| motanul1991 a întrebat:

Buna seara am si eu o problema si ma framanta. Am facut cateva miscari sex neprotejat cam la 1 saptaman de la venirea ciclului. Pe data de 27-28 a fost ultima zi de menstruatie ciclul a durat 5 zile cam asa. Se poate sa fie insarcinata. Mentionez ca nu mi am dat drumul in ea.

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Atunci stai linistit ca riscul e minim daca nu ti-ai dat drumul in ea

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate. Riscul nu este mare, doar in jur de 10%

| motanul1991 explică (pentru Brigaela):

Dc exista risc?

| Brigaela a răspuns (pentru motanul1991):

De la lichidul preejaculator care se secreta pe toata durata erectiei si contine spermatozoizi. Se considera ca riscul unui act sexual neprotejat in care barbatul este absolut convins ca nu a ejaculat nici macar o picatura de sperma (a intrerupt ejacularea intr-o stare de excitare medie, extrem de departe de orgasm) are un risc de sarcina cuprins intre 4 si 30%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia. De asemenea, se considera ca un cuplu sanatos si fertil care foloseste aceasta metoda de contraceptie va obtine obligatoriu o sarcina in fiecare doi anbi de utilizare.