| carlaaa_3413 a întrebat:

ma numesc Carla, am 16 ani, si totusi de la aceasta varsta frageda simt ca nu mai pot. Simt nevoia sa-i spun cuiva tot ce am pe suflet. Mi se pare ca totul merge prost in ceea ce ma priveste. Sunt impreuna cu un baiat de aproape 5 luni. La inceput era totul perfect, ma iubea si il iubeam din toata inima mea. Doar ca ceva s-a schimbat radical. Trebuia sa va spun ca la inceputul relatiei ne-am promis unul altuia ca nu ne vom minti si ca nu vom ascunde nimic unul de celalalt. Intr-o zi el m-a intrebat daca am avut vreodata o relatie cu un baiat major, iar eu, i-am zis ca nu. Adevarul este ca am fost impreuna cu un baiat de 20 de ani acum mult timp, dar nu a fost nimic serios, doar o relatie de maxim o saptamana. Zilele trecute povesteam cu iubitul meu, si nu stiu cum am ajuns de am inceput sa-i povestesc de baiatul major. El s-a suparat ca nu i-am spus atunci cand m-a intrebat, dar pur si simplu atunci nu-mi trecuse prin minte. A vrut sa se desparta de mine, pentru ca zicea ca se simte mintit dar pana la urma a fost de acord sa-mi mai dea o sansa spunandu-mi ca isi doreste sa ma iubeasca la fel ca la inceput, spunandu-mi sa-l fac sa ma iubeasca si spunandu-mi ca imi ofera sprijinul lui, ajutorul lui si ca ma incurajeaza sa reusesc sa fac sa fie totul ca inainte. Mi-a spus ca ma iubeste, dar nu la fel de mult ca inainte. mi-a spus ca, comparand sentimentul din trecut cu cel de acum, nu mai e nimic la fel. Dar mi-a spus ca vrea sa revina totul la normal. Mi-a spus ca nu vrea sa se desparta de mine, ca sa nu cumva sa cred asta. ca o sa se straduiasca sa treaca peste toate astea si ca, daca ma straduiesc si eu, o sa reusesc sa-l am din nou la fel ca pana acum. Mi-a spus ca nu vrea sa-si bata joc de mine si ca vrea ca totul sa fie bine. Eu imi doresc din toata inima sa fie la fel ca pana acum. Ce pot sa fac? Un timp si-a revenit totul la normal, iar azi s-a purtat din nou mai rece cu mine si am avut iar discutia asta si mi-a zis din nou toate astea. Nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc intr-una la asta, nu stiu ce sa fac sa-l am din nou, plang intr-una si simt ca mi se prabuseste lumea in cap cand ma gandesc. Sunt, desi mi-e greu sa recunosc, disperata! Ajutati-ma va rog cat mai repede. Multumesc mult.

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mamă ce mă calcă pe nervi unii dintre cei ce dau răspunsuri.
"Dacă îţi cere să te culci cu el, rupe relaţia - atunci îţi arată că nu te iubeşte".
Pffff...
Revenind, cam exagerează prietenul tău dar şi tu faci un mare caz pe asta simţindu-te vinovată.
Oricum, părerea mea este că până acum ai fost superficială căci eu nu-mi pot da seama cum să nu ştii că "ai fost cu un băiat major" pentru că "nu ţi-a trecut prin minte"?!
OMG! Păi cine ştie ce altceva ai mai făcut şi nu ţi-a trecut prin minte să spui când te-a întrebat.
Oricum, mai bine poartă o discuţie pe faţă şi fii şi tu o dată mai rece cu elwinking

Iubiţi-vă frumos.
Succes.

| Alisa a răspuns:

Incearca sa porti o discutie serioasa cu el. Spune-i ca vrei sa clarifici lucrurile o data pentru totdeauna si apoi sa nu mai pomeniti despre acel subiect, sa fie unul inchis din toate punctele de vedere. Explica-i ca acea relatie nu a insemnat absolut nimic, doar o saptamana, si ca nici nu v-ati vazut cine stie ce.
Vezi ce reactie are, si iti vei da seama daca mai are rost sau nu sa continui aceasta relatie.
Daca nu te-ai culcat inca cu el, s-ar putea sa iti ceara acest lucru cica un fel de dovada a dragostei pe care o porti. Sa nu faci asta, daca iti cere, atunci iti va arata ca nu te iubeste, daca iti va zice aceste lucruri.
Spune-i ca vrei sa fie totul ca inainte, si sa nu iti mai aminteasca de acest baiat, sa nu iti mai reproseze nimic, pentru ca nu s-a intamplat absolut nimic.

Vezi cum va fi dupa discutia pe care o sa o ai cu el, sau ce iti va zice in acele momente, si apoi vei putea sa iei decizia pe care o consideri tu cea mai buna.
Incearca sa te calmezi, totul are o rezolvare desi nu pare!
Numai bine!

| Alisa a răspuns:

Carlaaa este bine, dar sa fii atenta.
In caz ca mai deschide din nou subiectul despre relatia ta trecuta, vorbeste serios cu el, o data pentru totdeauna, ca apoi sa nu mai pomeneasca de celalalt baiat. Nu e nimic grav. Daca iti dovedeste prin fapte ca te iubeste, atunci e bine, dar sa fii atenta.
O relatie cat mai frumoasa si sa fii iubita!

identitate
| identitate a răspuns:

Da-l dracului! Care iubire? Nu fi naiva! E un jegos santajist si vrea sa te faca sa te simti vinovata pentru nimic.Nu te-a intrebat si care baiat ti-a placut la gradinita?!
"ca o sa se straduiasca sa treaca peste toate astea si ca, daca ma straduiesc si eu, o sa reusesc sa-l am din nou la fel ca pana acum"= Vrajeala de 2 bani! In traducere vrea sa-l "pupi in fund" si sa-i faci pe plac si eventual sa te culci cu el(daca inca nu ai facut-o ) pentru a-ti repara "greseala"!
Merita si o mama de bataie! Unde e? X-(

identitate
| identitate a răspuns:

Kongeriket,
Persoana care a spus :"Dacă îţi cere să te culci cu el, rupe relaţia - atunci îţi arată că nu te iubeşte" a spus foarte bine.Nu scoate fraza din context.Era vorba de santaj:"Culca-te cu mine ca sa-mi arati ca ma iubesti". Desi nu e cazul sa astepte pentru ca exact asta urmeaza sa se intample si a aratat deja ca nu o iubeste. Daca esti atat de isteric e poate pentru ca esti unul dintre cei care stiu doar sa ceara si nu stiu sa faca o femeie sa-si doreasca sa faca sex sau dragoste.
In plus ce-l intereseaza pe el trecutul ei sau pe tine al altora? Pretindeti ca o femeie sa va viseze din prima zi de viata si sa va astepte intr-o manastire sa veniti calare pe un cal alb? Nu, ati vrea sa va astepte toate si voi sa alegeti cate una si sa o scoateti din manastire.
Vreti sex la cerere? Pe centura sau in bordeluri dar aveti grija ca e contracost. Dar mergeti acolo, nu mai terorizati fetele.
"până acum ai fost superficială"!laughingTu vorbesti de superficialitate?!rolling on the floor

identitate
| identitate a răspuns:

Poate si-a revenit si a fost doar o criza de moment. Oricum in momentul in care ti se pun intrebari legate de trecut refuza sa raspunzi si spune-i ca nu e treaba lui. Daca nu, raspunde la o intrebare si asalteaza-l cu intrebari. O sa vezi ca nu-i place sa vorbeasca despre multe lucruri si o sa renunte la intrebari.Se vorbeste despre trecut numai din proprie initiativa nu fiind supus(a) unui interogatoriu.
Acum insa nu te pregati sa-ti iei zborul si sa treci in extrema cealalta.
Trebuie sa fii realista mereu.Sa simti placerea dar totusi sa ramai cu picioarele pe pamant. Iar cand apar probleme de genul acesta sa te relaxezi si sa gandesti si o sa gasesti mai usor solutiile.Cu mintea rezolvi mai multe probleme decat cu emotiile, mai ales daca esti coplesita de cele negative. Obisnuieste-te sa cazi si o sa inveti sa te ridici mereu.Nu e greu deloc.
Nu stiu ce as mai putea sa spun.Nu mai trai atat de intens totul pentru ca te autodistrugi si poti sa devii dependenta si insuportabila.Relaxeaza-te si obisnuieste-te sa simti emotiile tale mai mult decat cele provocate de el (sau altul). Mai exact nu simti in functie de ce simte el...

| gheorghita a răspuns:

Buna. este baiat si are orgoliul lui. nici tie nu ti-ar fi convenit sa fi mintita. spune-i ca daca te iubeste sa nu se mai gandeasca. intr-o relatie sunteti 2 nu doar 1. si sa faca si el un efort pentru ca nu ai facut o crima spune-i ca il iubesti si ca promiti sa nu mai minti. dar sa nu mai faca atata haz de necaz. si daca te iubeste sa stearga cu buretele si sa va continuati relatia cum a fost cand o iubire este puternica continua oricate obstacole are in calea fericirii. Iar tu nu mai fi suparata nu te mai consuma nu iti face bine. Bafta sper ca totul sa se rezolve intre voi doi :* ai incredere!

| seawolf a răspuns:

Dai papucii! Cel mai bun sfat.
In curand o sa-ti zica ca o sa fie la fel doar daca te culci cu el :-P, daca nu cumva deja ai facut-o si s-a plictisit de tine

| Astaeparereamea a răspuns:

Kongerisi nu mai stiu cum mama naibii iti mai zice, daca te enerveaza unii mergi pe soseaua berceni, este un spital de tratat nervosii ca tine, blind mai taraba, fata nu vrea sa-si expuna sexul pe taraba cum fac unii nervosi ca tine

| bblock69 a răspuns:

Carlaaa stiu ca poate este dur ceea ce iti spun acum dar este mai bine asa.
Daca nu te-a inteles, daca nu a stiut sa fie alaturi de tine atunci cand ai avut cea mai mare nevoie de el...inseamna ca nu te merita.
Esti tanara, ai toata viata inainte, nu dispera: dragostea adevarata, persoana cu care sa vrei sa fii tot timpul, cel care te sprijina in tot ceea ce faci, cel care este alaturi de tine atunci cand iti este greu... el este acum in drum spre tine.
intr-o zi, cand te vei astepta mai putin, vei ridica ochii si il vei vedea: el va fi acolo, chiar in fata ta, iti va zambi, iti va oferi o floare si atunci vei sti:el este cel pe care l-ai asteptat!
Curaj, nu mai este mult pana la intalnirea cu acel baiat!
Si nu uita...nu esti singura noi suntem alaturi de tine!
Sa ai parte de multa dragoste in viata Carlaaa!

| any_6013 a răspuns:

Sincer? eu nu inteleg care a fost motivul pentru care el s-a suparat chiar asa.adica da sunt de acord ca intr-o relatia increderea este pricipala.si adevarul, cinstea.ma rog. dar nu era nici un motiv pentru care el sa se supere asa.adica de ce sa se supere doar pentru ca tie nu ti-a venit atunci in minte o relatie de mai de mult? nu e un motiv de cearta. poate tine la tine daca vrea sa continuati relatia. dar nu mai e la fel pentru ca el cica se simte mintit? mintit? de ce? chiar el ti-a fost sincer in toate? nu te-a mintit niciodata? nu ti-a ascuns nimic niciodata? nu cred asta.si nici tu nu ar trebui sa crezi.ar trebui sa vorbesti cu el sa afli ce are de fapt.de ce e asa de suparat ca nu i-ai spus despre acea relatie care a fost cu mult timp in urma.nu e o solutie sa stai sa plangi, sa stai suparata.nu! trebuie sa iei problema in maine si sa vorbesti cu el.altfel nu se poate. te cred ca tii la el dar asa nu se poate.sa fii suparat pe atata lucru nu e normal.sincer.vorbeste cu el si iti vei da seama care e de fapt problema.succes>big grin

| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

Asta nu e motiv. e imatur. gandeste ca o gaina. nu merita. da-i verde!

| doctorz a răspuns:

Draga mea, nu te speria prea tare.Nu o sa renuntze la tine. Poarta te cu el ca si cum nu s ar fi intamplat nimic si totul o sa redeinaoral.ine mine ca baietii daca primesc ce vor de la fete sunt multumiti de ei si de ele si uita de trecut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carla nu-ti face grij si eu am stat cu un baiat 6 luni de zile la inceput era totul bine apoi totul s-a schimbat mi-a cerut sa ma culc cu el.eu nu am acceptat asea ac el sa desp de mine ...il sunam sa ne impacm dar el imi spunea mereu acelasi lucru daca nu vrei sa te culci cu mine nu are rost prieteni incercau sa-mi deschida ochii dar eu nu am vrut desi adevaru era in fata mea asea ca am acceptat sa ma culc cu el iar dupa 2 sapatamani iaras neam desp si atunci mi-am dat seama ce proasta am putut fii deci carla nu are rost sa mai fi cu el nul mai suna sau daca te roga sa te impaci cu el nu accepta din prima lasa-l un timp sa vada ce prost o fost atuncii si nu are rost sa planci pentru un baiat stiu ca doare dar baieti gasesti la orce colt poate chioar mai bun decat acesta

| Ella_7292 a răspuns:

El se poarta rece cu tine din cauza faptului ca ai fost cu unu de 20 de ani 7 zile?
Ce sa zic.nasoala relatie.Pun pariu ca in cateva zile vine si primul act sexual happy.

| carlaaa_3413 explică:

Multumesc mult pentru toate raspunsurile, sincer m-au ajutat enorm. M-au facut sa gandesc mai realist. Apropo, s-a mai intamplat ceva. Aseara m-a sunat si mi-a zis ca ma iubeste, ca ii pare rau pentru tot. ca ii incapatanat, ca recunoaste ca de fapt ma iubeste si ca isi cere iertare pentru tot. Si i-am zis ca sa nu-si ceara iertare, pentru ca pur si simplu mi-a zis ce simte, si a zis ca nu aia simte. ca daca mi-ar fi zis ce simte cu adevarat, as fii cea mai fericita. Si apoi l-am intrebat ce simte? si a zis ca simte ca ma iubeste, ca ma vrea pentru totdeauna, ca ii pare rau si ca e un prost.ca isi doreste sa-l iert, sa-i mai dau o a doua sansa. i-am zis ca il iert si asa mai departe. apoi toata noaptea m-a sunat, mi-a trimis mesaje, mi-a lasat mesaje vocale spunandu-mi cat de rau ii pare. ca ma iubeste si ca ar fi cel mai fericit sa fim din nou ca inainte. ca se straduieste el sa faca totu bine si asa mai departe. Azi s-a purtat foarte frumos cu mine. Il iubesc. Ce credeti despre tot ce s-a mai intamplat?