| iionut921 a întrebat:

Buna seara.

Am facut sex cu iubita mea neprotejat, (nu mi-am dat drumul in ea). Au trecut 11 zile de la ultimul contact sexual. Ii este somn si doarme cam mult. Menstruatia inca nu i-a venit, si ar trebui sa ii vina pana la sfarsitul lunii.

Cred si cel mai sigur ca este insarcinata.

Intrebarea mea este, dupa cat timp de la actul sexual poate face un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina se poate face in orice moment, chiar si inainte de a intretine contactul sexul, insa in mod absolut daca este facut mai devreme de trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, in mod absolut sigur rezultatul va fi eronat, gresit, incorect. Pentru ca rezultatul testului sa fie 100% corect, acesta se poate face DOAR in momentul in care in urina se acumuleaza o anumita cantitate de hormon desarcina hCG, care reprezinta asa numita concentratie minim detectabila (CMD) de hCG in urina. Acest CMD se realizeaza dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data fecundarii ovulului sau mai pe intelesul vostru, dupa trecerea a 7 zile de "intarziere" a menstruatiei, sau altfel spus fata de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. Sarcina se poate forma numai in cazul in care sperma ajunge in vagin in perioada fertila. Insa determinarea perioadei fertile a ciclului menstrual se poate realiza DOAR/NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT ceea ce permite sa se poata stabili cu precizie data urmatoarei menstruatii. Din acea data se scad 14 zile si se determina ziua in care se produce ovulatia. Sarcina se poate forma doar daca sexul s-a produs in perioada fertila, adica cu 3-4 zile inainte de ovulatie si din neglijenta sperma a ajuns in vagin. Fiindca nu aveti nici cele mai elementare informatii si cunostinte cu privire la modul si mecanismul prin care se produce o sarcina si se realizeaza procreerea, iti transmit ca sa stii de acum incolo, ca daca s-a format o eventuala sarcina, aceasta NU poate provoaca/produce NICIODATA absolut nici un fel de simptome de sarcina in primele 2 saptamani de viata a acesteia. Unicul/singurul "simptom de sarcina" va apare dupa trecerea a 2 saptamani de la momentul sexului si a fecundarii ovulului si se manifesta prin lipsa MENSTRUATIEI. In concluzie, NICIODATA nu poate sa apara nici un alt simptom de sarcina fiindca ovulul fecundat se fixeaza/inradacineaza in peretele uterului (in ENDOMETRU) prin asa numita NIDATIE numai dupa trecerea a minim 9-11 zile de la fecundarea ovulului. In cazul iubitei tale, fiindca mai sunt cateva zile pana ar urma sa inceapa menstruatia, ar trebui ca deocamdata sa nu-si faca griji. Cu privire la posibilitatea/probabilitatea de a se putea forma o sarcina in conditiile prezentate, tu esti cel care poate sti daca ai experienta necesara si capacitatea de a-ti retine perfect ejacularea, pentru a nu exista scapari de sperma din cauza excitatiei de obicei foarte intense in cazul cellor cu mai putina experienta sexuala. Pentru ca rezultatul testul de sarcina sa fie 100% valabil, corect, sepoate face dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ea suferă de dereglări hormonale de aceea are stări de somnolentă, ce vârstă are? Era virgină sau tu ai dezvirginat o? Ca sa fi sigur ca nuy este insarcinată, poti lua un test de sarcină de la orice farmacie si se va convinge si ea si tu de unde vin aceste stări ale dînsei, sanătate multă.

| iionut921 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc frumos de raspuns.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Chachi913 a răspuns:

Testul de sarcina poate fi făcut oricând, dar nu cred ca prietena ta are ceva. Daca spui ca menstruatia trebuia sa ii vina pana la sfârșitul lunii astea, înseamnă ca are sindromul premenstrual deja unde sunt tot felul de simptome ca de exemplu : schimbări bruște de stare, anxietate, dureri de cap, oboseala si etc

| iionut921 explică (pentru Chachi913):

Multumesc frumos de raspuns, am cautat acum pe Google si exact aceste simptome le are si ea.