| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata TPU!
Sunt intr-o relatie cu prietenul meu de 11 ani,eu am 20, iar el 23. Problema este in felul urmator,eu nu am incredere in el,nu cred ca relatia noastra este solida si cred ca oricine ne poate desparti. El se comporta foarte frumos cu mine,este grijuliu,ma iubeste. Dar cand il intreb daca m-ar insela mereu raspunde ca "Tentatiile sunt mari,eu nu vreau sa te insel,imi e bine momentan unde sunt". Iar pe mine ma face sa nu am incredere nesiguranta aceasta cu care spune ca nu m-ar insela si ca ii e bine momentan. Cum adica momentan?! Adica relatia noastra e una de moment?! Ma macina gandurile astea. Eu niciodata nu ma simt tentata de alti baieti,el imi recunoaste ca se simte tentat de alte fete. De cand mi-a zis asta parca nu mai simt nimic pentru el, parca e un zid pentru mine. Adica il simt ca oricand poate sa plece.
Ce sa fac? Nu stiu cum sa procedez. Oare e normal cum gandeste? Mai are rost relatia?

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pai are si dreptate baiatu.
Nimeni nu poate anticipa viitorul, si nimeni nu-ti poate jura iubire eterna, iar daca o face, cel mai probabil minte, asa e viata, e imprevizibila, asa sunt si oamenii, imprevizibili, nu stii cand ti se pune pata pe o alta persoana, nu stii cand partenerul incepe sa se schimbe si altfel sa pui la indoiala toata relatia.

Ai zis o aberatie "De ce eu sa ofer siguranta si el nu?"
Siguranta ta e pentru moment, la fel ca a lui.
Ideea e aceeasi, maine daca ti-se pune pata pe un alt baiat ce faci? Iti zic eu, toata aceasta siguranta pe care i-o ofereai, va disparea, nu vei mai fi asa de sigura, ba din contra, deja vei da semne de retragere.

Ei bine, el e constient ca poate aparea o persoana in viata lui sau in viata ta, care sa-i dea peste cap toate planurile, si, din aceasta cauza prefera sa spuna "Tentatiile sunt mari, eu nu vreau sa te insel, imi e bine momentan unde sunt", el e constient de acest risc, tu nu esti constienta, desi, si la tine pot aprea aceste tentatii.

Apreciaza-l ca e sincer.

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru OldSoul):

Dar mie imi este frica de asta. Imi este frica ca o sa sufar. Fiindca precis va aparea o persoana mai buna, mai intelegatoare, mai frumosa ca mine. Nu mi-ar placea ca relatia noastra sa fie una de moment. Daca 2 oameni se iubesc, nu exista sa ti se puna pata pe alta persoana, asta e parerea mea.

| OldSoul a răspuns (pentru Andreeeeeea123):

Frica e un risc care trebuie asumat.
Intr-o relatie, trebuie sa te bucuri de ea, nu e rost de frica, de teama.
Bucura-te de relatie, si nu te mai gandi ca poate va aparea o persoana mai buna, pana sa apara aceea persoana poate sa treaca o viata.
Daca gandesti asa gresesti, cat timp tu crezi asta, vei ajunge sa faci in mod involuntar greseli, greseli, care cel mai adesea fac foarte mult rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eh,haide,nu exagera, n-ai vazut niciodata in astea 11 luni un tip cu care sa vrei sa ti-o tragi? Mda, e cam naspa felul in care ti-o spune, dar aveti doar 11 luni, nu e ca si cum te casatoresti cu el.

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar mi se pare ca nu e corect. De ce eu sa ofer siguranta si el nu?

| Kerre a răspuns:

Fiecare trece prin asta, te indragostesti, va intalniti, sunteti impreuna iar o data si o data tot va veti desparti (in cele mai multe cazuri). Ai o gandire normala toate fetele se intreaba asta la un moment data "oare ma iubeste?" "dar daca ma inseala cu alta fata?" "mai are rost sa fiu impreuna cu el?", crede-ma ca si el isi pune aceste intrebari cateodata. Ai incredere in el, daca el te iubeste, are grija de tine tu de ce sa nu o faci daca inca simti ceva pentru el? In cazul in care raspunsul este nu atunci nimeni nu te oblica sa stai cu el, gaseste-ti alta persoana cu care sa te simti in siguranta si sa ai incredere deplina in el.

| Andrewquq a răspuns:

Relație de 11 ani? Adică sunteți împreună de la 9 respectiv 12 ani?
Sunt băiat și parțial îi înțeleg modul de gândire. Nu s-a exprimat corect: el a vrut sa îți dea de înțeles că nu este perfect sau că este nesigur pe el; iar dacă vreodată va face vreo greșeală șocul să nu fie atât de mare pentru tine.
Este cumva un mod sau o încercare de a te proteja. Daca in continuare nu te simți confortabil cu ceea ce a spus, stai de vorba cu el.
Eu zic că nu ai de ce sa îți faci griji. Te iubește. Faptul că încă este grijuliu și se comporta frumos cu tine e de ajuns.

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru Andrewquq):

Am vrut sa scriu 11 luni, nu 11 ani.
Eu nu inteleg gandirea asta: ca daca va face vreodata vreo greseala. De ce sa faca greseala? Nu se poate abtine? Nu se poate controla?