| IoanaMiruna1994Ioana a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog frumos cu un sfat. Nu stiu ce sa fac. Anul trecut prin octombrie am cunoscut un baiat (din cartier, mai mare decat mine cu cativa ani) care este mai mereu plecat in strainatate. Am iesit cu el de cateva ori, m-am atasat de el, am vb multe, ne-am sarutat, imi doream o relatie. In ianuarie a plecat si era vorba sa vina la vara. L-am asteptat pentru ca el mereu zicea ca la vara cand vine "ma face iubita lui". Dar acum mi-a zis ca o sa vina la iarna. Nu pot sa inteleg de ce ma tot gandesc mereu la el. Tinem legatura, vbm in fiecare zi pe mess. M-am indragostit prea repede? Este primul si singurul baiat care m-a facut sa tremur, sa nu mai stiu ce e cu mine, sa simt ca plutesc cand sunt in preajma lui. Pana la el nu am dat atentie nimanui. Este primul baiat cu care m-am sarutat, care am simtit ca ma poate intelege, ca este matur. El este un baiat linistit, la locul lui. Mi-a zis ca nu are pe nimeni, ca nu ii plac fetele de dincolo. Imi zice ca ii e drag de mine. As vrea sa am o relatie cu el. ce sa fac? Poate ca unii nu ma inteleg de ce m-am atasat asa repede de el. As fi dispusa sa il astept pana la iarna, nu ma intereseaza altcineva. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma! Am incercat sa cunosc persoane noi, dar nu pot sa ma apropi' de nimeni. Ma gandesc numai la el! ce sa fac?

10 răspunsuri:
| AlexandraHDR a răspuns:

Eu zic ca baiatul asta vrea sa aiba o iubita care sa-i ocupe timpul de fiecare data cand vine in tara si atunci cand nu are treaba acolo unde e, sa aiba cu cine sa vorbeasca. Cunosc baieti care vorbesc la telefon/pe net ore in sir cu anumite fete(de preferat din alt oras), le spun vorbe dulci, ca le iubesc, ca vor relatii si ei de fapt vor doar sa scape de plictiseala, iar atunci cand vine vorba de intalniri, amana. Parerea mea e ca ar trebui sa incerci sa il uiti si sa iti vezi de viata ta, sa incerci sa iti faci un prieten cu care sa iti petreci timpul, nu sa aveti o relatie virtuala. Iubirea aia atat de mare o sa o uiti usor-usor, e ceva trecator.

| h3r a răspuns:

Buna, in primul rand cati ani aveti? Daca esti tu prea micuta, iar el este deja major, o sa fie probleme. Poate nu te va lua in serios.
Acum, ce pot sa-ti spun. nu, nu te-ai indragostit prea repede! Este normal sa ai aceste sentimente pentru el.
Vorbeste clar cu el, spune-i ce simti, vezi reactia lui... o sa-ti dai seama daca si el simte la fel pentru tine, atunci o sa vezi daca merita sa-l astepti sau nu.
Sper sa fie ceva serios, sa nu te minta el fiind plecat; si poate... nici nu o sa vina prea curand in tara.
Vorbeste clar si deschis cu el!
Succes, sa auzim de bine! Take care si tine capul sus orice s-ar intampla.

| MariaChrii a răspuns:

Deci e sindromul"prima dragoste si nimeni altcineva" e sa zic ai putea sa il mai astepti si daca prelungeste este posibil sa te amageasac sau sa tina pe altcineva (cel mai prost caz) si sa fie cu amandoua acum nu stiu ce sa zic sentimente la fel de intense nu vei traii cu nici un alt baiat pentru ca prima dragoste nu se uita niciodata

| EUBMV89 a răspuns:

Cati ani ai in primul rand si cati are el? Asa voi putea sa iti dau un sfat. happy

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru EUBMV89):

Tu dai sfaturi în funcție de vârstă?
Aaaa...m-am prins.să pari mai intelectual și să te gândești ce îi zici data viitoare.

| EUBMV89 a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Nu dar in functie de ce varsta are ii dau un sfat sau altul. Nu poti sfatui aceleasi lucruri pe cineva de 13 ani ca pe cineva de 27 de ani. Si inca ceva te rog frumos nu te mai baga in seama cu mine si incerca sa ma ''jignesti'' sau mai bine zis sa ma injosesti ca sincer chiar nu are rost daca nu iti convine nu citi raspunsurile mele si gata. Nu esti nimeni care sa ma poti judeca pentru ceea ce zic. Asta deja este a doua oara cand faci asta.

| IoanaMiruna1994Ioana explică (pentru EUBMV89):

Eu 18, el 26

| EUBMV89 a răspuns (pentru IoanaMiruna1994Ioana):

Ma nu stiu, sincera sa fiu varsta nu conteaza in cazul tau pentru ca deja esti majora de ani. Parerea mea este in primul rand sa ai mare grija. Eu zic ca ar fi cel mai bine daca ai sta de vorba cu el si l-ai intrebat (cerandu-i sa fie sincer cu tine) ce are de gand sa faca. As zice sa il astepti sa vina si cand va veni, daca veti incepe o relatie (asa cum spune el ca ar vrea sa te faca o iubita) si el va trebui sa plece din nou sa ii spui sa te ia cu el, daca va accepta toate bune si frumoase, daca nu consider ca nu are nici un rost sa ai ceva cu el pentru ca este clar ca nu vrea ceva serios si ca doar cauta pe cineva pentru timpul pe care il petrece in tara. Sper ca te-am ajutat. Iti doresc tot binele din lume si sa fii foarte fericita.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru EUBMV89):

Și dacă este a 2 oară care-i șmenu?
Tu dai sfaturi la cei de 27 de ani dar să nu înțeleagă și ăla de 13 ani ceva sau dai sfaturi la cei de 13 ani și ăla de 27 nu poate înțelege?!
-NU ești nimeni-aici greșești ..sunt cineva care încearcă să gândească realist
Plus că judec pe cine mi se scuOală mie...

| EUBMV89 a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Nu are rost sa ma cobor la mintea ta. Josnic. Fa ce te duce mintea (care din pacate vad ca iti cam lipseste).