| AnaaMaria1995 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru si sper sa nu va plictisiti citind. De 1 an de zile vorbesc zi de zi cu un baiat, de iesit iesim rar chiar daca stam in cartiere apropiate. El a avut o relatie destul de aproximativ 3 ani care s-a incheiat in luna martie a acestui an. M-am atasat enorm de mult de el, datorita felul in care vorbeste cu mine si in care se comporta atunci cand iesim. Intr-un timp mi-a zis ca nu ar vrea sa se mai grabeasca si l-am inteles deoarece stiu ca a suferit enorm dupa despartire si probabil inca mai sufera. Vorbeste cu multe fete, el spune ca vorbeste cu ele doar ca sa-i treaca timpul dar cu mine e altceva pentru ca ma cunoaste de atata timp. In ultimele saptamani s-a schimbat, e rece, si el spune ca e din cauza faptului ca trece printr-o perioada mai grea. Sincer, nu prea cred asta, cred pur si simplu ca nu mai vrea sa vorbim. Mi-ar fi mult mai simplu daca mi-ar spune clar ca nu-si doreste o relatie cu mine, asa poate as incerca sa nu ma mai gandesc la el. Chiar nu stiu ce sa mai fac... cand incerc sa vorbesc cu el despre "noi" spune sa nu incep cu discutii de genu'. nu inteleg de ce imi da sperante asa in zadar. Ajutati-ma va rog, spuneti-mi ce e de facut in situatia asta.

4 răspunsuri:
| LexiEla a răspuns:

1. Il eviti mai mult timp si daca te baga in seama nu vrea sa te ignore, iar daca nu inseamna ca nu are nevoie de tine.
2. Ii spui ca ii esti alaturi indiferent de situatie si ii arati asta fiindu-i prezenta cand are nevoie.
3. Ii spui ca te-a bagat un tip in seama si iti cam place de el si incepeti sa va cunoasteti. Daca iai schimba comportamentul. Ai prins ideea.
4. Il iei la o discutie serioasa, ii zici ca nu te superi indiferent de raspuns dar sa-ti spuna daca simte ceva mai mult. Nu ii dai detalii, doar intrebi.

| 6Anonim9 a răspuns:

Eu am avut o situatie asemanatoare si inca continua. Daca vrei sa discutam mai detaliat si sa ne ajutam reciproc, trimite-mi mesaj privat cu Facebook-ul tau sau ceva, chiar sunt dornic sa te ajut si sa ne impartasim apasarile daca tot suntem intr-o situatie asemanatoare. Desigur, doar dava consideri ca nu-s prea indraznet. O seara frumoasa in continuare!

| Dreik a răspuns:

Dacă vrei sa fii altruista și sa te adâncești în problema... poate ai putea încerca să empatizezi cu el și sa îl faci sa înțeleagă ca vrei sa îl ajuți indiferent de ce problema are, ca vrei sa îți povestească și să îl înțelegi. Sa ii demonstrezi ca e un om căruia vrei sa ii fii alături, indiferent de calitatea în care faci asta pentru moment...prietena sau iubita. Dar în felul asta s-ar putea sa îți faci mai mult rău decât bine.

Asta dacă vrei sa mizezi pe faptul ca nu te minte și chiar are o perioada dificilă.

Cred ca cel mai important este sa faci cumva sa aflii dacă e afectat la modul general de probleme sau dacă s-a îndepărtat doar de tine.

Și acum sincer. Nu o sa poți sții exact ce e în mintea unui băiat tânăr decât dacă îți spune el. Și ca sa îți spună asa ceva ar trebui oricum sa fie suficient de matur și intelegient încât sa conștientizeze ce simte și din ce motive simte ȘI sa tina la tine cat sa vrea sa îți explice.

Sunt doar păreri...cred ca ar trebui sa găsești o prietena cu care sa discuți mai pe larg și cu mai multe detalii toate treburile astea. Sper sa fie totul bine.

| Paleontologul a răspuns:

E un mare gigoloi.