| David93 a întrebat:

Buna dimineața! Revin cu o întrebare / am nevoie de niste sfaturi /ajutor.
Am încheiat (bine sa zicem ca ea a încheiat) o relație de 7 ani, au fost bune si au fost si rele, multa lume(oamenii de aici) spuneau ca e relație toxică, la modul in care eu făceam orice își dorea ea ca sa fie fericita, începând de la făcut mâncare (cam tot timpul) spălat vase, curățenie (zilnic) pana la tuns si îmbrăcat cum ii place ei, nu zic ca eu am fost bunul samaritean dar stiu ca am făcut orice sa o fac fericită (locuim împreună).
Acu 2 zile a decis sa punem punct relației (prin mesaj) ca "o sa îmi fie mie mai bine ca are ea o presimțire" pur si simplu m-a distrus (e a 2a oara pe anul asta când îmi da "papucii", prima oara a plecat 1 luna de acasă si s-a întors inapoi).
Când am primit mesajul am zis sa ma prefac ca sunt indiferent puțin si am zis" pai bun cum rezolvam atunci cu mutatul si am pus-o sa promită ca nu ma mai căuta după ce se muta (răspunsul ei a fost ceva de genul "pai inca nu ma mut, o sa ma mut când am sa găsesc ceva ce sa îmi placa si sa pot sa plătes, si la capitolul căutat a zis ca ea nu promite ca nu ma căuta ca nu poate fara sa vorbim").
Precizez ca lumea spunea ca e relație toxica (la modul in care eram mai mult împreună cu mâna decât cu ea daca înțelegeți)
Ce pot sa fac? Cum sa trec peste? Nu am experienta cu altfel de despărțiri, va rog orice ajutor e binevenit.
Si da nu sunt mândru de mine dar am avut si gânduri negre

37 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stiu ca este greu sa treci peste acest lucru. Momentan ai nevoie probabil de o mai multe persoane, prieteni sau familie care sa fie alaturi de tine pana cand treci peste. Asa ca nu ezita sa apelezi la cunoscuti.

Pe langa asta... chiar ai vrea sa fie si restul relatiei cu ea tot asa? Ca pare ca nu se poate schimba. Deci... daca ea nu se gandeste la tine, tu de ce sa o faci?

| Mosotti a răspuns:

E simplu cum treci, las-o dracu de fata, ce ai casunat asa in prostie pe ea? Alta la rand, nu te vrea si gata, nu e problema.
Nu avea sens sa fi sclavu ei sa faci orice daca ea nu te iubea, ai fost fraier la faza asta.

Mergi inainte ca-s n femei care te plac si pe care sa le placi, fi baiat destept. Oricum nu ai altceva de facut, asa ca o sa faci ce zic eu, sau o sa staaaai asa in prostie sa suferi ca fraieru pentru cineva care nu da doi bani pe tine.

Deci ai de ales intre astea doua.
Faptu ca s-a despartit trebuia sa te bucure adica ca ai scapat de cineva care nu te place! Ca acu esti liber in cautarea uneia care te vrea.

| David93 explică (pentru Mosotti):

Stiu ce spui si ai dreptate, dar nu stiu cum sa fac cu suferința...e prima oară când trec prin asta si nu vreau a ma gândesc la altele mai rele

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

Fa altceva, sunt atatea chestii placute de facut, pasiuni, las-o dracu de femeie, ce ai?
Nu te mai gandi acolo si fa alte chestii pe care le poti face, iesi cu prietenii, distreaza-te, nu atarna viata ta de una, hai sa fim seriosi. Cam asa se trece peste, luandut-i gandul si ocupandu-te cu alte chestii, si constientizand ca e tampenie sa suferi dupa una.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bucura-te de libertate, orice intelegi tu prin asta!

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am cam înțeles ce vrei sa spui, dar nu pot sa o scot din cap, e seaca cu mine prin mesaje dar când suntem in casa îmi vorbește frumos si îmbrățișări etc si asta îmi face sa îmi fie greu ca ma raneste

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Stiu, te cred, inteleg. Nu e normal, nu e sanatos, dar se intampla sa iti ramina cate una blocata in creier, desi nu merita - rational vorbind - nici sa o scuipi in ochi. Cum ziceam, simte-te liber. Ocupa-ti timpul cu ceva. Nu zic sa o dai direct pe alcool si c*rve, desi ar putea fi si asta o rezolvare. Fara alcool, eventual. Apuca-te de sport, cultiva-ti un hobby existent sau apuca-te de ceva complet nou. Iesi din casa, intilneste-te cu oameni, prieteni vechi, VORBESTE cit mai mult. Nu conteaza despre ce. Poti sa te plingi si despre situatia in care esti, ajuta SA VORBESTI si nu sa scrii doar pe un site oarecare.

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am avut multi prieteni dar am renunțat la toți pentru ea, inclusiv la familie. cum am spus am făcut orice pentru ea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Ei, acum e timpul sa revii la prieteni si restul. Ia-ti libertatea inapoi!

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Îți mulțumesc! Sper sa pot trece peste....ca nu îmi e ușor recunosc! Si da plâng dar poate e un lucru bun

| Emma30555 a răspuns:

Pleaca tu de acolo. Problema e ca si tu esti toxic cumva fiindca ai căpătat o dependență, fata de ea. De ce ai facut asta? De ce ai renuntat la prieteni, de ce te ai răcit de familie? Nu cred ca ea ți a cerut asta si daca iti cerea asta nu cred ca era normal sa faci asta. Deci si tu ai o problema. A fi un cuplu nu inseamna ca trebuie să te izolezeo de lume, nu e normal. Eu zic sa te muți de acolo, sa ti faci prieteni sau sa ii cauti sa ti găsești alte ocupații, în timp sa iti faci alta relație si sa nu mai repeți aceleași greseli.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Emma30555):

Tot el este de vina nu? Vai de capul tau

| Emma30555 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Eu i-am spus unde a greșit, vina de regula o poarta ambii, nu e doar unul vinovat niciodată. Ce fel de bărbat e ala care nu mai are nici un prieten, nu vorbește cu rudele și tot universul lui se invarte doar în jurul unei persoane? Pt ce sa faci toate astea? Eu nu as aprecia asta eu as aprecia un bărbat echilibrat care se respecta pe sine.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Emma30555):

Ce se aseamănă se adună

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Emma30555):

Omul o iubește atâta de mult ca numai pe.ia o vede in fata ochilor numai pe ia 7 ani de zile ia aruncat la.gunoi de parcă nimic nu ar fi fost sate ia dreacu de două ori fata de peste mort

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Emma30555):

Vouă va trebuie unul care va scoate dinti va bate va înjur își bate joc de voi dinăia va trebuie vouă dacă bată din plictiseala sai bată joc de voi așa va trebuie să aia sunt bărbați adevărați pentru voi sate ia dreacu

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Emma30555):

Da a greșit da bine înțeles că a greșit ca este fraier prost ca o iubește cu Adevărată da a greșit aicia da a greșit sate ia dreacu de hadicapata cami faci nervi cum sa-i zici ca el este de vina ma cum? Unde este omul asta de vina unde ma unde?

| Emma30555 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Tu nu ești interg la cap

| David93 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Aici ai mare dreptate nu vad alte fete decât pe ea

| Emma30555 a răspuns (pentru David93):

Asta se numeste obsesie. Nu te lua dupa băiatul ăsta dus cu pluta, care vorbește si jigneste fiindca ți am dat niste sfaturi spre binele tău. Tu daca vrei să ti fie bine tine cont de ceea ce te am sfătuit. Nimeni nu trebuie să fie dependent de cineva, mai ales daca acel cineva nu il iubeste. Nimeni nu trebuie să se izoleze fiindca nu poti sa trăiești izolat fie ca esti femeie, bărbat sau cuplu. Nimeni nu trebuie să se plângă atat de mult de persoana iubita că nu face curățenie etc fiindca nu te obliga nimeni sa le faci tu, si nimeni nu e obligat să stea intr o relație dacă nu e fericit nici dacă sunt 20 de ani de relație, în viața asta nu trebuie să ne sacrificam pentru nimeni si nu trebuie să facem lucruri din complezență.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru David93):

Eu te inteleg frate stiu print tot ce trece fără sa-mi spui stai linistit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

­nu cred. n-are cum sa existe asa ceva

| David93 explică (pentru anonim_4396):

Ce anume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru David93):

­om ca tine

| David93 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu crezi? Este o rușine sa fii băiat si sa faci lucrurile astea?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ce se aseamănă se adună

tu esti un om cu inima buna si un suflet curată ia dacă a renunta la tine după 7 ani mai ales printr-un mesaj jalnic era clar ca are pe altcineva mai ales dupa ce a plecat o lună dea casă si tu ai aștepto aicia mi-ai pus capac 7 ani ați fost împreună 7 ani îți dai seamă si dupa o luna vine si tu te prefaci ca nu s-a intamplat nimic? Ia sa traso cu amantul si tu te prefaci ca nu sa intampla nimic? Daca imi făcea mie așa sincer cu cu Adevărată si cu toată inima direct toate hainele la ușă fără certă si scandal frumos toate hainele bagajele de unde ai venit acolo sate duci ce se aseamănă se adună asta sa nu uiti niciodată frate ia sa ales viata asta nu tu tu nu ai nicio vină esti un om prea bun pentru ia cu Adevărată ai o inima mare si u suflet mare mai alea cand mi-ai zis o lună nu a venit acasă si apoi si vine inapoi ai tu te prefaci ca nu s-a întâmplat. nimic aicia mi-ai pus capac rău de tot si 7 ani tu meriți cu Adevărată tot cei mai bun las-o sa pleci la futălau ei aia nu te merită frate chiar nu te merită își bate joc de tine in ultimul hal t3 va folosi ca o cârpă deschis ochi nu te lasă mințit nici bat jocurit las-o sa plece la vitori amanți pe care o sa aiba sau a mult mult ca sigur deja are lista plină tu nu meritai una ca asta

| David93 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Ușor de spus dar greu de făcut... Eu m-am schimbat in totalitate. M a modelat cum a vrut si nu i am cerut nimic in schimb...

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru David93):

Știu te cred frate

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Capul sus tu esti nevinovat dacă a vrut să plece si a renunța la tine înseamnă că nu te iubește si nu te vrea imi pare sincer rau asta este realitate las-o sa plece dacă ia așa a vrut

| David93 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Îmi e greu frate...

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru David93):

Stiu mă te cred da trebuie să înțelegi frate spun cu toată inima și tot sufletul nu zic nimic da rău sa dea dumnezeu sa fiu una cu pământul dacă te mint sau imi orice altceva uni oamenii așa sunt orice ai face absolut orice degeaba ba din contră vor vedea în rău totul orice zici orice faci vor crede că le vrei rău de asta zic cu toată inima și tot sufletul lăsăi pe toți în plată lor el este sus nu doarme niciodată frate crede-mă niciodată nu doarme uni oamenii așa sunt au in sânge răutate crdeama stiu ce zic au in sânge răutatea invidia lăcomia ai o grămadă frate oamneii ăștia care îl iau pe dumnezeu la mișto ei nici nu-si dau seamă ca fără are nimic nu sa fi existat nu am fi avut absolut nimic ei cred ca daca au tancul de bani in buzunare au totul laughing)).Vai de capul lor si de soarta lor cei așteaptă

Ridică capul sus si uito stiu este greu este imposibil dar nu tu ai ales asta nu tu ai loat decizia asta nu tu ai ales drumul asta trebuie să înțelegi că iei îi place viața nu-i ajunge unul nu are ce sa faca cu unul ca tine se plictisește îi trebuie unul care eram sa injur urâtă rău acum dar am primit avertisment si cu asta închei totul

El nu doarme niciodată nu te mai necăjit nici supăra nu mai suferi pentru un așa om care 7 ani de zile ai stat cu ia si a renunța la tine printul mesaje si dupa o luna vine la tine si parcă nimic nu s-a intamplat deja m-am enervat rău iar am sa munesc cu nervii las-o să-și vadă de drum

| David93 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Chiar miaș dormi sa vorbim in privat sau unde vrei tu

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru David93):

Unde te simțit tu mai bine si in siguranța pentru mine chiar nu are importanță ca aicia sau privat tot aia este-_-

| EcceHomo a răspuns:

Cui pe cui se scoate.
Bagă-ți altceva în cap(în locul ei)!

| David93 explică (pentru EcceHomo):

Pai cum sa fac asta? ...ca momentan doar la ea/noi ma gândesc, inclusiv cat sunt Ca munca

| EcceHomo a răspuns (pentru David93):

Ia-ți o pauză de la gânduri, mergi cu prietenii(bun, ai zis ca i-ai îndepărtat, însă, dacă îți sunt prieteni adevărați, vor fi lângă tine dacă ii chemi), fă sport, ți-aș zice sa citești, însă știu că în starea ta nu poți.Si, dacă tot te gândești la ea când ești la munca, gândește-te la cum te făcea sa te simți, ce crezi că vedea ea în tine, cât a dat ea relației, d-astea. Te va ajuta sa înțelegi mai bine această relație.

| David93 explică:

Am uitat sa precizez ceva, când mi-a spus de despărțire, am fost de acord doar daca îmi promite 2 lucruri, 1. Ca se muta cat mai repede. 2. Sa primita ca nu ma căuta niciodată, răspunsurile ei au fost la modul 1. Momentan nu am găsit unde sa ma mut dar hai sa nu vorbim despre asta acum. 2. Nu pot sa îți promit așa ceva, a zis ca nu poate sa nu ma caute
Si al doilea lucru, te ai despărțit de mine dar noi tot vorbim prin mesaje, îmi da mesaje dimineata când sunt la munca, când pleacă la munca si când are pauze. Daca te ai despărțit de ce ma cauți?