| Abrienda a întrebat:

Buna, sa incep direct, eu am aproape 17 ani si eu cu iubitul meu ne dormim foarte mult un copil dar părinții mei nu ar fi de acord cu așa ceva. Ei vor sa imi termin liceul sa dau mai departe. Dar eu le-am spus că nu ma las de liceu. As putea sa imi ascund sarcina timp de 3 luni, ca este mare si nu pot sa fac avort. Ce sa fac, oare este bine ceea ce vreau sa fac?

Răspuns Câştigător
| BlueDark a răspuns:

Buna!
In primul rand, te rog sa nu-i asculti pe cei care iti spun ca esti prea tanara, ca n-o sa faci fata etc...
Daca voi va doriti copilul asta, atunci pot sa sara toti userii TPU.N-ar trebui sa va descurajeze.
Daca esti deja insarcinata, foarte bine. Felicitari!
Nu fa avort.E pacat de copilasul ala, n-a gresit cu nimic.Cum ai putea sa iti omori copilul? Asa ceva nu se face.Iar daca parintii te indeamna la asta, sa le fie rusine.Sunt atatia oameni care isi doresc copii/ nepoti, dar care nu au parte de asa ceva.
Prietenul tau e dispus sa aiba grija de voi(tu si copilul)? E atent cu tine?
Ati avea posibilitatea financiara de a va intretine familia?
Daca raspunsul este "da" la majoritatea intrebarilor, atunci n-ar trebui sa ai niciun dubiu.

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu este ok sa faci copii la ani astea.Liceul nu o sa poti sa il termini,de o alta scoala nu o sa ai timp,de muncit nu ai muncit sa iei macar postnatalul ala sau cum se numeste,el cred ca nu munceste sau si daca o face o face pe bani putini. Deci cum am mai repetat chiria,mancarea,taxele,hainele, pampers, lapte, medic etc se platesc iar pe tine te deranjaza ca nu accepta mama ca sa te si tina probabil.
Te grabesti degeaba si maine pomaine vei plange ca nu te baga in seama, sau nu te mai iubeste, sau ca vrei altceva si va ramane copilul ala de izbeliste.

| RainmakerX a răspuns:

Sper ca este o gluma.
Cu banii cui ai creste copilul, cu ai parintilor?
Copiii nu se cresc numai cu timp si imbratisari. Nu sunt jucarii si nu sunt catei ca sa spui ca poti adopta altul in cel mai rau caz.

Nu ai cum sa faci un copil cat timp tu gandesti ca unul si te comporti ca unul.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cam devreme sa te gandesti la asa ceva. Un copil inseamna o responsabilitate uriasa sper ca intelegi dar evident daca esti deja gravida si se exclude posibilitatea unui avort o sa aduci copilul asta pe lume. Sper ca parintii tai sa te sustina financiar si emotional ca sa l poti creste. Si iubitul sa fie alaturi de tine nu sa dea bir cu fugitii cand o da de greutati. Numai bine iti doresc

| Necunoscut112 a răspuns:

Ce salariu ai tu şi ce salariu are iubitul tau? Sau faceţi copil să vi-l crească părinţii şi statul? Ştii că mai ai încă vreo 20 de ani in care poţi face copil, nu?

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Tu gandesti?

| 90210 a răspuns:

N-am inteles daca esti gravida sau nu...

| Laila12Izabela a răspuns:

Cred,ca esti prea tânără sa fii mama.Cred,ca e prea devreme sa vb despre un copil, având în vedere că tu esti inca un copil. Cred, ca trebuie sa mai așteptați, sa va mai maturizati.Ai timp destul pentru un copil,esti tânără,nu inteleg dc te grăbești. E pre devreme dupa parerea. Cred, ca trebuie sa mai așteptați, macar pana veti fi stabili din punct de vedere financiar.E decizia ta, dar cred, ca te grăbești.

| fatacuvise60 a răspuns:

Nu face asta.Asteapta pana sa faci 18 ani sau daca nu mai ai rabdare pana sa faci 18 ani.nu are rost sa iti strici viitorul. iubitul tau cati ani are?

| Abrienda explică (pentru fatacuvise60):

Iubitul meu are 20 de ani

| KARNMAC a răspuns:

In primul rand, nu ar trebui sa faci un copil la varsta de 17 ani, mai intai ar trebui sa ajungi pe la vreo 24 de ani adica macar sa va puteti intretine singuri.Totusi daca tu crezi ca asa este bine si daca iti doresti cu adevarat atunci bine.Dar sa stii ca vei avea foarte multe responsabilitati!