| Dayana98 a întrebat:

Buna,pe 12 martie trebuia sa-mi vina menstruatia, dar in locul ei am avut doar 2 zile de scurgeri maronii slab cantitative.De aproape o saptamana am dureri de sini la palpare,dureri de spate nu foarte mari, doar ca un mic deranj, temperatura corporala intre 37 si 37.4 si balonare.Mentionez ca pe 2 martie am avut mai multe contacte sexuale protejate si + a ejaculat in afara si in prezervativ si tot atunci eram si in perioada fertila. Daca cineva a mai avut asa ceva, va rog ajutati-ma, chiar nu inteleg ce-s cu aceste simptome si lipsa de menstruatie normala

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Undeva s-a strecurat o greseala deoarece in nici un caz nu se poate ca in data de 2 martie sa fi fost in perioada fertila daca menstruatia urma sa inceapa in data de 12 martie. Daca data calculata a menstruatiei a fost 12 martie atunci data ovulatiei putea fi doar in data de 27 februarie iar perioada fertila s-ar fi situat intre 23-29 februarie. In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT (in caz contrar nu se putea determina data menstruatiei), in urma unui sex care se produce dupa 4 zile de la data de ovulatie formarea si instalarea unei sarcini teoretic este considerata ca fiind IMPOSIBILA si in consecinta acea sangerare de 2 zile ar fi putut sa reprezente menstruatia. Pentru linistea ta si a inlatura orice dubiu cu privire la existenta unei sarcini ipotetice, ar fi indicat sa faci un test de sarcina. Insa, in cazul in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT atunci prezenta simptomelor premenstruale este justificata si prezic aparitia in zilele urmatoare a menstruatiei insa in acest caz devine inexplicabila acea sangerare de 2 zile si se impune sa fii consultata de un medic ginecolog. Cu parere de rau, pe baza datelor prezentate un raspuns mai concret nu se poate formula. Multa sanatate.

| Dayana98 explică (pentru corbulalbrosu):

Inainte de 2 martie am calculat online data ovulatiei si pe 1 si 2 martie era risc maxim de sex, insa pe 3 sau 4 martie(nu mai tin minte exact) am avut o scurgere foarte mica de sange, am citit pe net ca e posibil ca in timpul ovulatiei sa apara scurgeri minore de sange, in februarie pe 11 mi s-a inceput menstruatia, si de obicei pot avea intirziei de 1-2-3 zile, de aceea pe 12-13 trebuia sa-mi vina menstuatia deja, si pe 13 nu am avut menstruatie normala,erau scurgeri foarte slabe cantitative si maro, nu era sange! Acum prezint simptome premenstruale, insa nu inteleg de ce am dureri de spate, de sini si fara sa-mi apara menstruatia, de o saptamana deja ma tine asa

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dayana98):

Daca nu ai intretinut acte sexuale dupa data de 2 martie poti sa-ti faci un test de sarcina pe baza de urina sau unul pe baza analizei de sange al carui rezultat intotdeauna este corect in proportie de peste 98%. In continuare consider ca poate fi vorba doar de o dereglare hormonala si aparitia menstruatiei se va produce in zilele urmatoare, deoarece in cazul formarii, instalarii si existentei unei sarcini ar fi complet anormale simptomele premenstruale existente/prezente.

| Dayana98 explică (pentru corbulalbrosu):

Si eu incep sa exlud sarcina, dar deja mi-e frica de o infectie, sau inflamatie, sau sa fie ceva in neregula cu mine.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor, nu m ai calcula tu aiurea, el in urma unei consulatii stie ce ai că de aceea e doctor.