| IcePrincessPia a întrebat:

maine iubitul meu pleaca in Spania la munca iar eu de ieri de cand mi-a spus plang intruna iar cand sunt cu el incerc sa ma abtin, astazi de ex eram singura dar m-am abtinut prea tare din plans si mi s-a facut rau...nu stiu ce sa mai fac m-am rugat de el sa mai stea sa nu ma lase singura pentru ca sunt invatata cu el locuim impreuna de mai bine de un an si totusi avem 2 ani jumate de cand suntem impreuna. Chiar daca e aici cu mine deja mi-e dor de el nu mai pot incerc sa nu plang dar imi curg lacrimile fara sa vreau il iubesc si nu pot traii fara el. Parintii m-ar lasa sa merg cu el dar nu pot momentan pentru ca doar ce am inceput scoala de soferi si nu ma pot lasa si asta dureaza 2 sau 3 luni si pentru mine e prea mult, chiar daca am 22 de ani plang ca un copil si nu mai rezist, cand ma gandesc ca in noptile urmatoare nu va fi langa mine plang si mai tare in hohote. Ce sa mai fac sa trec peste asta credeti-ma ca mi-e foarte greu crying. Am nevoie doar de cateva sfaturi.

Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna sunt cam in aceeasi situatie ca si tine... iubitul meu a plecat acum 3 saptamani tot in Spania iar eu voi merge la sfarsitu lunii. Trebuie sa stai linistita cateva zile si nu mai plange daca ai spus ca in 2 luni mergi si tu nu ai de ce sa faci atat caz pentru ca nu e mult si timpul va trece cat ai clipii, nu fa prostia care am facut-o eu cand a plecat adica sa stai in casa si sa gandesti negativ, iesi pe afara cu prietenele mergeti la film fa cat mai multe lucruri care sa te tina ocupata si ai sa vezi ca aceste 2 luni vor trece f repede. Acum lasa plansul deoparte si punete pe invatat sa iei cat mai repede permisul si sa mergi langa el, gandeste pozitiv si ai sa vezi ca va fi totul ok, daca inveti mult poti lua permisul intr-o luna nu chiar 2 sau 3 dar trebuie sa inveti mult si sa retii cat mai bine tot asa poti lua examenele cu succes.

Iti doresc multa bafta cu scoala si ai grina de tinewinking

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sfatul meu e sa incetezi cu plansul.
Pentru ca iti faci rau si tie si lui.

Tie,incarcandu-te tot mai negativ si convingandu-te ca esti foarte nefericita,in loc sa gandesti si sa privesti cu optimism situatia,mai ales ca e rezolvabila si in trei luni poti fi si tu langa el,exact cat are el nevoie sa se adapteze si sa pregateasca "terenul" sa poti merge si tu!

Pe urma,gandeste-te si la el,crezi ca ii este usor sa plece?
Il doare si pe el,e amarat si suparat,nu-ti imagina ca s-o iei pe drumul strainatatii e cel mai usor lucru!
Si cand vezi ca omul iubit sufera ca un caine,ramai fara nici o putere,ai vrea sa te inghita pamantul si sa dispari,nu sa pleci plin de hotarare sa te zbati pentru un viitor mai bun!
De ce ii "tai" picioarele,plangand si aratandu-i ca suferi si c-o sa mori?
Te-ai gandit la asta?
Ar trebui sa-l incurajezi,sa-i insufli puterea sa reuseasca prin straini si in acest moment sa stati sa faceti planuri calmi,despre cand si cum vei reusi sa ajungi si tu acolo!

Fii putin mai inteleapta si nu da dovada de atata slabiciune,despartirile temporare de genul asta sunt de fapt,incercari ale dragostei voastre si cat timp va iubiti,veti iesi mai uniti si mai legati din povestea asta!
Capul sus, sterge-ti lacrimile, rasufla si incepe sa judeci, minte ai, foloseste-o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ai 14 ani. maturizeaza-te. mai ai cativa ani si devii mama, ce-i cu caracterul asta slab? e aiurea.

| Ammy2001 a răspuns:

Nu mai plange pentru ca il faci sa se simta vinovat si nu e bine. Termina scoala de soferi si incearca sa te gandesti ca se duce sa va aduca bani. Iesi cu prietenele tale sau fa-ti niste hooby-uri si timpul va trece brusc. Fii tu insati si uita-te la desene animate ca sa te inveselesti. Chiar si adulti se uita la desene cand le e greu. Bafta!