| helena9206 a întrebat:

Ce anticonceptionale folositi ( marci)? Creaza probleme conceperii unui copil, daca le folosesti timp indelungat?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic nu conteaza ce anticonceptionale folosesc alte femei, fiindca diferentele intre femei sunt foarte mari si numai medicul poate stabili care este preparatul care ti se potriveste tine.
In principiu, daca iei contraceptive corect: adica dupa varsta de 18-19 ani, recomandate de ginecolog, faci consultatii ginecologica la intervale de maxim 6 luni pe toata perioada tratamentului, faci pauze recomandate de ginecolog, nu fumezi, nu iei alte tratamente hormonale si nu le iei pe o perioada prea lunga (4-5 ani insumat in toata viata), atunci nu iti vor afecta capacitatea de a avea oricati copii sanatosi si frumosi iti doresti. daca nu respecti acest set minimal de reguli, efectele adverse pot fi grave, infertilitatea si cancerul fiind doar cele mai importante si frecvente

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pilulele sunt administrate numai în urma controlului medical de specialitate, se fac pauze la 1-2 ani, nu poți lua 5 ani consecutiv, nu uita că sunt dozări hormonale artificiale care pe o parte te feresc de sarcină dar pot declanșa celulele canceroase, de aceea este bine să faci anual testul Papanicolua și alte analize.
Conceperea unui copil poate apărea din a doua lună de la întreruperea contraceptivelor până la 2 ani!
Pa, pa.

| butterfly27 a răspuns:

Buna.Eu am fost la medica, m-a consultat si mi-a facut analize, si mi-a dat Logest.Le iau de 3 luni si imi vine regulat ciclul, nu am dureri menstruale si le folosesc si ca protectie.Nu cred ca influenteaza conceperea unui bebe daca le lasi inainte cu vreo 6 luni sa concepi bebe.Te pup

| JuliaR a răspuns:

Sper ca nu ai de gand sa te apuci sa iei anumite anticonceptionale, doar pentru ca iti zice cineva pe site ca sunt bune pentru ea. ceea ce pentru o femeie e bun, pentru tine poate sa fie rau. daca vrei sa iei anticonceptionale, iti recomand sa mergi la medicul ginecolog. eu asa am facut, si mi-e foarte bine cu cele pe care le iau... cat despre cea de-a doua intrebare a ta, nu stiu ce sa zic. cu toate ca nu cred ca s-a demonstrat asta, la fel cum se intampla si cu cancerul: unii zic ca anticonceptioanele reprezinta un factor de risc, altii spun ca ele te protejeaza contra lui... ai grija de sanatatea ta si nu lua anticonceptionale dupa ureche. numai bine

| badgirl22 a răspuns:

1 la mana referitor la ce a spus brigaela... ac se pot lua si inainte de 18-19 ani, NU trebuiesc prescrise de ginecolog ci de medicul de planning (care iti pune anumite intrebari, iti face analize de sange daca nu le ai la zi si stie exact ce sa-ti recomande), nu trebuiesc luate doar 4-5 ani in toata viata (asta e o aberatie f mare), NU trebuie sa faci pauze la 6 luni/1 an/2 ani fiindca ac care sunt acum pe piata sunt de generatie noua, plus de asta daca faci pauza dereglezi tot organismul.asa ca draga, daca nu esti convinsa pe ceea ce scrii, mai bine abtine-te. cat despre marci, ti-am zis, cel mai bine e sa vizitezi un medic de planning pentru a-ti recomanda ac potrivite pentru TINE, sa mergi la ginecolog si sa-ti faci analizele ca sa depistezi daca ai vreo boala/ciuperca/etc si anual sa-ti faci analizele la sange. daca analizele anuale la sange ies ok (ma refer la ficat, colesterol, timp quick) poti sa le iei pana cand te decizi ca vrei un bebe. ac nu afecteaza fertilitatea si lupta impotriva cancerului de col si a ovarelor micropolichistice. plus ca nu mai ai dureri menstruale lunare si multe alte beneficii. asa ca mergi la medic daca te-ai hotarat ca vrei sa iei ac.

| Brigaela a răspuns (pentru badgirl22):

Da, contraceptivele se pot lua inainte de 18-19 ani, dar e de preferat sa eviti asta. medicul de planning, daca nu e si ginecolog, e obligat sa te trimita la consult ginecologic inainte de a-ti prescrie contraceptive. Nu ai voie sa iei contraceptive mai mult de 7 ani in viata, dar se prefera, pentru sanatatea femeii o administrare ceva mai scurta. Pauzxele se fac, nu la 6 luni, dar macar la doi ani pentru a permite ovarului sa se dezinhibe. Contraceptivele nvechi impuneau pauze la 6 luni, cele noi sunt mult mai comode, poti lua pana la 2 ani fara pauza. Nici un ginecolog nu iti va permite sa nu faci pauza dupa 2 ani. E adevarat ca nu afecteaza fertilitatea si ca sunt utile in tratamentul ovarelor polichistice. Nu sunt utile in lupa impotriva cancerului de col uterin (chiar cresc indirect riscul prin reducerea utilizarii prezervativului). Insa pot scadea riscul de cancer de endometru (alt organ, alta idee). In sprijinul acestei idei, ulte un articol de popularizarea stiintei: http://www.anticonceptionale.info/......ol-uterin/ sau unul mai serios: http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/oral-contraceptives (propozitie luata direct: The risk of endometrial and ovarian cancers is reduced with the use of OCs, while the risk of breast and cervical cancers is increased) Lipsa durerilor menstruale este reala, dar este unul din foarte putinele beneficii, care nu egaleaza problema data de administrarea unor hormoni artificiali in doze semnificativ mai mari decat cele secretate de organism (se pot doar microdoza, nu picodoza, cum ar fi nevoie). Sunt foarte convinsa de ceea ce scriu, fiindca sunt medic si ma bazez pe carti reale si citesc tot capitolul, nu numai informatii trunchiate. Dupa cum observi, imi pot si sustine afirmatiile cu articole stiintifice, dar si articole simple, facute pentru educarea oamenilor fara studii

| badgirl22 a răspuns (pentru Brigaela):

Sper ca nu esti medic de planning sau ginecolog...ci generalist sau de familie. vreau si eu un articol in care sa se explice f clar treaba aia cu 6 ani, de ce nu e bine sa le iei sub 18 ani si pauza la 2 ani. consider ca eu chiar daca nu sunt medic m-am informat suficient de mult ca sa stiu la ce ma expun. daca nu sunt recomandate sub 18 ani, cum tratezi o fata de 14 ani cu ovare micropolichistice? astepti 4 ani sa o poti trata? eu iau ac de 5 ani, nu am probleme am analizele la zi, am vorbit cu mai multi medici(si planning si ginecologi, si din Ro si din afara)si toti mi-au zis acelasi lucru: analizele la zi si cu valori normale si pauza cand vreau bebe. simplu.

| Brigaela a răspuns (pentru badgirl22):

Sunt medic anatomopatolog si, dupa cum ai vazut, imi argumentez bine afirmatiile. Ai citit in articolele respective ca administrarea indelungata (peste 5 ani) de contarceptive expune la riscuri de cancer, etc. De aceea, orice ginecolog competent iti va spune sa nu iei mai mult decat atat. Nu neg ca daca insisti, vei gasi unul care iti va spune: pe raspunderea ta, poti lua pana la adanci batranete, dar nu e optim. Apoi, tu faci o imensa confuzie: intre contraceptive ca metoda de protectie impotriva sarcinii si contraceptive ca tratament hormonal. Sigur ca la o fata de 14 ani cu ovare polichistice ii dau tratament hormonala (contraceptive), dar unei fete sanatoase de 14 ani NU ii dai contraceptive nici in ruptul capului (oricum prezervativul este obligatoriu macar pana la 18 ani pentru protectia colului). Asa cum ii dai antibiotice unui copil bolnav, dar nu unuia sanatos. E problema ta ca iei contraceptive de 5 ani, nu neg ca se poate. dar e pe raspunderea si pe sanatatea ta. Intri acum la persoane cu administrare indelungata de contraceptive si risc crescut de cancer consecutiv. Alegerea ta. dar eu, de exemplu, am prefart sa raman in categoria persoanelor cu risc obisnuit de cancer genital si am ales administrarea pe termen mediu, nu indelungat si asa recomand oricarei femei care isi respecta starea de sanatate.

| Argaiv a răspuns:

Prietenele mele (fost si actuala) folosesc Marvelon. Ca in orice caz, excesul poate cauza probleme. Este recomandat sa faci o pauza de 1-2 luni dupa un an de tratament. In cazul tratamentului indelungat (3-4 ani) fara pauze poate dura cateva luni pana sa reusesti sa ramai gravida.