| Alex29061992 a întrebat:

Buna seara! Am o relație de 7 ani, in timpul asta ne-am despărțit de câteva ori, dar acu 1 luna ne-am despărțit cam de tot, este o relație toxică(stiu si eu asta) dar pe scurt. Ea s-a despărțit de mine, dar nu vrea sa se mute (locuim împreună) tot spune sa rămânem colegi de apartament, ba ca nu găsește ceva ce sa ii placă si de fiecare data când deschid subiectul mutat încearcă sa il schimbe.
De fiecare data când încerc sa vorbesc cu ea despre mutat, își schimba starea, la modul ca si cum as insulta-o.
Întrebarea mea e următoarea
Ea îmi știe punctele mele slabe(tura trecută când a vrut sa se mute am făcut tot posibilul sa își schimbe părerea, ma rugam in fiecare zi de ea sa îmi mai dea o șansă, dar acum e diferit, i-am spus ca bine/când te muti? Cum spuneam mai sus, îmi cunoaște punctele slabe, știe unde sa ma "atace "
Înainte ea nu servea alcool, se punea la somn la ora 3 dimineața si de trezea pe la 11/11 jumate, de vreo 1 săptămână 2, înainte de somn își pune un pahar 2 de whisky si pe la 1 doarme si patul sub ea/ se trezeste la 8, daca s-a despărțit de mine, de ce nu vrea sa se mute? Sa ma lase sa îmi vad de viața mea? De ce încă vorbim prin mesaje cam tot timpul? De ce îmi trimite poze cu "noi din trecut "? De ce acum începe sa facă mâncare /curățenie spălat vase când înainte nu făcea nimic? Are 1luna de când s-a despărțit de mine si nu a căutat deloc chirie in alta parte.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ori te muti ori va casatoriti

| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus intrebarea asta de zeci de ori si ti s-a spus sa o parsesti dar nu vrei.
Sincera sa fiu, cred ca-ti meriti soarta, odata ce nu vrei sa asculti de nimeni si te complaci in situatia in care esti, meritand tot ce-ti face femeia asta.

Ce nu inteleg eu este, de ce tot vii sa ne intrebi, odata ce oricum nu-ti pasa ce-ti raspundem?

https://www.tpu.ro/utilizator/abpclc/intrebari/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te regreta. Ti-am mai raspuns la cealalta intrebare.
Orice ar face sau spune, relatia este si va fi toxica. Nu ai nici o siguranta cu ea.

| Emma30555 a răspuns:

Nu stie ce vrea. Poate îi este greu si ei sa faca schimbarea asta. Dar dacă nu va înțelegeți, iubiți nu are rost sa stati de complezență, de frica de schimbare. Dacă vă mai iubiți mai ai răbdare și schimba si tu la tine unde greșești nu doar ea, ea vad ca incepe sa mai faca schimbari

| Alex29061992 explică (pentru Emma30555):

Eu m-am schimbat in totalitate, gătesc, curățenie, nu ies aiurea afară, petrec timp cu ea...

| Emma30555 a răspuns (pentru Alex29061992):

Poate ar trebui să te mai schimbi. Sa o invit pe ea in oras, sa mai ieșiți, sa cauti un film drăguț. Tu crezi ca visul unei femei este un bărbat care sta doar in casa si e f cuminte? Nu e chiar asa, rutina si monotonie sunt dusmanul unui cuplu

| Alex29061992 explică (pentru Emma30555):

Stai liniștită, am văzut multe filme, in fiecare weekend călătorim sau cel puțin călătoream undeva, daca ploua stăteam in casa si ne băgam la un maraton de filme

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca vezi ca o doare ca ar plati mult la chirie de una singura, de ce naiba nu pleci tu si o ranesti unde doare mai tare?

| Alex29061992 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ea mi-a zis odata sa plec eu, dar nu vreau da renunț la apartament

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Alex29061992):

Poate nici ea nu vrea sa renunte la apartament.

| Alex29061992 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu are cum! Eu sunt principal ea secundar la apartament, am depus pres multa munca in el sa renunț. Si oricum am dovada ca ea vrea sa plece. Scrisă de ea bineînțeles, cu semnătură etc dar nu am suflet sa o dau afara

| Alex29061992 explică:

Si am uitat sa precizez ca din când in când îmi trimite poze cu noi de când eram la început, de acu 1 an 2 an etc.
Pe lângă faptul ca vorbim toata ziua, ei ori nu ii pasă ori știe sa arate foarte bine asta ( in comportament)
Nu are nici un prieten aici ( decât o singura fata de la munca )