| anonim_4396 a întrebat:

Buna membrii TPU!
As vrea sa imi dati si mie niste sfaturi. Imi place de un baiat cu 3 ani mai mare decat mine, il plac de 2 ani. O prietena de-a mea a fost cu el. Nu mi-a convenit si mai ales ca prietena mea stia ca il plac, dar mi-a ascuns si el a fost de acord cu ea da imi ascunda asta. Dar ma tot mintea ca nu il iubeste, ca nu are nimic cu el. Ne-am certat de cateva ori eu si prietena mea si baiatul ala spunea mereu sa ne impacam ca prietenia e prietenie, dar pana intr-o zi cand i-am spus ca e mai bine sa nu se mai bage si mi-a raspuns putin mai rautacios, faza e ca el crede ca sunt mai matura decat celelalte fete, dar ma trateaza ca pe un copil, daca ma aude ca spun ceva mai de alt caracter decat ar fi normal imi spune ca nu e bine si chestii din astea. Sunt singura fata cu care se comporta asa. Problema e ca el e din alt oras si vine decat in vacante la bunicii lui. Atunci nu mai pot de bucurie. El stie ca il plac pentru ca m-a intrebat si sincer nu aveam cum sa-l mint, dar oare el mi-ar raspunde sincer daca l-as intreba acelasi lucru? As vrea sa ma ajutati daca puteti sa-mi dati un sfat, ceva stiind ca nu mai este mult si trebuie sa vina din nou aici. Dau funda unui raspuns sincer, cui poate sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Deomnstreaza-i ca nu esti imatura. Nu mai accepta sa te faca copil! Spune-i in fata lucrul acesta, evident fara jigniri, ii spui frumos sa inceteze, nu esti un copil si nu iti place felul in care te trateaza.
Totusi, din moment ce face asta, pot concluziona ca el a prins drag fata de tine si ca probabil te priveste ca pe o surioara mai mica.
Ei bine, sa stii ca nu te-a intrebat doar de dragul de a conversa cu tine. Mai mult ca sigur, si el simte ceva fata de tine, mai mult sau mai putin.
De ce sa ne intrebi pe noi ce va raspunde din moment ce el noi nici macar nu il cunoastem. Poti face si tu asta, stai linistita, nu te musca daca il intrebi tongue.
Una peste alta, primul pas este sa il faci sa te mai trateze ca pe un copil, asa cum ti-am zis mai sus, demonstreaza-i asta. Primul lucru in a ii demonstra este sa ii spui ca iti displace modul in care te trateaza, pe urma restul vine de la sine.
Un sfat prietenesc : nu incerca sa te schimbi, nu incerca sa-l impresionezi fiind ceva ce nu poti fi. Fiecare dintre noi avem momente in care suntem mai copilarosi, nu-i nicio rusine in asta!

Sper ca ti-am fost de ajutor, o seara faina! happy

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Te duce cu presul. Cel mai bine ar fi daca nu l-ai mai placea, si gata.

| Parintele a răspuns:

Daca ar fi fost ceva cu el, daca te-ar fi placut ti-ar fi marturist pana acum. Te porti ca un copil: ce treaba ai tu sa te bagi intre el si prietena ta atat timp cat ei au ales sa fie impreuna, dupa parerea ta, si de ce te certi cu ea atat timp cat ei se plac. Poate o place pe ea si nu te place indeajuns pe tine? Parerea mea este ca iti pierzi vremea. Cum am sups, daca te placea era de mult cu tine. Si asa relatie doar ca vine in vacanta nu iti poate face decat rau sa stai luni de zile numai cu gandul la el ca va veni intr-o zi, nu o sa te mai poti concentra la scoala si o sa ai de suferit de pe urma acestei iubiri a ta. Ce stii tu ce face el in acest timp? Poate la varsta lui are pe alta acolo unde locuieste. Cauta-ti pe cineva mai aproape, cineva care sa te placa de la inceput numai pe tine sa se gandeasca el la tine asa cum tu te gandesti la acest baiat acum. Succes.

| neutrino a răspuns:

Incercarea ta nu va avea succesul scontat. Chiar daca el va rupe relatia actuala si va incepe cu tine o noua relatie, se va intampla si cu tine la fel. Totul este destul de normal, tinand seama si de faptul ca o relatie la distanta nu poate rezista. Poate fi doar o aventura, nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| tracicus a răspuns:

Cati ani are?