| anonim_4396 a întrebat:

My BBF are 15 ani și sa îndrăgostit de un băiat de 20 de ani și băiatul o place pe ea. După părerea mea mi se pare prea mare pentru ea. Și ii zic da ea zice ca sunt jeloasa. Voi cum credeți, e ok diferența de vârste dintre ei?

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e ok deloc la varstele lor, era ok daca el avea 25 si ea 20.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ok diferenta si nici relatia, pentru ca ea este un copil d 15 ani, iar el un adult de 20.
Daca parintii fetei depun plangere la Politie, el poate intra in puscarie, pentru seducere, corupere de minore si intretinere de raporturi sexuale, daca se constata si asta.
Eu spun ca fetita aia sa-si vada de scoala si sa lase baietii mari in pace, ca va aduce numai necazuri incapatanarea asta prosteasca.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod cert in acest moment diferenta de varsta este MULT prea mare. big grin

| Andreeush a răspuns:

Nu e ok, ar trebui să își caute pe cineva de varsta ei.

| Annabella9719 a răspuns (pentru Andreeush):

Nu inteleg faza "ar trebui sa-si caute pe cineva de varsta ei"! Eu am avut iubiti de varsta mea si erau foarte copilarosi, necopti la minte!
Acum conteaza si ea cat de "coapta" e.Sa observe daca el vrea doar sa profite de ea sau nu!

| SG1995 a răspuns:

E doar 5 ani diferența, nu e cine știe ce.

| Chicken91 a răspuns (pentru SG1995):

Dar aici e vorba de un minor si o persoana majora. In alte tari asta intra la penal, si respectivul poate fi inchis.

| anonim_4396 explică (pentru Chicken91):

Legea in Ro e de la 15 ani, in altele e de la 12, in altele are consimtamânt doar la 21 de ani. Depinde cat de batut in cap e poporul.
Dacã te gândesti bine, acum sute de ani era normal barbat de 27 cu dinasta de 15 sau chiar 12. Acum ce e asa mare chestie?

| Annabella9719 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-au emancipat si ei -_-

| SG1995 a răspuns (pentru Chicken91):

De fapt nu chiar, dacă fata are minim 15 ani e de ajuns de matură să-și dea consimțământul pentru o relație. Iar în afară vârsta consimțământului, din păcate, e mult mai mică, adică în cateva țări din vest e de 13! ani.

| Plato a răspuns:

E o diferenta nesimtita, nu mare. Tipul ala e un jeg uman pe care eu l-as inchide, dar in fine.
Daca tot nu te asculta, fii o prietena buna si spune-le parintilor ei. Daca o ascunzi, NU o ajuti cu nimic! Daca vrei sa o ajuti, nu o lasi sa faca ceva rau. Daca nu te asculta, anunta-i parintii!

| Goete a răspuns:

"Și ii zic da ea zice ca sunt jeloasa."
- Imi spui te rog ce inseamna "Jeloasa"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza ce crede lumea. Nu conteazã ce crede absolut nimeni.
Mie mi se pare perfecta diferenta de vârsta de 5-10 ani. Ea ce sa vada la u.n copil de 15 ani?
Si Oricum cazurile exceptionale sunt altii care se maturizeaza mai greu la capitolul "experienta",

| Teo29 a răspuns:

Baiatul vrea sex probabil, poate nu stie ca risca sa faca inchisoare chiar daca ea este de acord cu actul sexual...

Sa isi caute pe cineva de varsta ei, sa bage scuza ca nu o lasa parintii cu un prieten asa mare.

E clar ca el nu vrea sa o ia de nevasta... vrea o distractie probabil, fata e inca mica si probabil naiba si o va aduce mult mai usor in pat decat o fata de varsta lui.

Deci...mare grija! happy

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Evident este prea mare pentru ea, o diferenta de 2 3 ani maxim inteleg dar 5 ani mai ales ca fata este minora..Nu e tocmai ok plus ca la varstele lor au gandiri diferite si relatia va fi una ciudata si superficiala.E normal ca te-ai gandit ca e prea mare, e prietena ta.Incearca sa o convingi ca nu e ok pentru ea

| Annabella9719 a răspuns:

Aveam 17 ani si el 26 cand ne-am cunoscut.Toata lumea aproape a fost impotriva noastra din cauza varstei.Dar suntem de 4 ani impreuna si avem acum si un copil.Varsta cateodata chiar nu conteaza.Acum nici nu stim exact ce-o fi in capul celui de 20 de ani. Daca vrea ceva serios sau nu.

| Magda20 a răspuns:

Diferența de 5 ani nu e mare, problema e alta, că el e major, trecut prin unele relații și cu mai multă experiență și ea e un copil de 15 ani, încă nu știe ce vrea. Ar trebui să își găsească pe cineva de vârsta ei sau poate cu un an mai mare.