| alinutsa88 a întrebat:

Buna seara,

Am si eu o intrebare si sunt confuza nu stiu ce sa fac sunt indecisa.

Eu am venit acasa de la iubitul meu pentru ca am trecut prin o perioada mai proasta si in ultimul timp ne certam mereu in fiecare zi,imi era dor si de casa,el vrea sa merg inapoi la el sambata si nu stiu ce sa fac,mama lui nu ma vrea ia spui lui ca eu nu sunt pentru el,el ma implora sa ma intorc ca ma iubeste si eu il iubesc da nu vreau sa sufar si mie imi este ft greu si fara el si ca sa iau o decizie, mama mi-a spus ca sa fac ce vreau da ca in acelasi timp nu ma mai lasa sa ma duc, mi-e frica pentru ca nu vreau sa sufar.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă el e sub fusta mamei, iar asta stârnește conflicte, ai craca tăiată de sub picioare.
Mulți părinți exagerează și sunt geloși sau exagerat de protectivi.
Ai putea să te porți mereu frumos cu maică-sa, să îi faci câte un serviciu din când în când și vezi dacă se ameliorează situația. Nu să te transformi într-o sclavă, ci doar că ești dispusă să meargă totul mai bine.

| alinutsa88 explică (pentru anonim_4396):

Everlina am incercat si mereu am ajutat o si degeaba.chiar nu e sub fusta mamei si mereu s-a certat cu ea si i-a spus sa nu mai imi spuna nimica si sa nu se mai certe cu nimica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutsa88):

Îmi pare rău.
Te cred, există și părinți de genul ăsta, foarte încuiați și absurzi, iar voi ați ajung la o limită, încerând totul.
Dacă e întreținut de ea, atunci nu are unde să plece că e pe banii ei.
Îl iubești, dar ar trebui să îți iubești și independența, să nu te lași chinuită cât timp nu îți permit circumstanțele. Dacă mama ta te primește înapoi, de el ce părere are? Poate merge așa. Și nici eu nu m-aș mai duce, aș sta la locul meu la casa părintească și m-aș vedea pe ascuns cu el.

| alinutsa88 explică (pentru anonim_4396):

Asta e si mie imi pare rau. Nu el are servici, lucreaza. Noi nu suntem din acelasi oras si cand ne am vazut mama mea era plecata si el a fost la mine si apoi eu m am dus cu el apoi eu am venit acasa si el a venit dupa mine mama a spus sa mai asteptam un pic si nu m-a lasat sa plec cu el si totusi m am dus ea a fost suparata dar a spus sa o mai las sa isi revina dupa ce a fost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutsa88):

Uite, eu sunt mai mică decât tine (asta pot să jur), dar am o prietenă care e într-o situație asemănătoare, doar că la alt nivel.
Sunteți încătușați până când ajungeți pe banii voștri, totalmente. Degeaba are el serviciu dacă nu se poate debarasa complet. Poate își cumpără chestiile necesare traiului, dar nu are chirie, deci degeaba, e legat de mama sa.
Oricum, cred că a ta știa ea ce știa, eu întrebasem cât de mult îl cunoaște și cât de mult l-ar accepta. Poate să te ajute, mai stă puțin la tine dacă nu află maică-sa. Dacă ai siguranța că te poți confesa alei tale (și pare înțelegătoare) nu rata ocazia. Faci ce dorești, doar că te poate îndruma, apoi să alegi.

| alinutsa88 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa juri, e ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutsa88):

E ca și când am zis „fac pariu că... sunt sigură că" într-un mod mai accentuat.

| alinutsa88 explică (pentru anonim_4396):

Un profesor de al meu de la scoala nea invatat ca nu e bine sa juri.

| alinutsa88 explică (pentru anonim_4396):

Poi asta incerc sa fac sa vb cu ea ca sa vina el la mine doar ca e un oras mai mic si e mai aiurea cu munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutsa88):

Eu nu cred în cuvinte, ci în fapte.
Legat de venitul lui spre tine, își poate face timp măcar de câteva ori pe săptămână, ar fi un test frumos al stabilității relației. Poate să circule cu maxi taxi sau cu autobuze preorășenești. Nu e deloc scump. Într-un weekend poate...

| alinutsa88 explică (pentru anonim_4396):

In cursul saptamani munceste.
Stiu ca nu e scump dar eu stau langa Sibiu si el langa Cluj. E un pic cam aiurea.

16 răspunsuri:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Asa-ti trebuie, credeai ca mama ta iti vrea raul cand ti-a spus ca sa mai astepti? sunt curios, cati ani ai?

| alinutsa88 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Am 25 de ani.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru alinutsa88):

imi pare rau, nu se vede.Din ce cauza intervin acele certuri intre voi, de ce nu vorbesti cu el sa ajungeti la un adevar, "mai baiatule! ia sa punem noi toate lucrurile cap la cap si sa vedem ce nu merge, sa vedem ce ar trebui sa face ca sa mearga", este atat de greu sa comunicati? Intr-o relatie trebuie sa lasati unul de la altul cand ajungeti la o polemica deoarece asa este fairplay. Mamei lui ce nu-i place la tine? Sa nu-mi raspunzi ca nu stii ca nu iau in considerare si-am sa-i dau ei dreptate, te-ai gandit ca poate si tu ai putina vina in felul in care te comporti, poate ca esti fitoasa, muncesti undeva?

| George1985 a răspuns:

Decizia iti apartine numai tie.tu stii mai bine ce simti si ce nu.Ia o decizie in asa fel incat sa nu aiba nimeni de suferit.Numai bine!

| Ale12Ale a răspuns:

Iti sugerez sa faci ce iti " spune inima ". Adica daca tu nu vrei sa suferi dar in acelasi timp nici el, asteapta pana la un moment dat si spune-i adevarul! Iar daca va suferi... Va suferi! Si intr-adevar, adevarul e sincer dar adevarul si doare. Iar minciuna... Minciuna e mai rea. Adica uneori te ajuta dar la un moment dat nu te va mai ajuta si te va " lasa balta ". Deci din tot ce ti-am spus eu zic sa zici adevarul. E bine sa traiesti in adevar chiar daca uneori te doare! Sper ca te-am ajutat!

| alinutsa88 explică (pentru Ale12Ale):

Mereu am spus adevarul nu am mintit, da sper ca m-ai ajutat. El vrea un raspun deseara eu voiam sa ma mai gandesc un pic. Mie greu decid.