| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am și eu o întrebare, pot rămâne însărcinată dacă prietenul meu mi-a băgat-o doar la intrare neprotejat și dacă nu a ejaculat înăutru ( nu îmi spuneți ca ma cred virgina sau ceva, numai ca nu avea prezervative la el ) a fost greșeală amândurora și cu siguranța nu se va mai repeta și dacă as putea face un test de sarcina după 7 zile de la contactul sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand fiindca iti lipseste informatia corecta, trebuie sa stii ca poate sa apara o anumita posibilitate de a se forma o sarcina chiar si fara sa fie intretinut un contact sexual real, dar sperma a ajuns accidental in zona vulvei/intrarii in vagin.
Dar pentru ca formarea sarcinii sa poata deveni si posibila, in mod obligatoriu sperma trebuie sa ajunga in vagin intruna dintre zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Iar acest lucru il poti sti/cunoaste doar tu si nimeni altcineva.
2.) Raspunsul cert, exact dar si corect la aceasta intrebare il poti obtine doar in urma unui test de sarcina efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut contactul sexual amintit. Rezultatul testului e sarcina (indiferent de tipul testerului de sarcina folosit), va avea un grad de eroare cu atat mai ridicat cu cat a fost efectuat mai repede de cele 21 de zile, adica inainte de momentul optim. Multa sanatate!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina, se poate face abia DUPA 21 de zile de la partida sexuala.
Daca tu erai in perioada fertila si baiatul avusese o ejaculare anterioara (de la o masturbare, sau alta partida sexuala), atunci ai sanse de sarcina, ca se poate scurge sperma ramasa pe teava in vaginul tau si poti ramane insarcinata, chiar si de la 1 singura penetrare.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se poate face dupa 21 de zile de la ultimul act sexual.

| dd17 a răspuns:

Nu, nu poti ramane insarcinata.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Nu ramai insarcinata asa usor, pentru asta trebuie ca sperma sa fie inauntru si unul singur de acolo sa ajunga in ovul. Cu respect

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Tudose_Alexandru_Bogdan_1977):

Știți cumva dacă fac un test de sarcina după 7 zile poate sa iasă corect?

| DaniGl a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Testul trebuie facut dupa 21 de zile

| kepler22b a răspuns:

Atata timp cat nu ejaculeaza in interior. Poti face si sex neprotejat. El trebuie doar sa se controleze

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru kepler22b):

Am pus întrebarea asta pentru ca am citit foarte multe pe internet, duminica s-a întâmplat asta, si citind atâtea simptome parca aveam si eu cu toate ca nu cred ca ar fi posibil așa ceva

| kepler22b a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

E normal sa te fi speriat. Dar iti repet. Daca prietenul tau stie sa se controleze fara sa ejaculeze inauntru, puteti face si neprotejat

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Va trebuii sa cerzi, ca-i foarte real si adevarat, odata ce ai sex vaginal neprotejat, orice este posibil!

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar după 2 zile sa apăra simptome?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Simptomele de sarcina apar dupa 2-3 sapatamni de la sarcina, niciodata inainte!

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Iubitul meu nu avusese nici o ejaculare înainte, și in plus el aproape ca nici nu m-a penetrat de era eferciv la gaura,

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Daca a bagat-o 1mm sau 10cm, tot penetrare vaginala se cheama si tot la fel de usor poti ramane insarcinata.
In plus, nu stii niciodata daca baiatul nu s-a masturbat inainte sa vina la intalnirea cu tine, ca multi tineri fac asta, dar le este rusine sa recunoasca. Ideea este ca, intotdaeuna ramane sperma pe teava, care se scurge involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cand este introdus in vagin, fie si 1cm.
Deci, sanse de sarcina sunt, doar daca:
- tu erai in perioada fertila
- si daca baiatul nu avusese sperma pe teava, de la partida anterioara de masturbare sau sex.