| Andrada0025 a întrebat:

Mi-a venit ciclul menstrual vinerea trecuta (maine se face o saptamana), pana luni a venit cu abundenta, iar marti, miercuri a incetat, venea tot mai incet, si tot mai inchet, acum mai gasesc picatura de sange pe lenjeria intima, dar rar... tot mai rar. Oare imi trece pana maine? ma streseaza aceasta perioada, imi displace complet... sad si inca o intrebare, este adevarat ca, daca intretin in perioada asta relatii sexuale risc sa imi curga din nou foarte tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face "sex pe ciclu", dar NU este recomandat!

MOTIVE : risc de a se RUPE prezervativul, risc ridicat de a face diverse infecţii, risc de hemoragie, riscul de a păta lenjeria de pat, discomfort/iritaţii locale, etc.

Ca să NU mai vorbim de aspectul dezagreabil al actului sexual...

Dacă tot o faceţi protejat, de ce să nu o faceţi în afara perioadei menstruale?

Toate cele bune.

| jmekerashu a răspuns:

Desigur ar putea să apară, dar nu e nicio problemă. Din punct de vedere medicala (dacă se respectă igiena) nu e nici un risc dacă întreții relații sexuale în timpul menstruației. Dimpotrivă, multe femei preferă să intensifice viața sexuală în timpul menstruației deoarece în această perioadă libidoul este mai mare. Disconfortul e pur psihologic și ține doar de parteneri.

http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia