| BubbleGumx3 a întrebat:

happy Referitor la intrebarea mea anterioara : V-am citit raspunsurile si am discutat cu mama. Am discutat sa programam o vizita la ginecolog. Cativa ati spus ca ar putea fi un chist ovarian. Nu prea stiam ce e, asa ca m-am documentat. Nu am aflat prea multe si as vrea sa va intreb mai multe lucruri :
1. Care sunt simptomele, sa zic asa, ale chistului ovarian? Exista simptome? Uneori noaptea simt o durere, ca o palpare in zona burta-ovare. Durerea persista pana dimineata. Nu e puternica si am o senzatie ciudata in acea zona. Ar putea avea legatura?
2. Am auzit ca atunci cand chistul e dezvoltat, zona lui va incepe sa se umfle treptat. E adevarat?
3. Dupa operatie ce simti? Simti durere, usturime, sau e indiferent?
4. Nu suport spitalele, operatiile si tot ce tine de ele. Cum as putea scapa de aceasta frica?
5. La vizita la ginecolog...Ce se intampla mai exact? Inainte sa raspundeti " Te consulta, ce sa se intample?" As vrea sa stiu in ce consta consultatia.

Multumesc anticipat happy Cel mai de ajutor raspuns va primi funda happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Vezi detalii despre chistul ovarian şi ovarele polichistice la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

2. NU este obligatoriu "sa se umfle treptat"!
E posibil să NU se simtă la palpare, depinde de mărimea chistului...

3. Doar în RARE cazuri se ajunge la operaţie!
Citeşte detaliile de la linkul indicat ( pentru mai multe informaţii ).
Deci, NU are sens să te gândeşti la operaţie!

4. NU ajungi la spitale şi la operaţii, aşa că, NU te mai stresa degeaba!

5. La ginecolog NU se întâmplă mare lucru : deoarece ai 13 anişori şi ( bănuiesc că ) eşti virgină, NU te consultă fizic/vaginal, doar îţi palpează abdomenul în zona ovarelor.
Îţi pune diverse întrebări pentru a vedea ce simptome ai, apoi o să-ţi facă o ecografie abdominală/pelvină pentru a vedea starea ovarelor.

Eventual, îţi recomandă şi analize de sânge ( hormonale )...

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi în privinţa "vizitei" la ginecolog!

Toate cele bune.

| BubbleGumx3 explică (pentru bursuc001):

Analizele de sange mi le fac maine, poate voi descoperi ceva laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru BubbleGumx3):

Posibil...
Oricum, dacă va fi vorba de un deficit hormonal, vei primi tratamentul adecvat.

O seară frumoasă.

3 răspunsuri:
| LineGuide a răspuns:

Cu timpul, chistul se umfla, deci trebuie sa faci mai mereu controale la medicul ginecolog, si sa vezi cum mai sta treaba. Consultatia consta in general in palparea ovarului, si posibil punerea unei serii de intrebari legat de evenimentele precedente. De frica trebuie sa scapi repede, pentru ca ar trebui sa intelegi ca e pentru binele tau, nu sa-ti faci sute de probleme legate de ceea ce se intampla acolo. O problema pe care nu o rezolvi atunci, te poate afecta pe viitor, si mai bine sa o rezolvi cand nu e grava, decats a-ti fie fatala. Depinde de tipul operatiei sau de gravitatea si operativitatea medicului, dar si de felul in care stai, sau esti atinsa. E o simpla durere de rana, daca te atingi, dar nu simti nimic daca uiti de ea.
Mult noroc!