| DianaMihaela112 a întrebat:

Numele meu e Mihaela si am 15 ani. Eu si iubitul meu suntem impreuna de un an. Nu de mult timp am inceput sa ne masturbam reciproc, ceea ce a inceput sa ma ingrijoreze pentru ca nu as vrea sa ma dezvirginez in felul asta. Mentionez ca intr-o luna am avut menstruatie de doua ori. Oare sa fie din cauza asta? Ma pot dezvirgina prin masturbare? Mai exista o alta cale prin care sa aflu daca mai sunt virgina inafara de ginecolog? Am uitat sa mentionez ca la a doua menstruatie din aceeasi luna, nu curgea mult sange.

13 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Pai depinde cum te masturbeaza, nu? Daca introduce ceva in vagin, este posibil.

| pietrean a răspuns:

Of,ce as putea sa spun unor copii de 15 ani, care afirma ca sunt "iubiti" si ca sa-si dovedeasca acest lucru, se "masturbeaza reciproc"? La 15 ani,nu mai exista plimbari prin parc tinandu-va de mana,saruturi furate,excursii pe munte sau sa faceti plaja impreuna si cu prietenii comuni,nu mai exista sa mergiti la o cofetarie,unde se poate discuta orice doreste fiecare,etc,etc? Lucruri normale de adolescenti.
De ce sa te ingrijoreze? Tu ai acceptat asa ceva,fara sa fii informata,despre ce se poate intampla.Dar vrei sa ramai virgina! Nu-ti este rusine sa va folositi organele genitale reciproc(ca sa fiu politicoasa),ca pe niste jucarii,dar nu vrei sa fii dezvirginata! Daca nu-ti este rusine sa stai cu picioarele desfacute in fata "iubitului",de ce sa-ti fie rusine sa mergi la un medic ginecolog si sa faci o consultatie?
Ce legatura sa aiba masturbarea,cu ciclul menstrual? Cantitatea de sange,poate sa difere,din cauza unor motive diferite:stres,raceala,caldura,emotii,hormoni,dereglare a ciclului menstrual, etc.
Va jucati cu focul, fara sa mai spun despre situatia jenanta, la varste atat de mici, cand nici nu realizati ce faceti.Mai tarziu, se pot vedea repercursiunile unor fapte facute de prea timpuriu, atat psihic cat sipe plan sexual.

| Anonymous999 a răspuns:

Masturbare nu e atunci cand ti-o faci singur?

| sirD a răspuns:

Ti-ai inceput viata sexuala, m-ai vrei sa fi si virgina?

| elvisel a răspuns:

Doar daca introduce un oviect cu dimensiunea unu penis, si nu nu te poti dezvirgina prin masturbare ( ma refer la atingeri etc) probabil tu ai experimentat o menstruatie neregulata(Menstruatiile neregulate pot fi experimentate în timpul perioadelor de stres sau ori de câte ori a avut lo o modificare dietetica semnificativă.) si da, probabil cel mai bine ar trebui sa vorbesti cu un ginecolog, dar asta nu are nici-o treaba cu masturbarea. uite aici un link in care poti sa aflii mai multe despre problema ta http://www.retetanaturista.ro/......e-201.html

| pietrean a răspuns (pentru elvisel):

"Menstruatiile neregulate POT FI EXPERIMENTATE"?
Menstruatia,ciclul menstrual,nu sunt experimente ci sunt niste stari fiziologice,normale.
Dezvirginare se poate face si din alte cauze:mergand pe bicicleta, facand sport, ba chiar si cu degetul( si care nu are dimensiunea unui penis in erectie)!
Copii, ce sa faci! Daca aveai curizitatea, puteai sa cauti si pe Google.

| elvisel a răspuns (pentru pietrean):

Domnule,doar am incercat sa ajut, si avand in vedere ca incerci sa imi corectezi raspunsurile...si eu as putea sa fac asta "curizitate" un cuvant nou in dex.suntem pe TPU sa ajutam si sa dam sfaturi, nu sa criticam si sa batjocorim omul

| pietrean a răspuns (pentru elvisel):

Este una sa papi o litera si alta sa te exprimi incorect, sa dai sfaturi gresite.
Nu ai observat din postarea mea ca nu sunt "domn"? Uite asa va grabiti voi tinerii, in toate! Habar nu ai ce inseamna cuvintul "batjocura"! A fost doar o corectie a postarii tale, care vad ca te-a deranjat.Nu asta a fost intentia, iar despre cum ai perceput, este doar problema ta.
O zi buna!

| Ionutdn a răspuns (pentru pietrean):

Fata a cerut ajutor, nu inteleg de ce trebuie sa vina unele persoane care sa faca pe desteptii.
Asta e generatia in care traim, asa era si mai de mult.
Acum 20 de ani credeti ca nu se intamplau lucruri de astea? Va garantez ca se intamplau, dar diferenta ditre acum si atunci e ca acum nimeni nu mai ascunde aceste lucruri.
Daca dvs. nu ati avut parte la varsta de 15-16 ani de asa ceva, ma gandesc ca parintii dvs. va tineau inchis/a in lanturi sau erati o persoana exclusa din societate sau nu prea atragatoare din punct de vedere fizic.

| pietrean a răspuns (pentru Ionutdn):

Faptul ca niste copii la 15 ani,se masturbeaza reciproc,fara sa stie nimic despre responsabilitatea, riscurile si ceea ce implica din punct de vedere medical, o viata sexuala, sunt iresponsabili.Ii este rusine sa mearga le medicul ginecolog, dar nu le este rusine sa faca ceva, la care doar instinctele primare ii imping la asa ceva si nu adevarata iubire.
Poate se intamplau unele lucruri reprobabile si acum 40 de ani,dar tot in mediile mai obscure,unde incultura era o stare normala si instictul primar se trezea la betie.
Poate am trait intr-un mediu "comunist",in care nu aveam multe surse de informare,cand educatia era mai drastica,iar educatie sexologica, era ceva tabu, asta nu inseamna ca nu am facut si eu greseli, dar te asigur ca nici in "lanturi"nu am trait, nici "opersoana exclusa din societate"nu am fost.Chestia cu "atragatoare",ramane la lititudinea fiecaruia sa judece. Poate faptul ca sunt casatorita de atata amar de timp,cu copii la casele lor,educati,politicosi,cu mult bun simt,responsabili,spune totul despre viata mea! Asa ca,pun "criticile"tale,pe baza arogantei adolescentine si a lipsei de buna crestere,mai ales ca nu cunosti nimic despre mine.
Noi, cei mai invarsta, cu experienta vietii(din acest motiv avem dreptul sa facem pe "desteptii"), va putem da doar sfaturi(dar si urecheli, cand depasiti limita bunului simt!).Voi puteti face ce doriti cu corpul si viata voastra.Viata va v-a arata cine are dreptate!
O zi buna si sper sa alegi ce este bun si corect pentru tine!

| cezar987 a răspuns:

Esti virgina pana ai intretinut primul contact sexual, nu pana s-a rupt himenul fiindca acesta se poate sau nu se poate rupe in timpul actului sexual.

| Tech212 a răspuns:

Un sex oral la vremea lui salveaza orice virgina! Si ce crezi!? Nici gravida nu ramai! laughing