu, dar este evident ca deschiderea ta este minima. S-au dus de mult vremurile in care impunerea de restrictii era considerata sanatoasa, ideea cu "corpul inca incomplet dezvoltat" este o aberatie, la fel si ideile despre virginitate si zeitati happy

Daca te uiti pe statistici, 65-70% dintre persoane ( mature sa ne intelegem) nu sunt multumite de viata lor sexuala. Te-ai gandit vreodata de ce?

Biologic vorbind, natura ne-a facut in asa fel incat incepand cu 12-13 ani, nu doar ca suntem pregatiti pentru sex dar si incepem sa simtim nevoia. Chiar crezi ca in 2023 inca mai trebuie sa ne ferim de acest lucru si sa ne facem ca nu vedem realitatea?

Sutem pe primul loc in Europa la mame minore si avorturi. Oare de ce? Este evident ca avem nevoie de educatie sexuala nu de vesnicul " mai asteapta pana la 16-17 ani ani"

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Educatie sexuala in mod responsabil inseamna sa nu incurajezi sexul inainte de vreme, ci sa ii inveti pe adolescenti ca sexul nu este deloc o distractie asa cum cred ei, ca daca isi pierd virginitatea cat mai devreme nu este nimic cool, ca dublul standard in ce priveste viata sexuala e o mentalitate gresita etc.Mi-am exprimat foarte clar pozitia fata de educatia sexuala si ce subiecte trebuie sa abordeze, obligatoriu, de mai multe ori pe site: https://www.tpu.ro/......ani-si-nu/
Nu am chef sa ma repet.

Nu devii adult peste noapte cand implinesti 18 ani, dar o parte considerabila din creier se dezvolta pana atunci, asadar persoana devine capabila sa ia decizii bazate pe o judecata relativ rationala si sa fie constienta de repercursiunile propriilor actiuni, ceea ce la 12 ani sau 14 clar nu se intampla.

In locul tau as mai derula si citi, majoritatea intrebarilor de la dragoste si sex sunt puse de minori.
Crezi ca daca dai liber la sex nu vor mai exista mame minore? Buna gluma.Deschidere? Ma apropii cu repeziciune de 30 de ani.Sunt constienta de absurditatea conceptului de virginitate si a altor idei deplasate care afecteaza mintea populatiei chiar si dupa secole intregi.

,, Biologic vorbind, natura ne-a facut in asa fel incat incepand cu 12-13 ani, nu doar ca suntem pregatiti pentru sex dar si incepem sa simtim nevoia.'' Aparitia pubertatii nu se traduce numai prin hormoni care stimuleaza nevoia de masturbare si/sau sex.Esti blocat cumva cu sute de ani in urma, cand fetele faceau sex cu mult sub 18 ani tocmai fiindca se murea pe capete pe la 30 de ani sau 40 din cauza bolilor comune si a traiului de viata foarte sigur? Ok.

,, 65-70% dintre persoane ( mature sa ne intelegem) nu sunt multumite de viata lor sexuala. Te-ai gandit vreodata de ce?'' Da, pentru ca nu exista comunicare si implicare.Se observa cu ochiul liber ca romanii, de exemplu, habar nu au sa comunice in mod normal despre cele necesare vietii cotidiene, daramite despre sex. Terapie de cuplu pentru a imbunatati lucrurile? Romanul de rand nu are nevoie de asa ceva, stie el cum sa si-o bage in femeie ca sa fie toata lumea fericita.Stereotipurile tampite si dublul standard nici ele nu ajuta la razboiul dintre sexe care mereu va sugruma comunicarea, respectul si buna intelegere, adica fix elementele cheie in viata sexuala.Toti suntem oameni.

| Robert2526 a răspuns:

Daca ii este asa de rusine, mai asteapta putin. Dar sa stii ca nu ai de ce sa iti fie rusine, astfel de lucruri sunt normale in cadrul unui cuplu. Baiatul ce varsta are?
Eu zic sa discuti cu el. Tu iti doresti acest lucru doar "ca sa il ajuti" pe el, sau ai face asta si pentru ca tu iti doresti?

| Noname282oo a răspuns (pentru Robert2526):

Bună, răspund de pe alt cont ca celelalt nu îmi mai merge.
Eu as face asta ca îmi doresc, iar el are 15 ani.
Și mie rușine sa discut cu el, mi-e frica de reacția lui, de ceea ce va crede după despre mine, etc, temeri ma rog.

| Robert2526 a răspuns (pentru Noname282oo):

Atunci pur si simplu fa-o. In momentele voastre mai intime, atinge-l acolo. Daca nu zice nimic..continui...daca zice ceva iti ceri scuze si spui ca te-a luat valul laughing

| FindMyName a răspuns:

Daa..prea mult TPU pe ziua de astăzi.
Mă uit așa la unele întrebări postate aici și ma lasă îngrozită și altele mai puțin îngrozită.
Aici nu e chiar cazul așa îngrozitor...dar nici fericit.
Scumpa, ai doar 14 ani, cam micuță totuși, plus abia ce v-ați cunoscut. Mai dati-va timp cunoașterii. De aici îmi explic frica și teama ta de a vorbi cu el, ca nu știi cum reacționează, ce ar putea spune...ca nu îl cunoști pana și în punctul sa îi cunoști reacțiile!
Eu spun ca mai târziu să faci asta. Acum comunicarea, înțelegea, sinceritatea și loialitatea contează. Dacă chiar simți ca vrei neapărat sa ii faci și văleu nu mai poți aștepta, asta e îți iei inima în dinți și ii spui, dacă chiar te iubește va înțelege situația și îți va explica frumos.

| Anonimboy111 a răspuns:

E normal sa vrei, il atingi dupa ii spui si mergeti undeva retras