| sabygaby a întrebat:

Țin să menționez că am făcut sex protejat, dar la final după ce a ejaculat in vagin cu prezervativ, când a scos prezervativul și la strâns să îl arunce a observat și după și eu că curgea lichid din prezervativ... Acum îngrijorarea mea este că sunt dupa a3-a zi de terminare a menstruației și sunt îngrijorată. Să iau pastilă de a 2-a zi... E prima dată când se întâmplă asta cu prezervativul

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca a 3-a zi dupa terminarea menstruatiei, este de fapt ce-a de-a 7-a, a 8-a sau chiar si a 9-a zi a ciclului menstrual; si de asemenea daca ciclul tau este de tipul REGULAT si a avut mereu o lungimea mai mare de 27 de zile, atunci in acel caz sexul a fost intretinut intruna dintre zilele care apartin PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE. In aceste zile mai ales daca este cea de-a 7 sau a 8-a zi se apreciaza ca probabilitatea de a se putea forma sarcina este foarte mica de doar 3-4% sau altfel spus aproape inposibila. Se naste intrebarea daca ceea ce se scurgea era sperma DIN interiorul prezervativului, sau se scurgea secretia lubrifianta provenita din vagin care de regula exista PE EXTERIORUL prezervativului. Probabil ca niciun medic ginecolog nu ti-ar recomanda sa folosesti intr-o astfel de situatie acea pastila nenorocita si blestemta de a 2-a zi. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu lua pastile de contracepție, pentru ca nu sunt șanse sa fii gravidă.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sansele unei sarcini in aceasta perioada sunt extrem de mici asadar nu cred ca e necesar sa apelezi la contraceptia de urgenta.

| anamaria82726 a răspuns:

Da.ia pastila. Nu ai nimic de pierdut

| Ether a răspuns:

Super tare, cineva care e cu adevarat ingrijorat merge la farmacista si intreaba, intreaba parintii, merge la medicul de familie si nu intra pe TPU ca sa isi dea altii cu parerea daca tu esti sau nu insarcinata. Crezi ca cineva iti poate spune cu certitudine? Poate vine unu si iti spune sa stai linistita si doar pentru ca e raspunsul pe care vrei sa il auzi, asa si vei face. Mergi frumosmacar la farmacista si spune-i, sfatuieste-te ca doar nu o sa crezi ca esti prima care face sex si e ceva care nu se poate discuta cu nimeni. Asta e adevarul, si cateodata trebuie sa reactionezi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ether):

99% dintre farmaciste vand acea pastila blestemata si nenorocita chiar si daca sunt intrebate si pe baza discutiei purtate ajung la concluzia/sau devin absolut convinse ca formarea sarcinii este imposibila. In cazul farmacistilor PRIMEAZA profitul, nicidecum grija fata de sanatatea femeilor chiar si daca stiu foarte precis ca hormonii existenti in pastilele respective le vor afecta petermen lung activitatea hormonala si chiar sanatatea. Singura persoana autorizata care poate sa decida in cunostinta de cauza daca este necesar sa fie folosita contraceptia este medicul ginecolog, pe baza unei simple si binevenite anamneze efectuate in asemenea situatii.