| anonim_4396 a întrebat:

Buna mi-a trecut menstruatia dupa 2 zile prietenul meu mi-a facut masaj la vagin dar nu mi-a introdus degetul sau altceva si foarte putin a facut dupa 2 zile m-am simtit uda cand am mers la baie am avut iar sange ca si cum as fi iar pe ciclu am vorbit cu mama si ea a zis ca se poate intampla din cauza racelii acum dupa 4 zile nu am mai avut nimic si azi mi-a curs un lichid alb deschis la culare asemanator cu ce curge inaintea menstruatiei este vreo problema grava?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar petele de sânge pe care le-ai avut la 2 zile după terminarea menstrei au apărut deoarece s-a curăţat vaginul de sângele menstrual rămas pe peretele vaginal.

Deci, nu cred că ai motive de îngrijorare!

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Secretiile albe sunt normale, atata vreme cat nu au un miros urat. Vaginul se curata singur din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,nu este nimic grav, mama ta are dreptate.Ai grija cu raceala pentru ca in timp, pot apare probleme.Mult noroc.

| motan444 a răspuns:

Uite eu sunt baiat si pana si eu stiu ca e de la raceala voi fetele sunteti mai sensibile cu partile genitale
nu te speria e normal ai racit

| Iunona a răspuns:

Buna Avaya! Arunca batistutele si nu mai plange! Ai racit la putabig grin Atata tot. Secretia aceea alba e perfect normala, si acele pete maro-rosiate asemanatoare cu cele de dupa ciclu nu indica altceva decat o posibila raceala/infectie urinara. Du-te la farmacie/doctorul de familie pentru tratamentul adecvat! :*

| hamsterita29 a răspuns:

Nu ai patit nimic, ai racit, multa sanatate!winking

| Avaya a răspuns:

Nu vreau batjocurasad

| Avaya a răspuns:

Tin sa precizez ciclul mi-a trecut acum 9 zile si iar mi-a curs acel lichid:-s

| minnie2014 a răspuns:

Sunt fata si mi s-a intamplat, nu este p problema grava, este normal deoarece probabil tu te simteai excitata in momentele alea, iar daca esti foarte sensibila asa se intampla, dar daca vrei sa fii foarte sigura iti recomand sa mergi la un medic.