| Stefan_Alex_1990 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare. sunt intr-o relatie cu o fata de fix un an de zile. parintii ei pot spune ca sunt cam "comunisti" eu ii inteleg ca au o fata si vor sa aiba grija de ea dar sunt de un an impreuna si mama ei spune ca a ales P***a in loc sa ia carnea... e o expresie, tatal ei o lasa sa se vada cu mine doar la ea in cartier. nu am intretinut relatii sexuale, o iubesc foarte mult si chiar as vrea sa ramana o seara la mine sau ceva de genul. nu neaparat pentru a intretine o relatie sexuala, doar pentru noi. parintii ei nu o lasa. Ce pot face? Tin sa mentionez ca ea are 17 ani si eu 16.

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mica, nu poate ramane noaptea la un barbat, ar fi urat si jignitor. Daca o iubesti, nu-i propune asa ceva, orice femeie din lume s-ar simti jignita sa fie tratata ca o femeie usoara. Are doar 17 ani, trebuie respectata, nu tratata ca o prostituata. Dupa 18 ani, daca relatia voastra rezista, este posibil sa va ganditi si la chestii de genul asta, dar acum nici prin cap sa nu-ti treaca sa spui asa ceva (oricum nu cred ca ai putea sa-i spui unei fete ed 17 ani asa ceva)

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru Brigaela):

Nu vreau sa intretin realtii sexuale cu ea daca la asta va referiti si la faza cu ramasul la mine i-am spus si ea chiar vrea chestia asta, doar ca parintii ei nu prea sunt de acord cu asta. le-am spus ca vor fi si parintii mei in casa dar nu stiu de ce le este teama.

| Brigaela a răspuns (pentru Stefan_Alex_1990):

Nu e vorba de relatii sexuale, e vorba ca daca respecti o fata tii si la reputatia ei si nu o inviti la un barbat acasa. Iar minima educatie spune ca o fata nu merge la un barbat acasa, mai ales noaptea, nici o fata care se respecta pe ea insasi nu ar face asa ceva. E normal ca parintii ei sa nu fie de acord, ei chiar tin la fata lor si o respecta, nu sunt de acord sa fie batjocura lumii din prostie. Nu inteleg ce e in capul ei de a acceptat, e ingrijorator ca o fata de doar 17 ani nu are deloc respect pentru ea insasi si nu se gandeste ca are un viitor si e pacat sa se comporte in halul asta. Nu le e teama de nimic, le pasa de ea si oricui ii pasa de o fata atat de tanara, o respecta si are grija de ea sub toate aspectele. NU intelegi asta fiindca nu ai ajuns sa tii la ea cu adevarat, iti pasa numai de ce vrei tu si nu de ea cu adevarat, nu suficient de mult incat sa ii pastrezi reputatia curata, sa poata iesi cu fruntea sus in lume. Parerea ta este ca probabil gura lumii nu conteaza si daca partenera ta va fi tratata urat, atunci sa taca si sa inghita, ca sentimentele ei sunt mai putin importante. Ea este probabil intr-un moment de negare, de prostie care mai apare in adolescenta, cand spui: ma scrific pentru o iubire, daca am o noapte cu el, viata mea in rest nu mai conteaza, eu sunt un nimeni si nu merit respect din partea nimanui. Dar av trece peste asta si va vrea sa stea cu fruntea sus, sa poata cere respet pentru ea ca femeie si va regreta ca si-a terfelit reputatia dintr-o prostie inutila, batandu-si joc de 17 ani de educatie pentru un moft de-al tau. Parintii tai probabil sunt de acord fiindca nici lor nu le prea pasa de fete, gandindu-se ca una vine, alta pleaca si nu te vei insura cu asta, doar te distrezi si gata. Fii sigur ca atunci cand vei avea o relatie de adult, care sa duca spre ceva serios nu vor mai fi de acord sa o tratezi pe potentiala ta sotie astfe.

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru Brigaela):

Inteleg ce vreti sa spuneti. Chiar imi sunteti de ajutor si chiar inteleg. pentru prima oara laughing dar nu e vorba de gura lumii sau de altceva si chiar cred ca stiu sa pretuiesc o persoana mai mult decat "un adult". Voiam doar sa stam. pentru noi gen un film, o glumita ceva si doar atat daca intelegeti nu vad de ce s-ar injosi cu atat?

| Brigaela a răspuns (pentru Stefan_Alex_1990):

Eu inteleg foarte bine, doar ca societatea functioneaza dupa niste reguli. NU umbli fara pantaloni pe strada (chiar daca ai chiloti frumosi si curati), nu urinezi in autobuz (chiar daca iti vine), etc. Sunt norme de comportament civilizat. Exista si altele de purtare frumoasa: saluti primul femeile, le deschizi usa, o femeie nu fumeaza pe strada, etc. Cam la mijloc sunt niste nirme de purtare frumoasa, fara a fi neaparat de eleganta. Ca de exemplu ca o fata nu merge niciodata singura la un barbat acasa si un barbat nu invita niciodata o fata singura la el acasa. Daca nu le respecti, e normal ca lumea sa te catalogheze ca prost crescut si sa nu dea doi bani pe tine, sa considere ca nu te respecti si deci nu meriti respect.

| dariaelena a răspuns:

Atata timp cat parintii nu o lasa, nu prea ai ce sa faci, doar sa te conformezi si sa le castigi incredere...trebuie sa ai rabdare si o sa reusesti in cele din urma. eventual mai du-te pe la ei, stai cu prietena ta va uitati la un film.

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru dariaelena):

Deja fac asta dar ei nu vor nici macar sa stea de vorba cu mine ca sa ma pot exprima fata de ei si sincer mi-e frica sa ma bag in seama aiurea. sunt foarte duri...

| neutrino a răspuns:

Roaga-i frumos pe parinti ei sa-ti lase fata macar o data.

| Emilian65 a răspuns:

Incearca si inspira-le increderea ca esti baiat cuminte, fara intentii de a face sex cu fata lor.

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru Emilian65):

Nu vreau sa i-o trag. vreau doar sa stam si noi...

| ywar a răspuns:

Bai Stefanut, tu vrei sa i-o pui frate si nu poti! De ce sa stea la tine? Poate sa stea la ea acasa si sa va vedeti peste zi. Ce sa faci tu cu putulica la 16 ani? Hai sa fim seriosi! Cand o sa ai o fata -daca vei ajunge acolo- o sa ai aceleasi frici, daca pana atunci iti vine mintea la cap!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai... iesiti seara si vedeti voi daca ai vreun prieten plecat poate ii spui sa-ti lase apartamentul sau ceva de genul acesta. Trebuie sa existe o cale.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand nu mai fi si tu asa de nerabdator, lasa lucrurile sa evolueze, o sa mai cresteti si apoi veti putea sa si dormiti unul la altul. Cat despre parinti, incearca sa ii mai cunosti si sa mai cresti in privirile lor, nu.ti forma o parere si apoi sa o blochezi in cap, fiindca daca nu o vei scoate o sa.ncepi sa ii urasti si ura aceasta va avea un efect negativ in ceea ce se presupune ca vei incerca sa faci ca sa cresti in ochii lor... In fine, sper ca intelegi ideea si bafta!

| 1DeadMemories a răspuns:

De ce nu procedezi invers happy. Cere voie parintilor tai sa stai o noapte la fata. Parintii ei vor avea certitudinea ca fata lor e in siguranta.

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru 1DeadMemories):

Nu vor nici asa

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Stefan_Alex_1990):

Atunci trebuie sa ai rabdare happy. Stiu ca esti "tanar si nelinistit", dar nu-i bine sa te pui cu ai ei. Incearca sa le faci pe plac, coboara-te la mintea lor(spui ca-s incuiati), fi mai indulgent si ingaduitor cu ei.Fa-i sa creada ca nu le iesi din cuvant.Ce naiba, joaca si tu putin teatru.Fa-te frate cu dracu pana treci puntea!

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Stefan_Alex_1990):

Parintii tai ce spun de relatia ta? Ei sunt de acord cu fata, cu planurile tale de a sta cu ea mai mult? Daca te sustin poti apela la ei.Roaga unul din parinti sa ia legatura cu parintii fetei, poate i indupleca.

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru 1DeadMemories):

Da, parintii mei sunt de acord cu ea, chiar o plac foarte mult si deja joc acest "teatru" laughing) si da. sunt de acord si cica parintilor ei nu le plac chestiile astea cu venitu si vorbitu daca ma intelegi... dar o sa mai astept o perioada de timp sa vad ce se intampla...

| djlukass a răspuns:

Pai de unde stii tu ca sunt comunisti daca nici macar nu ai trait pe vremea comunismului? Asa aveti niste expresii de numa numa. Faptul ca sunt mai rezervati si isi tin fiica sub supraveghere nu inseamna ca sunt comunisti ci mai mult faptul ca sunt grijulii si le este frica ca fiica lor sa nu pateasca ceva (si nu ma refer la faptul ca ar intretine relatii sexuale sau nu stiu ce prostii, exista alte riscuri si probabil de aia se tem pentru ca mai devreme sau mai tarziu relatii sexuale tot va intretine). Pentru a putea face saltul acesta trebuie sa le castigi increderea parintilor ei, trebuie sa le demonstrezi ca nu esti ca tinerii in ziua de azi. Atata timp cat ei nu vad in tine un adolescent capabil sa le castige increderea si sa le dovedeasca ca nu are un anturaj dubios nu isi vor scapa fiica din priviri. Si ca sa iti dau si un exemplu un pusti de la mine din scara ia cumparat tatal lui o masina de aia de condus la 16 ani. El fiind baiat "mare" si stapan pe situatie a vrut sa demonstreze cat e el de bun la raliuri. Nu mare mi-a fost mirarea sa vad la stiri ca a facut accident cu masina, dar nu asa singurel, ci cu o pustoaica de 14-15 ani. Acea fata a ramas paralizata i s-au amputat 3 degete de la o mana si nu iti zic ca fata arata destul de ok pentru varsta ei, iar acum stii ce e? o leguma dependenta de o persoana intotdeauna. Ti se pare normal sa mutilezi o persoana pe viata pentru ca tu te crezi mare sofer? Ti-as putea da n exemple dar nu ai intelege lucrurile astea pentru ca tu ai impresia ca cineva are ceva cu tine sau parintii ei au ceva cu tine. O seara buna iti doresc.

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru djlukass):

Am renuntat la anturaj pentru ea, am renuntat la multe lucruri pentru ea. crede-ma ca am grija de ea ca ochii din cap... vreau doar sa fim noi doi impreuna. vreau sa stam si noi nu vreau sa o pun in pericol sau ceva. doar v-am cerut o parere ce as putea face?

| djlukass a răspuns (pentru Stefan_Alex_1990):

Pai prin a incepe sa stai de vorba cu parintii ei si sa iti expui gandurile in fata lor. Cu timpu daca vad ceva serios in tine vor accepta, dar nu poti sa bati din palme si sa obtii trofeul.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Accepta si tu decizia lor fara pretentii. Castiga-le ceva mai multa incredere. Oricum pana la urma o sa le reusesti pe toate.winking

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Nu pot. sunt imposibili. mama a copilarit cu tatal ei, nu pot face nimic sa le castig increderea crede-ma ca sunt imposibili...

| Stefan_Alex_1990 explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Nu pot sunt imposibili, crede-ma ca sunt imposibili... mama a copilarit cu tatal ei si nu pot face nimic. sunt chiar imposibili