| Needinghelpsoplease a întrebat:

Am o mica intrebare. De cand eram mica mi se parea scarbos sa ai un iubit si sa pupi baieti. Acum, la varsta adolescentei, e mai rau. Am realizat ca sunt asexuala si ca nu vreau niciun contact sexual. Chestia este ca nu mai am multi ani pana la varsta majora si tot nu vreau un iubit. Ma simt inconfortabila si nu m-as imagina impreuna cu vreun baiat si sa ne dragalasim sau sa-mi zica iubi, mai ales despre contactul sexual. Nu am mai auzit de asa ceva. Recent am realizat ca as prefera sa ma casatoresc cu o femeie decat cu un barbat, deoarece ma simt mai bine in prezenta persoanei de acelasi gen. Chestia este ca nu sunt si n-am fost vreodata atrasa de fete. Am sarutat si fete si baieti dar am preferat mai mult fetele. Eu nici nu ma pot uita la baieti cand isi ridica pantalonii sau se aranjeaza, mi se face rau si nu as vrea sa vad asa ceva. Admir multe corpuri ale fetelor dar nu ma simt atrasa de ele. Ce poate fi? Care ar fi sexualitatea mea? Am facute multe teste si toate mi-au dat straight sau bi-curious. Nu ma vad impreuna cu un baiat. Ati mai auzit de asa ceva?

Funda mare, va rog, help.

Răspuns Apreciat de Editori
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu este o problema ca nu simți atracție sexuala pentru nimeni acum! O sa simți la momentul potrivit stai liniștita. Posibil sa fii bi-sexuală dar cu tragere mai mare spre fete/femei. Dar nu te lăsa influențată de părerile noaste, tu trebuie sa faci ceea ce simți! Dacă nu simți nevoia sa faci dragoste pana la 30 de ani, nu o face! Nu ești obligata! La un moment dat o sa te simți atrasă de o persoana (genul tu o sa îl alegi atunci). Deci nu îți face gânduri. Unele persoane încep prea devreme!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Multe fete spuneau asta si acum nu poti sa le mai tii in frâu.

| LikeARollingStone a răspuns:

Toata lumea vorbeste despre un anume moment. Eu nu cred asta. Asexualitatea its a real thing. E posibil sa nu te simti atrasa din punct de vedere sexual de catre nimeni. Si e posibil sa fii fericit asa. Asta nu inseamna ca vei fi singura, poti avea relatii foarte speciale atat cu femei cat si cu barbati fara acest amanunt.
Stiu ca socientatea ne impinge de multe ori spre anumite directii fara ca noi sa fim siguri de acestea insa tu fii mereu tu insuti si alege ceea ce te face fericita.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca mai ai timp sa cresti si sa te maturizezi.
Mai vorbim dupa ce implinesti 20 de ani!

| mihai69 a răspuns:

Nu am întâlnit, dar am auzit.
Probabil din cauză că încă nu ai debutat în viața sexuală, nici libidoul tău nu e la cote foarte înalte.
Cât despre orientarea ta sexuală, înclin să cred că ești bisexuală, dar puternic orientată spre fete.
Vei realiza în timp mai bine asta, mai ales dacă vei avea norocul să cunoști persoana care va reuși să te descopere și să te aducă la lumină.

| LoveSleep a răspuns:

"Eu nici nu ma pot uita la baieti cand isi ridica pantalonii sau se aranjeaza, mi se face rau si nu as vrea sa vad asa ceva."

Cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog, sa elimini problema psihologica, in cazul in care exista una. Abia apoi te poti gandi ce te atrage si ce nu, dar o sa te ajute el si cu asta. Sau ea.

| minrest a răspuns:

Daca scrii ca ai realizat ca esti asexuala, ce raspuns mai vrei? Nu te intereseaza sexul, asta e situatia; de ce te mai gandesti la o relatie cu un baiat sau o fata, vrei sa distrugi pe cineva? Poti face o asa-zisa relatie, fara sex, doar cu o alta persoana asexuala; doar nu vrei ca cineva sa fie privat de sex, din cauza ta.

| SG1995 a răspuns:

Cum ai zis și tu, ești asexuală, sau ai libidou extrem de mic, iar din punct de vedere al atracției romantice ești lesbiană posibil Sfatul meu eu să lași testele de pe net că sunt de rahat, vorbește cu un terapeut sexual mai bine.

| Dana1999 a răspuns:

Nu esti asexuala daca iti este scârba de băieți. Este ceva normal daca nu iubesti unul. Iubirea apare in timp nu peste noapte.

| Hannah06 a răspuns:

Eh cand o sa fie momentul tau, posibil sa iti gasesti calea.Nici eu nu ma uitam dupa baieti sau cum aveau alte fete crush-uri la alte clase, eu am fost mai neutra laughing adica as traduce prin hiperrealism. Apoi am mai cunoscut baieti dupa varsta de 20 si nu am simtit nimic wow pana mi-am inceput viata sexuala, atunci s-a schimbat treaba, m-am cunoscut ca femeie si am reusit sa simt multe lucruri.Asa ca nu te panica si nu te grabi in a face anumiti pasi, toate la timpul lor.