| raluca0306 a întrebat:

.Problema mea este legata de doi baieti,sa zic asa. Poate ca dintre voi, sunteti care ati trecut prin asa ceva, sa trebuiasca sa alegi intre doua persoane..pt mine e destul de aiurea si habar nu am ce sa fac.In momentu asta, am o relatie de aprox. 2 ani cu un baiat,bine ca au mai existat si despartiri. faza e ca, cel putin pentru mine a inceput sa se raceasca lucrurile intre noi, sau poate doar eu vad asta.Nu stiu, eu sunt de parere ca am timp de relatii serioase sa zic asa (mentionez ca eu am 16 ani iar el 19). Relatia noastra nu e una serioasa, din punctul meu de vedere pentru ca o relatie serioasa implica si altfel de lucruri..atata doar ca suntem impreuna de mult timp..Chestia e ca de cateva zile am inceput sa vorbesc cu un alt baiat cu care vorbisem si asta vara, cat timp am fost despartita de prietenul meu.Chiar imi place de el, e un tip foarte de treaba..si chiar vrea sa fie cu mine,adica am vazut asta prin multe gesturi.Mi-a spus sa iesim la o plimbare sa mai vorbim mai multe,si am spus ca da.dar nu stiu ce sa fac,pentru ca nu vreau sa-l ranesc deloc pe prietenul meu,adica chiar nu vreau sa-l fac sa sufere,dar nici nu vreau ca mai tarziu sa regret ca nu m-am vazut ca baiatul asta. E chiar aiurea,si mi-as dori sa ma vad cu el,pentru ca astfel mi-as da seama concret daca simt,sau nu ceva pentru el.Iar sentimentele mele pentru actualul prieten,nu mai sunt la fel.Mi-as dori sa-mi spune-ti si voi,care este parerea voastra,poate sunt unii dintre voi,chiar si baieti,care ati trecut prin asa ceva.
Multumesc, si daca am scris cu greseli, scuze big grin

8 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Tu ai luat deja o hotarare. Nu poti sa ramai cu prietenul tau pentru ca te gandesti la celalalt baiat si te intrebi "ce-ar fi daca.". Daca esti sigura ca baiatul asta vrea o relatie, ca e un baiat ok si il placi atunci ar trebui sa accepti sa te vezi cu el. Cu prietenul tau nu cred ca ar trebui sa mai stai doar de dragul de a sta cu cineva. Daca nu mai simti nimic pentru el si nu crezi ca lucrurile se pot indrepta in vreun fel atunci nu are rost sa continui.

| raluca0306 explică (pentru BlackheartQueen):

Stiu ca asta e cea mai buna alegere..Doar ca mi-e atat de greu, am vorbit cu el despre asta, si i-am cerut o pauza a lasat privirea in jos si era foarte suparat si chiar nu am putut sa ii spun pana la capat ca mi-a rupt inima.Habar nu am ce sa mai zic, si ce sa mai fac.

| BlackheartQueen a răspuns (pentru raluca0306):

Te inteleg. Sunt alegeri greu de facut. Dar, te gandesti ca nu faci decat sa prelungesti situatia. Trebuie sa te gandesti la viitorul relatiei. Daca exista sau nu. Nu poti sa continui o relatie doar de dragul amintirilor.Stiu ca e greu, crede-ma. Mai gandeste-te si incearca sa iei o decizie.Bafta!

| neutrino a răspuns:

Atata timp cat iti faci o relatie numai pe motivul ca asa este cool, chiar nu conteaza cu cine esti, daca persoana in cauza e frumusel si cat de cat te respecta. Atunci cand apare altul mai interesant, e si normal sa migrezi spre el.

| Sweety27 a răspuns:

Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust. Eu spun ca ai dat suficiente sanse relatiei tale. Daca nu a mers, ar trebui sa renunti. Totusi nu e frumos sa termini o relatie si a 2ua zi sa incepi alta. Ai nevoie de o pauza. Spune-i prietenului tau asta. Luati o pauza. Pastrati legatura ca amici. Vorbeste si cu noul baiat si povesteste-i situatia in care te afli, fara sa-i spui ca ai "altul" pe suflet. Nu te grabi. Si sa nu iti fie teama sa recunosti ca relatia NU mai merge...

| AlaturideIngeri a răspuns:

Buna!
Nu ai idee cat de bine te inteleg! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.
Sfatul meu ar fi sa te desparti de prietenul tau si sa fii cu acel baiat.
Nu are rost sa mai stai cu prietenul tau daca nu mai simti nimic pentru el.
Stiu,te gandesti la el,sa nu-l faci sa sufere, ti-e greu sa.l parasesti, dar trebuie sa te gandesti si la tine, la fericirea ta, nu poti sa stai cu el si sa te gandesti la celalalt.
Si mai bine te desparti acum pana nu e prea tarziu.
Asculta-ti inima si fa ce spune ea. Pupici kiss kiss kiss

| DanyelFSN1 a răspuns:

Ma eu zic ca cand faci o relatie, fa`o frate cu cineva pe care`l iubestihappy

| aniella08 a răspuns:

Atata timp cat tu nu mai ai aceleas sentimente pentru actualul eu zic ca nu ai nimic de pierdut si cu atat mai putin daca nu vrei relatii serioase.