| tpustyle a întrebat:

m-am hotarat sa folosesc Marvelon 21, nu inteleg cum e cu pauza de 7 zile, aceasta pauza trebuie luata cand a inceput menstruatia sau cand termin pastilele?

Răspuns Câştigător
| IrimieRaluca a răspuns:

Iei folia de 21 de pastile. Dupa ultima pastila astepti 7 zile pana sa incepi o noua folie. Teoretic trebuie sa iti vina menstruatia in perioada asta (poate sa nu iti vina). Oricum, pauza intre 2 folii nu trebuie sa fie mai mare de 7 zile. Poti sa scurtezi la 6 de exemplu, dar nu e ok sa lungesti la 8 (isi pierde din eficienta ca metoda contraceptiva).

| tpustyle explică (pentru IrimieRaluca):

SI dupa ce termin tableta pot sa ma opresc sa mai iau?

| IrimieRaluca a răspuns (pentru tpustyle):

Da. depinde de ce te-ai hotarat sa le incepi.

| tpustyle explică (pentru IrimieRaluca):

Ca sa nu raman insarcinata e destul de logic raspunsul.Dar as vrea sa stiu sigur daca pot sa le intrerup. sad

| IrimieRaluca a răspuns (pentru tpustyle):

Pai nu e chiar asa de logic. Anticonceptionale se dau si pentru reducerea acneei, tulburari de ciclu sau chisturi pe ovare, de exemplu. Poti sa le intrerupi oricand vrei, mai ales daca nu te simti bine de la ele.

5 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Marvelon 21 are 21 de pastile si da, este necesara pauza de 7 zile.In aceasta perioada iti vine ciclul si e bine sa il lasi sa iti vina! Cel mai bine citeste prospectul :* bafta