| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Săptămâna trecută am avut contact sexual neprotejat și a ejaculat în mine și după două zile mi-a venit ciclu.
În a 4-a zi de ciclu am avut iar contact sexual neprotejat și din nou a ejaculat.
Știu că, trebuie să fii fertilă ca să poți rămâne însărcinată dar am citit că sunt cazuri în care se poate și în afara perioadei de fertilitate.
Mulțumesc!
Menționez că am 28 de ani.

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

De ce nu iei un test de sarcina? Nu e chiar asa de greu. Nu e ca si cum noi o sa stim daca tu ai ramas insarcinata sau nu.

| blossomcandle a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu este vorba că știți sau nu știți. Era vorba dacă se poate rămâne gravidă și în afara acelei perioade. Atâta tot.
Și acel test de sarcină după cât timp trebuie să îl fac?
Nu am ciclu regulat și nu prea știu cu perioada fertilă.

| sofisis a răspuns (pentru blossomcandle):

Iarta-ma da....la 28 de ani tu nu stii cum e cu barza?
Da, se poate ramane cam oricand teoretic. Practic, depinde de mult prea multi factori. Sunt persoane care raman inclusiv cand sunt la menstuatie si persoane care nu raman chiar si in apogeul mamei perioadei de fertilitate

| andreidmbm a răspuns:

Ce nu inteleg eu e de ce nu te protejezi din start folosind prezervativ/anticonceptionale/sterilet?! Ai dormi mai linistita noaptea...

Referitor la intrebarea ta, exista o sansa foarte mica de a ramane gravida in timpul nefertil, sunt cazuri exceptionale.Deci din perspectiva asta poti sta linistita. Dar totusi, sfatul meu e sa te protejezi. Nu ai 15-16 ani, ai deja diacernamant. Foloseste-l cum se cuvine...

| blossomcandle a răspuns (pentru andreidmbm):

Ideea este că eu îmi doresc să rămân de aceea am postat. Nu e ca și cum îmi e teamă. Pentru că nu îmi este.
Doar că am pus această întrebare legat de acest lucru.
Dacă se poate rămâne gravidă și în afara acelei perioade.