| spekeps44 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac. Am o iubita cu care ma inteleg bine si e intr-un fel cel mai bun prieten al meu doar ca e cam grasa. Suntem deja de 3 luni impreuna. Mai e o fata in liceu la mine de care imi place mult doar ca nu stiu daca si ea ma place la randul ei. Ma gandesc ca daca m-as intelege la fel de bine si cu ea m-as simti mult mai bine impreuna cu ea. Si ma mai gandesc ca daca ma despart de prietena mea pentru ea o sa planga si o sa se simta ca mine cand am patit si eu asta iar ea ma iubeste mult. Nu stiu ce sa fac. Astept raspunsuri dintr-o perspectiva neutra.

Răspuns Câştigător
| Bebbe133 a răspuns:

Pai vezi. daca tu crezi ca daca ea ar slabi nu te-ai mai uita dupa altele,spune-i asta intr-un fel delicat fara sa o ranesti ( gen: stii,voiam sa iti spun ceva de mult,dar imi era jena,nu vreau sa te simti jignita,dar cred ca e mai bine sa fiu sincer cu tine ca sa nu afectam relatia,tu ai inceput sa iei forme si cred ca stii si tu ca imi plac fetele de alt gen,ai putea lua masuri, ca sa nu imi atraga atentia altcineva, pentru ca nici eu nu imi doresc asta! Ai putea incerca sa faci ceva sa slabesti si sa te aranjezi si tu mai mult chesti.) sau sa ii zici cum crezi tu. Dar daca nici daca ar slabi nu ar fi de ajuns, mai bine a-i fi sincer si i-ai spune doar ca nu te mai atrage asa mult si canu vrei sa iti bati joc de ea, asa ca mai bine v-ati desparti! Dai funda?

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat sa fii sincer in relatia cu ele!

| mona a răspuns:

Si cei daca e grasa daca te intelegi bine cu ea atunci nu iti bate joc de sentimentele ei si nu o lasa pentru una care arata mai bine si dupa 2 zile va despartiti

| Analytical a răspuns:

Nu ni le spune noua, spune-i-le ei! Sunt sigura ca va intelege si va lua atitudine. Crezi ca nu este ea destul de complexata pentru simplul fapt ca arata asa? Dar se simte minunat pentru ca stie ca tu o iubesti indiferent cum arata. Si probabil nu o motiveaza nimic sa mai scada din greutate, spune-i ce te deranjeaza si impreuna treceti peste. Si zic IMPREUNA, nu o face sa se simta prost, este om, nu o trata cu cruzime. Si asta, sa te desparti de ea pentru ca? Mi se pare un act de lasitate. Nu esti in stare sa-ti impui punctul de vedere si mai bine o faci sa sufere. Daca o iubeai, nu iti doreai s-o lasi pentru atat... tu esti doar un unul dintre aceia care isi doresc o Barbie langa ei ca sa aiba cu ce se fali pe strada sau la prieteni! Rusine, insa eu cu buna inima iti spun sa i-o spui ei exact cum ne-ai spus-o noua. Nu-ti fie teama, decat daca vei aplica partea doua, sa o parasesti pentru alta. O sa regreti mai tarziu ca ai facut o discriminare, mai ales ca stii cum ii, daca ti s-a facut si tie la fel. Pune-te in locul ei si ai sa ma intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| Larisa32 a răspuns:

Fii sincer cu ea. mai tarziu o sa doara mai rau!