| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara...
As avea si eu o mica, complicata intrebare...
Deci un anumit 'el' si-a marturisit sentimentele fata de mine, dupa o perioada destul de lunga de cand ne cunosteam (practic, colegi de clasa). S-a cam tinut el dupa mine asa, dar o anumita 'ea'(eu), avand acest tip dificil de caracter de genul plin de timiditate, nehotarare etc, nu am fost in stare sa decid in timp util daca detin aceeasi afectiune pentru el. Deoarece raspunsul meu a intarziat putin cam mult (unul dintre motive fiind decesul unei persoane dragi, ce mi-a cauzat rani adanci in suflet, pe langa indecizia mea infinita), respectivul a acceptat o relatie cu o domnisoara, care am impresia ca isi marturisise sentimentele pentru acesta de ceva timp.
In momentul de fata, am un regret in suflet, ce imi face inima 'sa planga' parca, de fiecare data cand ma gandesc la cele intamplate, avand in vedere mai ales faptul ca detin sentimente puternice pentru acesta chiar si acum.
Intrebarea ar fi, oare sunt numai eu de vina? Adica, eu tind sa il consider si pe el vinovat intr-o anumita masura pentru alegerea lui finala. Poate sunt doar egoista. Stiu ca am avut destula vina in aceasta situatie din cauza caracterului meu sensibil, dar oare numai eu?
Va multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Depinde si de timpul care te-a asteptat,ce vroiai sa stea mereu dupa fundul tau?
Baiatul a facut tot posibilul,ti-a declarat sentimentele lui,te-a asteptat a vazut ca nu spui nimic,poate s-a gandit ca il vei refuza si mai bine isi vede el de viata lui!
Singura si cea mai grava greseala care i-o vad lui, acum depinde si de voi, de relatia si de varsta voastra este cea ca te-a lasat singura cand tu ai intampinat in viata un astfel de moment, ca nu a fost langa tine chiar daca avea acea iubita, daca odata ar fi simtit ceva cu adevarat pentru tine nu iti intorcea spatele cand tu aveai nevoie de ajutor!

| Stil a răspuns (pentru IloveME):

Iti multumesc foarte mult pentru opinia atat de sincera!
Hmm...mi-e greu sa zic exact cat, dar nu exagerat de mult, zic eu. A durat putin datorita fricii mele...fiind ranita in trecut, am zis ca de aceasta data sa ma gandesc putin mai bine.
Dar...cand eu am trecut prin acel moment, el inca nu avea noua relatie...

| IloveME a răspuns (pentru Stil):

Sa nu-ti para asa rau! daca intr-adevar simtea ca puteti avea o poveste frumoasa te astepta oricat era nevoie ( nici in ziua de azi nu-mi explic, mie mi-a placut cu 8 luni de un baiat si nu m-am dat batuta.asa am simtit atunci,nici in ziua de azi nu-mi exlic ce si cum, cert e ca acum avem o relatie frumoasa ce duce la o casatorie) nu se dadea niciodata batut!
Capul sus, nu era pentru tine, de aia dumnezeu nu ti la adus in viata ta! baieti mai sunt, tu esti tanara si ai timp! big grin pupicei

| GirlLăvHell a răspuns:

Nu esti tu de vina, daca tinea la tine cu adevarat nu accepta o relatie cu altcineva.
P.S: Sa nu-ti para rau pentru decizia pe care ai luat-o.

| Azµre a răspuns:

Ești egoistă, dacă i-ai retezat craca de sub picioare s-a agățat și el de alta de sub tine, acum nu ai ce să faci, treci ma ideparte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca si-a gasit pe alta, nu te-a iubit cu adevarat!

| Luchius a răspuns:

E si el vinovat, daca chiar existau acele "sentimente" nu se incurca cu prima care i-a iesit in cale.

| crystiyna a răspuns:

Eu consider ca vinovata esti tu( sper sa nu te superi pe mine, deoarece inteleg prin ce ai trecut si de ce l-ai refuzat). in primul rand el nu are cum sa fie de vina pentru ca tipul avea o afectiune petru tine, te placea dar nu tinea la tine pentru ca nu ati fost impreuna, nu v-ati intalnit niciodata ca iubitul cu iubitabig grin Baiatul a incercat daca nu i-a iesit a mers mai departebig grin scuze de raspuns, am fost sincera

| Nan11 a răspuns:

Si eu iubesc pe cineva nespus de mul si am fost refuzat da nici unu dintre noi nu are pe altcineva si mai astept.Nu incerca sa ai 100 de relati, primul criteriu dupa care iti faci o relatie e sa fii 100% sigur ca el chiarte iubeste si mai putin cum arata. Daca chiar te iubea nu fugea la alta da poate e mai timid si usor deinfluentat asa sa fi picat in bratele ei