| Deeede a întrebat:

Buna seara.Am nevoie de putin ajutor. Acum aproximativ o lună am oprit anticonceptionalele din cauza faptului ca sangeram zi de zi de cand le-am inceput, ce-i drept, putin, nesemnificativ, dar sangeram. Dupa ce le-am oprit la 3 zile mi-a venit menstruatia.Acum e a3a zi in care intarzie.Am luat doar o lună ac respective. Exista vreo sansa sa fi rămas gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca medicul ginecolog care ti-a prescris respectivul AC ti-a spus ca acele sangerari minore se pot produce in primele 1-2 luni de administrare si sunt considerate ca fiind normale. Din moment ce ai intrerupt administrarea pastilelor AC, incepand cu a 2-3-a zi dispare complet efectul de protectie si in cazul in care sperma ajunge in vagin in prima perioada fertila de dupa ultima menstruatie exista posibilitatea de a se forma si instala o sarcina. Insa la fel exista si posibilitatea ca ciclul tau menstrual sa (re)devina unul NEREGULAT si intr-o astfel de situatie ciclul sa devina mai lung fata de cel de 28de zile si din acest motiv sa nu inceapa menstruatia. Posibilitatea de a ramanae gravida DA exista, insa doar daca ai intretinut acte sexuale neprotejate. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Da sigur, ca ramai gravida asa din prima. Fii serioasa. Asteapta doua saptamani si fa-ti un test de sarcina, sau asteapta 2 luni si vezi daca iti creste abdomenul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat, da, poti ramane gravida.
La cate zile dupa ciclul menstrual ai avut sex? Adu-ti aminte in ce zile a fost ca sa stii daca erai in perioada fertila ori nu.
Ori fa un test de sarcina dupa 7-10 zile de inatrziere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inceput cam devreme, zici ca esti plinuta, si nu cunosti efectele secundare ale pastilelor? e triiist.Tu inghiti la chimicale, te imbolnavesti iar el ori ei nici nu se gandesc sa-si puna prezervativ ori sa te fereasca asa e? e naspa fatuca draga.am avut colega de srvici, care din cauza pastilelor ca sa nu intre in menopuauza de la 32 de ani a luat pastle cred ca le ia si acum la 52.la 32 de ani, spunea; cred ca astea grase nu au bun simt in ele.ea era ca o trestie.la 52 era cat balena din cauza pastilelor. lasa bulinele si sexul, pana cand vei da peste un barbat care sa te iubeasca intr-adevar, si sa te respecte.