| sadheart a întrebat:

Buna ma numesc Angi si am nevoie de voi. Am o relatie cu un tip de mai bine de 4 ani, suntem impreuna din liceu, el a fost primul meu barbat si poate de aceea a durat relatia asta atat de mult desi poate nu merita sa stau langa el atat timp. Problema este ca el e foarte gelos. Daca pana in urma cu jumatate de an nu prea ii pasa de mine, nu ma prea suna acum ma dispera cu telefoanele. Daca era plecat din judet pe o perioada mai lunga de abia ma suna(1 data/zi 2 minute), daca il sunam eu mai mereu in deranjam si nu imi raspundea. Mentionez ca ma si lovit( mi-a facut cucui in cap) si ma jignea continuu, ma facea proasta, crizata, chiar si curva(desi nu l-am inselat niciodata). In urma unor discutii si la amenintarea ca ne vom despartii, dintr-o data a devenit foarte gelos, ma suna de 4-5 ori/ora, daca nu ii raspund imi face scandal, nu ii mai inteleg comportamentul. Imi jura ca ma iubeste si ca nu m-a inselat niciodata. Acum vorbeste foarte frumos cu mine imi face cadouri. Comportamentul lui din urma, conicide cu perioada in care m-am angajat si de atunci am si alte preocupari in afara de el. Problema e ca eu nu stiu ce sa fac! Nu stiu daca il mai iubesc, dar parca nu imi vad viata fara el. Pentru ca ne-am creeat prietenii impreuna, familia mea il place si a lui pe mine, ma gandesc ca daca m-as despartii de el as fi singura... Daca pana nu demult nu ma gandem la altcineva, acum ma gandesc serios sa pun capat, dar totusi mi-e frica sa nu dau de unu la fel sau mai rau, si sa imi para rau. Mai merita o sansa acest baiat? desi a primit mai multe.

8 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Sa nu-ti fie niciodata frica de singuratate. Daca tu crezi ca el mai merita sa fii cu el, fa-o daca nu renunta si cauta-ti fericirea altundeva(o vei gasi!). S-a schimbat total pentru ca a vazut ca nu te mai poate manipula.Nu stai cu familia lui, sau cu prietenii vostri stai cu el. Ii poti cere sa luati o pauza, sa vezi cum decurg lucrurile.
Mai bine sa fii singura decat sa te simti singura in 2.
Bafta!

| julieta a răspuns:

Buna. daca a dat in tine acum, cand nu va leaga acte sau lucruri de genu asta gandeste-te cum va fi atunci cand ve-ti fi impreuna zi de zi, noapte de noapte sau sa ajungeti in stadiul de a oficializa relatia?!? daca lui i se va parea ceva suspect automat gelozia din el isi va spune cuvantul si ...se va ajunge la lucruri nu tocmai placute pentru tine! renunta acum cat nu e prea tarziu, ai tai o sa te inteleaga, intotdeauna parintii iti vor binele, chiar daca sau obisnuit cu el si le-a 'intrat"sub piele se vor dezobisnui cu gandul ca relatia voastra a luat sfarsit.lumea nu s-a terminat la el, chiar daca a fost primul barbat din viata ta nu ii permite sa te trateze ca pe o "curva" cum ai zis ca te-a si facut s. a. m. d, daca el e asa asta nu inseamna ca toti sunt la fel.succes totul depinde de tine si sper ca vei gasi persoana potrivita pentru tine. take care :*

| 2696 a răspuns:

Iubitul tau a fost amenintat ca-l vei parasi iar pentru un baiat asemenea lucru e de neacceptat... s-a vazut pe muchie de cutit iar acum incearca sa dreaga situatie eu totusi te sfatuiesc sa termini cu aceasta relatie deoarece iubitul tau pare sa te respecte doar in situatiile care ii convin lui ...nu-ti fie frica sa-ti impui punctul de vedere si crede-ma ca nu ai de ce sa-ti fie teama ca vei avea o relatie asemanatoare pentru ca vei avea grija pe viitor cu cine stai si te vei informa dinainte. Bafta!

| jony a răspuns:

Buna Angi! Eu zic sa faci ceea ce vrei tu! Nu te lua dupa sfaturile nimanui poti judeca si singura, tu sti daca il iubesti sau nu! Tu sti toate informatile despre relatia ta si despre cat va iubiti! Succes!happy

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Eu i-as da o sansa baiatului. Tipu era in avantaj de aceea avea acel comportament, initial, asa era invatat si tu il lasa-i sa exerseze. Cum timpul a facut niste schimbari, acum se pare ca ai tu avantaj, pentru ca ti-ai dat seama ca de fapt el nu vrea sa te piarda. Daca tu poti trece peste trecut ii poti acorda o sansa dupa ce ii faci o instructie si ii pui optiunile pe fata. Daca reusiti sa va intelegeti ulterior omu trebuie iertat pentru ca inainte el credea ca face bine ce face. Ii poti spune ca nu sunt necesare 74 de telefoane pe zi, este? Deci poti afla in maxim 2 -3 saptamani daca mai puteti continua: instructie, colaborare, analiza periodica, daca nu apar probleme inseamna ca nu te-ai impus si l-ai lasat sa faca orice vrea muschiu lui. SANSA!

| nik0l a răspuns:

Se spune ca dupa prima palma o sa urmeze mai multe...Hmm din nepasator a devenit foarte iubitor poate prea sufocant pentru tine mai ales daca pana acum nu ti-a dat prea multa atentie. Daca simti ca nu il mai iubesti si nu mai vrei sa continui relatia cu el nu trebuie sa iti fie frica de ceea ce va urma dupa ce nu vei mai fi cu el! Intr-adevar poate o sa gasesti altu mai rau dar de obicei din greseli se invata si nu vad dc ar trebui sa dai peste altul mai rau. Explicai ca cu gelozia si sufocarea cu telefoane nu rezolva nimic decat sa te alunge mai mult de langa el! Incearca sa vb sa luati decizi impreuna, poate reusiti sa schimbati ceva in bine sau macar sa iti fie tie mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nar trebui sai mai ai o sansa ca nu merita la fel o sa pàtesti si mai incolo chiar daca ti-a facut tot tipul de cadouri mai ales te-a facut de tot rahatul uy naspa nu crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce a facut nu mai merita o sansa.Gandeste-te bine inainte de a lua o decizie, tu una ai nevoie de mult timp ca sa-ti faci ordine in ganduri.In plus un barbat nu se schimba de pe azi pe maine, s-a schimbat doar pentru ca simte ca tu nu ii mai acorzi atata atentie, cand il sunai tu mai mult se simtea "bine"simtea ca el e "buricul Pamantului", acum cand nu mai e stie sa se comporte si frumos.
Nu te gandii ca daca te desparti vei ramane singura, caci barbati mai sunt pe lume, gandeste-te ca daca va redeveni ca inainte? Violent? Cine te va ajuta atunci? Cine va regreta>Nu tot tu?
Gandeste-te bine!