| Andrada0025 a întrebat:

Mi-a venit ciclul menstrual vinerea trecuta (maine se face o saptamana), pana luni a venit cu abundenta, iar marti, miercuri a incetat, venea tot mai incet, si tot mai inchet, acum mai gasesc picatura de sange pe lenjeria intima, dar rar... tot mai rar. Oare imi trece pana maine? ma streseaza aceasta perioada, imi displace complet... sad si inca o intrebare, este adevarat ca, daca intretin in perioada asta relatii sexuale risc sa imi curga din nou foarte tare?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Modul de manifestare a menstruatiei difera de la femeie la femeie atat ca durata dar si cantitativ sau ca si consistenta si flux zilnic.Menstruatia in general are o durata medie de 3-5 zile deci nu ti se poate da un raspuns cert cu privire la data de oprire definitiva dar avand in vedere ca in ultimele 2 zile practic nu a mai curs se poate presupune ca pana maine ti se va opri. Cat despre ultima parte a intrebarii este falsa afirmatia deoarece sexul nu influenteaza cu nimic menstruatia nici ca durata nici ca si cantitate de menstra eliminata. Poti face sex deoarece nu exista posibilitatea de reportnire a menstrei, este o temere complet nefondata.

| SkyPilot a răspuns:

Este perfect normal ceea ce descrii. Nu avem de unde sti daca iti trece pana maine. Nu iti putem oferi decat incurajari. Da, exista riscul de a curge mai mult, dar nu exagerat. In total, cantitateaa este aceeasi, doar ca grabesti un pic prin sex.

| Pinocchio a răspuns:

Difera de la persoana la persoana durata menstruatiei si cantitatea.
Cel mai probabil iti va trece pana maine.
Daca faci spre finalul menstruatiei, nu vad motivul de ce ti-ar aparea mentruatia din nou abundent.
Unii nu recomand sa faci sex in timpul menstruatiei, dar e decizia ta.