| Zoe33 a întrebat:

am avut contact sexual cu iubitul meu pe data de 7, nu a ejaculat in mine, după 2 zile a venit menstruația 2 zile, a doua luna tot 2 zile a ținut, iar acum in August a ținut 4 zile cu culoare normala, am făcut 2 teste și arată 2 linii cea de sarcina putin vizibila, dar de ce a ținut 4 zile menstruația? E normal?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruaţia reprezinta o sangerare vaginala care se produce in mod normal ciclic si din acest motiv in cazul majoritatii femeilor poate sa apara intr-un interval cuprins intre 21 si 35 zile (mai rar pana la 42 de zile). In majoritatea cazurilor apare o data pe luna şi in general dureaza (tine) cateva zile : de obicei intre un minim de 2-3 zile, in medie 3-5zile si pana catre chiar si 7-9 zile uneori.
Numarul zilelor de menstruatie nu prezinta nicio importanta sau vreo relevanta in privinta procesului prin care se realizeaza procrearea.
Pentru a fi corect informata trebuie sa stii ca ultimele 9-10 zile de ciclu menstrual, care sunt situate inainte de ziua in care se produce urmatoarea sangerare menstruala, reprezinta intervalul zilelor 100% nefertile, in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina.
Exact din motivul ca : ''am avut contact sexual cu iubitul meu pe data de 7, nu a ejaculat in mine, DUPA 2 zile A VENIT (a pornit) menstruația'', NU se putea sa ramai insarcinata chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin.
Iar in privinta intrebarii tale finale : ''dar de ce a ținut 4 zile menstruația? e normal?'' se poate oferi un raspuns cat se poate de simplu si anume : numarul zilelor de sangerare menstruala se poate modifica intr-o mica masura de la un ciclu la altul fara ca asta sa fie/sa reprezinta chiar si cea mai mica problema sau motiv de ingrijorare. Multa sanatate!

| Zoe33 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar de ce a dat testele de sarcina pozitiv?

| Zoe33 explică (pentru Zoe33):

Doua lini una slab vizibila

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ori nu ai ''citit''/interpretat corect rezultatul si ti s-a parut doar ca ar exista si cea de a 2-a linie (cea din dreptul liniei de pozitivare), sau rezultatul a fost analizat dupa ce au trecut mai mult de 6-7 minute. Bineinteles ca exista si posibilitatea ca testul sa fi fost facut incorect si in acel caz rezultatul obtinut sa fie eronat gresit sau neconcludent. In astfel de cazuri este indicat ca testul de sarcina sa fie refacut insa in mod corect asa cum explica medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
-- Rezultatul POZITIV ''corect'' al testului de sarcina arata asa :
https://lh3.googleusercontent.com/......355106.jpg
-- daca rezultatul este neconcludent arata asa :
https://lh3.googleusercontent.com/......05-19.jpeg
-- si asa arata un rezultat sigur NEGATIV :
https://lh3.googleusercontent.com/......04-10.jpeg

| seth2016 a răspuns:

Menstruatia nu e chiar ceas atomic, mai fluctueaza din cauza hormonilor. Poate fi vorba de efort fizic, stress, alimentatie, dar poate fi ceva mai serios. Tine-o sub observatie, in general e o problema daca se lungeste 7-10 zile.

Un semn de sarcina e daca ar fi o sangerare mai scurta, o sangerare de implantare, care nu e menstruatie. Sangerarea de implantare poate apare dupa cateva zile de la conceptie, dar nu la toate femeile.

Poti sa-ti faci test de sarcina cand vrei, dar daca ai menstruatie inseamna ca nu esti insarcinata.