| IrenaPopa a întrebat:

Bună seara! As avea o importanta întrebare să vă adresez. Pe data de 1 a acestei luni am întreținut relații sexuale cu iubitul meu neprotejat. Nu am mai făcut-o de jumătate de an și tocmai din această cauză m-am lăsat dusă de val și nu am mai optat pentru protecție. Problema este că el nu a mai rezistat, a ieșit înainte să "explodeze" însă eu tot sunt speriată. Nu și-a dat drumul înăuntru, au mai trecut câteva secunde până să o facă și a făcut-o în propriile palme. Însă mi-e foarte frica. Exista vreo posibilitate să fi rămas?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ""explozia"" s-a produs la cateva secunde dupa ce s-a oprit din juisare si si-a scos-o la timp nu ar fi nici un motiv de ingrijorare. Poti fi linistita eliminarea spermei se face asa cum ai descris printr-o ""explozie"" si nu printr-o scurgere lenta insesizabila. Nu exista sanse de sarcina dar un raspuns si mai concludent se putea formula daca spune-ai cand a fost prima zi de menstruatie sau care urma sa fie prima zi a urmatoarei menstruatii pentru a reusi sa ne dam seama daca s-a intamplat in perioada fertila sau perioadele cu fertilitate scazuta sau foarte scazuta

| IrenaPopa explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima zi de menstruatie a fost pe 26 decembrie, iar ciclul este neregulat, vine de două ori pe lună o dată la două săptămâni.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu vă inteleg, pe bune, a ti devenit ca animalele fără minte? Alea o fac din instinct, dar omul are creier de ce sa nu il folosesti? Acuma stai fricoasă si panicată că si a dat ăla drumul in palme, sau in tine? Vezi ca nici tu nu stii unde?

| IrenaPopa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am explicat destul de clar cum sta situatia, fara sa par absolut deloc confuza in legatura cu ceea ce s-a intamplat. Intrebarea a fost cu totul alta.

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia ta este imposibil de dat un raspuns catusi de cat clar sau macar aproximativ

| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa minim 21 de zile din momentul actului sexual sau la 7 zile dupa inceperea urmatoarei menstruatii altfel rezultatul va fi unul eronat fara nicio valoare. In cazul unui ciclu considerat normal de 28 de zile data de 1 ianuarie se plaseaza deja la inceperea perioadei de maxima fertilitate, dar in cazul tau cu 2 cicluri intro luna este imposibil de stabilit perioada de ovulatie deci si posibilitatea sau nu a unei sarcini. Posibilitatea existentei unor spermatozoizi in lichidul preejeculator presupune o ejaculare anterioara despre care nu amintesti deci nu poate fi luata in calcul/consideratie. O vizita la medicul ginecolog ar fi binevenita si chiar obligatorie mai ales in aceasta situatie mai aparte.

| Emilian65 a răspuns:

De acord cu tine ca nu si-a dat drumul in tine, dar exista pericolul de a ramane gravida din cauza lichidului preejaculator.

Răspuns utilizator avertizat