| zayidee a întrebat:

m-am casatorit de putin timp, si sotul meu ar dori sa avem un copil cat mai repede. Eu am 25 de ani, el 30. Eu mai am un an de master. Oare ar trebui sa mai astept sau nu momentul conceperii copilului.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa judecam practic: masterul nu il mai iei daca copilul apuca sa se nasca. Necesita atentie 24 de ore din 24 cand e mic, plus oboseala, plus restul... deci e clar, ori programezi sa il nasti dupa ce dai masteratul, ori poti sa iti iei adio de la studii.
Boon, acum sa avansam judecata: daca nasti copilul inainte sa te angajezi, nu mai beneficiezi de concediu de maternitate si salariul aferent. Dar ca sa beneficiezi, trebuie minim 2 ani vechime, parca.
Deci 2 plus 1, sfatul meu sincer e sa planifici un copil peste 3 ani.
Sotul tau ar fi bine sa se apuca de economisit bani, ca o sa aveti nevoie, tu termini facultatea, te angajezi, prinzi vechime vreo 2 ani pe post, si voila! La 28/29 de ani e perfect sa faceti un copil.

9 răspunsuri:
| Marijuana a răspuns:

Raspunsul il stii doar tu. Te simti pregatita sa ai un copil? Vrei sa termini masterul si dupa sa-l ai? Nu-ti stim telurile, deci, in principiu, nu te putem ajuta

| Sara2 a răspuns:

Discutati amandoi, este clar ca tu nu iti doresti, sau cel putin esti nesigura, parerea mea este sa va ganditi bine daca aveti o situatie bazata financiar pentru un copil, ca va fi vorba de foarte multa cheltuiala, si sa fiti amandoi de comun acord cand faceti pasul

| zayidee explică:

ba imi doresc si eu, dar mi-e teama daca nu o sa stiu sa ma descursc cu el, de fapt ma uit la o multime de mamici, si toate mi se par ca stiu exact ce ar trebui sa faca, pe cand eu parca nu

| Oana92 a răspuns (pentru zayidee):

E vorba de instinct...si tu vei sti ce sa faci cu el cand o sa-l ai. iti recomand sa citesti o carte scrisa de o proda de-a mea de la facultate: Anca Munteanu, Psihologia copilului şi adolescentului. nu e o carte despre cum sa-l schimbi si ce sa-i dai de mancare ci despre cum sa te porti cu el inca de la conceptie. Daca esti interesata si nu o gasesti de cumparat lasa-mi un mesaj si te ajut eu.happy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

[Desi am vrut un comentariu scurt a iesit destul de lung.Scuze.Sper sa citesti ce ti-am scirs si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine si sa ai o viata grozava desi daca nu ai citesti si iei aminte la ce cu drag ti-am scris ma indoiesc ca a sa fie pe departe la fel de frumoasa]Copilu nu e o joaca, e o vitate care are nevoie de grija mancare.Pe care trebuie so hranesti de 10 ori pe zi so schimbi de 7 iar de fiecare data, mirosul mai ceva decat a unui scons de la materia galben-verzui o sa infesteze camera si casa.O sa te trezesti la 12-3-5-7 sa-i tot dai de mancare, de fiecare data 1 ora (daca nu mai bine )pierduta cu facutul llaptelui testatul hranitul schimbatul adormitul.Copilul ii o mare responsabilitate.Dece sa iti faci radacini si sa nu profiti de viata asta? Lumea asta e aici sa o vedem. Termina scoala,lucrati, adunati niste bani, mergeti in America, Australia de-a lungul si de-a latul, vedeti lumea, bucurati-va de ea.Romancele dupa parerea mea ar trebui sa copieze mentalitatea Americancelor aici :Casatorii dupa 26-27 Ani si copii nu inainte de 30-32 ani, Traiti-va viata.De ce sa nu profitati de lumea asta frumoasa care ii aici si va asteapta sa vedeti? Eu mai am cativa ani pana sa incep sa lucru si totusi m-am gandit foarte bine, casatoria si copii foarte departe, sa adun banii sa ies sa vad lumea sa ma distrez. Uita-te la "Worlds Greatesc Motorcycle Rides" e emisiunea unui Britanic care merge prin lume si prezinta cele mai grozave drumuri de mers cu motocicleta, dar pe care desi poti merge cu masina cel mai bine e cu motocicleta.Te mai poti uita la "American Chooper" episoadele din Australia cand mergeam pe langa Ayers Rock cu mai multe Choopere priviti de sus, in bataia soarelui de apus, o imagine superba.Pana ce ajung copii la 20-25 ani esti in varsta si nu mai ai chef de calatorii si aventura, desi sper sa fi in forma si sa-ti continui sa-ti traiesti viata.Ce o sa le spui la copii cand o sa te intrebe ce ai facut toata viata ta? Dragii mami, am fost o victima a sistemului, am invatat, lucrat si v-am facut pe voi.De ce sa nu mergi prin lume sa vezi oameni, locuri ciudate, interesant, frumoase de ce sa nu ai poze de genu http://homepage.eircom.net/......0Annie.jpg http://homepage.eircom.net/......b.jpg.Dece dupa ce copii cresc sa nu mergi inapoi in aceleasi locuri sa vezi cum s-a schimbat locul, atmosfera, si sa speram cu tine cat mai tanara.Sa faci poze in aceleasi locuri in aceleasi pozitii sa le compari sa vezi cum a fost si cum e,ce-a fost si ce este,cum ai fost si cum esti, sa-ti amintesti ce vise si sperante ai avut atunci, cate din ele s-au indeplinit, de ce sa nu-ti creezi o viata demna de un film de Hollywood? Dece sa faci un copil acum si sa prinzi radacini doar pentru ca asa e traditia? De ce sa fi ca niste amarate de fete de la tara care nu fac nimic dupa liceu, isi aleg unul sau se multumesc cu altualul fac un copil si traiesc toata viata in saracie, cosind crescand copii si sa te trezesti sa te culci cu gainile? De ce sa ratezi astfel de imagini http://blog.meetingsnet.com/......g_2956.JPG http://beautifulplacestovisit.com/......lia111.jpg http://www.holidaycityflash.com/article%20pix/ayers%20rock2.jpg http://mynexthdwallpapers.com/......papers.jpg http://photo.net/......o-sign.jpg http://rasktravel.com/......a3.jpeg,de ce sa nu simtiti fiorul libertatii dat de peisajul superb, de vremea frumoasa, de drumul deschis copania celuilalt si a motorului care toarce frumos sub voi, sa va simtiti liberi ca pasarea cerului.Lasati copii si porniti in astfel de aventuri ale vietii.In america benzina e foarte ieftina 80-85 centi/Litru de iar intr-o cursa de exemplu de 7000 KM Boston ->New York -> Miami -> Texas(Sudul Tarii) -> San Francisco -> Los Angeles -> Las Vegas cu un motor care mananca 6L/100KM (ma indoiesc chiar si cu 2 persoane si bagaje) aia insemnand 70 de sute de km sau 420Litri ar fi 357-420$ benzina, iar chiar daca dormiti pe la moteluri si cu mancare peste 1000-1200$ nu cred sa depasiti si este calatoria vietii care nu se poate pune nici macar in acelasi univers cu o simpla vacanta la mare pe care oricum cheltuiesti 700-1000$ 2 persoane 2 saptamani.PESTE ANI, cand o sa vina si copii si o sa implineasca 10-12 ani si o sa reluati astfel de calatorii si o sa le areti poze din aceleasi locuri cu tine din tinerete doar ca acu o sa ai si 2 mandri si frumosi cu tine.Ce calatorie, ce vancata cunoasteti oameni/locuri ciudate, interesante.Ce mod frumos de a trai viata si nu doar sa ti-o irosesti devenind gri si nefacand altceva decat dormi, manca, lucra si iar domi.Acum un copil ar si cea mai mare greseala, cea mai mare ancora, pe care inca nu trebuie sa o arunci,"navigheaza" si cand te saturi si te gnadesti ca ai vazut destule "docuri" ca sa-l alegi pe cel in care vei "ancora" cel putin, pentru o vreme. P.S. E alegerea ta, dar eu nu am sa accept sa fiu o victima a sistemului si sa duc o viata pentru ca doar una am si nu am de gand sa ma bazez pe cea de dupa moarte.

| CocoMexii a răspuns:

Parerea mea e sa mai astepti happy, insa decizia este doar a ta daca si tu iti doresti foarte mult un copil cu el happy Bafta!

| Oana92 a răspuns:

Copii nu ar trebui programati ci asteptati si primiti atunci cand apar. Parerea mea e ca ar trebui sa vorbiti despre asta si sa vedeti care sunt prioritatile in viata voastra. Ati putea sa incepeti ``antrenamentul`` si sa va rugati(in cazul in care credeti) sa apara atunci cand e mai bine pentru voi. Va doresc sa fiti fericiti, impliniti si sa aveti copii frumosi si sanatosi si sa apara atunci cand e mai bine pentru voi!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de cheltuieli, copilul inseamna responsabilitate si necesita timp pentru ingrijire.Numai voi puteti decide momentul.Mult noroc.

| TheBoy123 a răspuns:

Fa cum crezi tu mai bine,
eu cred ca la 25 de ani ar trebui sa faci unul, cat vrei sa mai astepti?