| iulia10 a întrebat:

Mi s-a terminat menstruatia pe data de 4 ianuarie. Astazi, pe 8 ianuarie am avut contact neprotejat cu finalizare in mine. Exista risc de sarcina? Stiam ceva de 10 zile inainte, in timpul menstruatie si dupa menstruatie 10 zile nu este posibil. Ma poate ajuta cineva?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca poti ramane insarcinata, esti foarte aproape de perioada de maxima fertilitate.
Stii ceva gresit, corect este asa: 10 zile pe luna, consecutive, ultimele 5 inainte de menstra si primele 5 numarate din prima zi de menstra. Asta inseamna 10 zile pe luna centrate de prima zi de menstruatie, zile care le includ si pe cele de sangerare.
Ingerask iti recomanda aiurea Postinor, cred ca nu e nici macar medic, doar pretinde. Du-te maine dimineata la gineclog daca te gandesti la o metoda de contraceptie de urgenta, nu lua un preparat atata de toxic dupa ureche si dupa recomandarea cuiva care pretinde pe net ca e medic

| GoguSteriade a răspuns (pentru Brigaela):

Ce medic sa fie la 15 ani cati are? Au auzit toti de Postinor si il recomanda de parca ar fi Tic-Tac.

| Brigaela a răspuns (pentru GoguSteriade):

La 15 ani, daca prescrie medicamente si nu e medic, are raspundere penala.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Știi greșit că sunt 10 zile. Sunt 7 zile înainte și 7 zile după ovulație la o mentră de 28 de zile, apogeul este din ziua a 14-a și ziua a 16-a.
Șanse sunt, mici dar prezente.
Pa, pa.

| Ingerash a răspuns:

Da,normal ca exista riscuri. Daca nu vrei un bebe ai face bine sa fugi la farmacie sa iei "pastila de a2a zi", eu iti recomand Postinor2...Succes.

| AntonelaPandy a răspuns (pentru Ingerash):

O femeie intre ciclul menstrual e fertila si nefertila.
dupa terminarea ciclului menstrual femeia timp de 2 saptamani este fertila [asta insemnand ca daca face sex neprotejat poate ramane insarcinata]
iar inainte de menstruatie intre o saptamana si 13 zile [aprox.] este perioada nefertila, adica nu se poate ca femeia sa ramana insarcinata

| Heather2001 a răspuns:

Sunt sanse mici pentru ca ti-ai terminat menstruatia de curand si nu avea cand sa se formeze ovulul asa de repede, dar oricum Mai bine iei pilula de a doua zi si alta data sa te protejezi.succes! sper ca te-am ajutat.

| Lore2good a răspuns:

Normal dupa menstruatie cateva zile se spune ca nu poti ramane insarcinata insa sunt si exceptii.Eu as spune sa nu te bazezi pe chestia asta si sa iei cat de urgent Postinorhappy

| Alexa15_8816 a răspuns:

Eu cred ca nu.Depinde daca nai ameteli sau nu vomit dupa 1 zi totu e normal.

| GoguSteriade a răspuns (pentru Alexa15_8816):

Ai facut anatomie pe miriste? Ameteli si voma dupa o zi?

| Alexa15_8816 a răspuns:

Nu as prea crede. Poti sa ai sansa sa nu fii insarcinata, depinde daca nu vomit sau te simt slabita.

| iulia10 explică:

Dar cu cele 10 zile dupa cum ramane?