| AlexandraIleana a întrebat:

Ma simt foarte nasol..Am un iubit si suntem de 6 luni si inca nu pot sa fiu eu insumi cu el. Adica in aceste 6 luni totusi ar trebui sa ma deschid complet nu? Mereu fac totul perfect ca sa fie perfect gen cand mananc cu el sa mananc ok ca sa nu comenteze..sau mereu trebuie sa ma aranjez cand is cu el si cand ma trezesc etc ca mi-e frica sa nu zica ceva. Pentru ca uneori imi mai zice unele chestii gen ca nu i place cum imi sta aia si trebuie sa ma aranjez. In primele 3 luni era la mine in oras dar apoi cand a inceput faculta s-a dus in alt oras. Si nu i vorba ca nu ne vedem des..Chiar o venit de foarte multe ori pentru mine in oras si eu al fel si mereu dormeam la el. Am 18 ani si el este mai mare cu 4 ani. Cu el am inceput tot si ma tot gandesc oare sexul ajuta relatia asta? Pentru ca nu ma simt tare iubita imi zice ca ma iubeste si asa chiar mi-a demonstrat de multe ori si eu la fel.dar suntem firi diferite, avem caracterul diferit. Eu mai invat multe chestii de la el si si el mi-a zis ca vrea sa ma ajute sa ma maturizez ca sunt inca copila si sa crestem relatia asta. Ma credeti ca fara el nu as putea? Ne-am despartit de cateva ori dar a durat maxim 2 -3 zile. In acele zile a fost un cosmar pentru mine mai ales cum nu mai vorbeam si eu eram obisnuita sa vorbim in fiecare zi. Nu putem unul fara altul dar ma credeti ca eu nu ma simt in largul meu uneori fata de el? Ce ar putea fi? Chiar nu stiu.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Faptul ca tu te chinuiesti sa nu gresesti nimic, duce la o stare de incordare care te face nenaturala. Sexul in caxul tau, nu numai ca ajuta relatia, dar este motivul pentru care ea inca mai exista. Daca nu crezi acest lucru, ia incearca sa-i tai portia, si ai sa vezi daca te mai iubeste! Vei putea trai linistita si fara el, nu este singurul baiat care este capabil sa faca sex, ba din contra, exista baieti cu care poti trai si sa te simti si in largul tau, sa te placa asa cum esti, nu asa cum vor ei.

9 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Foarte trist ca nu esti in stare sa te descurci singura fara el. iar faptul ca nu poti fi tu insuti in relatia cu el dovedeste cat de jalnica e relatia. nu te mai smiorcai, lucreaza la incrdeerea de sine si oncentreazate pe invatat ca sa fii admisa intr-un centru universitar mare unde te va astepta dulcea viata de studenta si unde iti vei face de cap non-stop

| pink07 a răspuns:

Tu il iubesti foarte mult pe iubitul tau din poveste care o spui. Si e normal sa te aranjezi cand te intalnesti cu el sa te dai cu parfum.In momentul in care iti pui haine dragute ca sti ca ai o intalnire te simtit tu bine si pe el il incanta si te place mai mult. Dar daca dormiti impreuna nu trebuie sa fiecare dimineata sa te aranjezi pentru ca nimeni nu arata frumos cand se trezeste adica toti suntem cu parul zbrulit si incercanati. Incerci sa-i dai un pupic ii pregatesti micul dejun si o sa-l impresionezi mai mult decat te asteptai. Nu poti fi in largul tau pentru ca il iubesti foarte mult si iti este teama sa nu gresesti cu ceva. Trebuie sa iti infrangi temerea sa fi tu insati sa lasi vorbele sa decurga de la sine. Stiu ca il placi atat de mult incat de intimidezi cand il vezi dar daca o sa fi tot asa o sa-l faci pe el sa te ia peste picior si nu o sa iti fie bine. Straduieste-te sa faci ce gandesti si ce simtit lucruri dragute sa-l saruti pe obraz cand nici nu se astepta sau sa-i dai sms de noapte buna siropoase o sa-l topesti. Dar daca va certati sa nu cedezi tu prima mai ales daca este el de vina. Sa fi tare si sa ai orgoliu pentru ca altfel o sa faca ce vrea din tine si nu o sa iti fie bine. Succes si sper sa te ajute sfatul meu :*

| frostxtq a răspuns:

Nu exista suficienta incredere intre voi si nu ai incredere in viitorul relatiei, de aceea nu esti tu insati in preajma lui. Ai spus ca nu te simti suficient de iubita iar cu asta ai spus tot. Daca ai vedea ca esti totul pentru el si ai fii sigura ca relatia are un viitor solid atunci nu ti-ar mai fi atat de greu sa fii tu insati. Nu trebuie sa fii machiata cand esti cu el, sau sa arati perfect dimineata doar de teama ca altfel nu te va mai placea. Chiar din cotra, trebuie sa fii cat mai naturala, atat fizic, cat si pe plan sentimental, comportament etc. Daca nu te mai place in momentul in care te arati lui asa cum esti atunci baiatul asta nu te iubeste pentru ceea ce esti ci iubeste ceea ce ii arati.

Nu vreau sa te dezamagesc si sa te pun pe ganduri spunandu-ti asta, insa tu ai 14 ani, el are 18. Niciunul dintre voi nu a explorat viata si nu a experimentat tot ce trebuie ca sa fiti stabili intr-o relatie. In timp, tu o sa vrei sa cunosti si alti baieti, iar el alte fete. Acum o sa spui ca e imposibil, ca pe el il vei iubi toata viata, o sa spui asta pentru ca asta simti acum, dar vei vedea ca daca o sa stai cu el inca 2-3 ani, o sa cauti ceva nou.

| AlexandraIleana explică (pentru frostxtq):

Hei. Ai inteles gresit. Eu am 18 si el 22

| frostxtq a răspuns (pentru AlexandraIleana):

Acum am vazut, scuza-ma. Oricum, imi sustin ideea. La 18 si 22 de ani poti sa spu ca le-ai vazut/incercat pe toate?

Răspuns utilizator avertizat
| loma a răspuns:

Încearca sa fii tu insati o zi sa vezi ce se intampla, nu o sa poti mereu sa te ascunzi dupa o masca, o sa obosesti de la atata prefacatorie. Daca comenteaza ii spune-i ca asta esti tu. Daca nu te accepta mergi mai departe mai sunt destui.

| bella2332 a răspuns:

In primul si-n primul rand sa nu fii sub,, papucul lui,,. Daca te iubeste asa cum iti spune, te accepta asa cum esti. Fain asa fel incat tu sa detii controlul si sa ii dai impresia ca tu faci ce vrea el.
Sa nu permiti niciodata sa-ti vorbeasca urat, gen injuraturi...ca dupa ai sa regreti. De batai nu mai zic..nici macar in joaca.
Fii tu insuti ca cine te place... te place asa cum esti.

| bomboanaatomica a răspuns:

Simplu: nu va potriviti! cand te simti pe aceeasi lungime de unda cu celalalt, nu ai astfel de temeri.