| AlexandraMarii a întrebat:

Ma numesc Alexandra, am implinit 16 ani de curand si am un iubit; suntem impreuna de 8 luni, am inceput sa facem sex dupa 3 saptamani(prima data protejat, apoi neprotejat facem tot timpul), nu am avut intarzieri ale ciclului pana luna asta ( ian-feb[trebuia sa imi vina prin data de 28/ian. si deja suntem in 2/feb. si nu a venit; adica 7 zile intarziere) desi nu mi s-a mai intamplat asta, vreau sa mentionez ca nu s-a terminat si nici nu se termina in mine. Am facut in data de 29/ian. un test de sarcina tip bară ( liniuta) si nu a aparut nimic pe el, nici o linie... deci s-ar putea sa fiu însărcinată, sau ce se intampla? Va rog ajutati-ma daca stiti.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Alexandra! Sincer nu crezi ca te ai grabit sa i ti incepi viața sexuală asa devreme? Esti minoră ai 16 ani ce a fost in mintea ta, de ce ai acceptat asa ceva? Părintii nu zic nimic? Ei stiu ca tu ti ai inceput viata sexuală? Sunt de acord cu decizia ta parintii tai?

| Violleta2022 a răspuns:

UN test corectd e sarcina se face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala sau DUPA 7-10 zile de la inatarzierea ciclului.
Tu ai facut testul a doua zi de intarziere ceea ce conclude ca a fost facut cu mult prea devreme pentru a arata realitatea, fiind facut incorect.
Intarzierea ta este de 5 zile pana acum, nu 7 zile (29, 30,31, 1,2)
Testul de sarcina terbuei sa-l faci abia dupa 5februariem ca sa fie facut corect!

Si sincer, nu-i nevoei sa ejaculeze in tine ca asa ramai insarcinata, pentru ca poti ramane insarcinata imediat, daca sunt mai multe partide de sex consecutive, cu ce se scurge de pe penis, fiindca intotdeauna raman 1-2 picaturi neeliminate cares e scurg involuntar in vaginul tau, imediat cum este introdus penisul, iar daca tu erai in perioada fertila, gata, ramai insarcinata!

Voi faceti taman pe jos, prim oara protejat si apoi neprotejat, cand ramane dupa prima partida de sex sperma pe teava si se scurge la urmatoare partida in vagin. Foarte desteapta miscarea, taman bine sa ramai gravida fara sa stii cum.
Eu ma intre toturi, de ce accepti sex fara prezervativ, chiar nu-ti pasa daca ramai gravida?
Sau baiatul nu-si permite sa cumpere mai multe prezervative?
Pacat, sa-ti distrugi un viitor cu scoala cu tot, din cauza unei placeri de moment!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi un ciclu constant regulat, atunci se prea poate ca neinceperea menstruatiei sa se datoreze faptului ca exista o sarcina instalata in uter. Cel mai probabil testul de sarcina a fost efectuat gresit, fiindca ar fi trebuit sa apara cel putin 1 liniuta, cea de control. Din acest motiv peste 3 zile adica in data de 5 Februarie, fiindca in acel moment intarzierea va fi de peste 7 zile si doar rezultatul respectiv va putea fi considerat 100% valabil, valid si corect. In cazul in care exista o sarcina instalata IN MOD OBLIGATORIU pe tester trebuie sa apara 2 liniute evidente si perfect vizibile. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Sex neprotejat = risc de sarcină ȘI BTS. Chiar dacă nu ejaculează în tine.
Ca să afli răspunsul corect la întrebarea ta, repetă testul după ce trec 21 de zile de la ultimul contact sexual. Sau mergi la medic. Bine, la medic ar fi bine să mergi oricum, nu e normală o astfel de întârziere și e firesc să cauți care e motivul.

| sofisis a răspuns:

Orice partida de sex neprotejat atrage risc de sarcina.

Răspuns utilizator avertizat