| Ioana01019 a întrebat:

Bună seara! Dacă pe data de 12 septembrie mi-a venit menstruatia, însă de câteva zile mă dor sânii și spatele. Ar exista ciclu peste sarcină? Țin să menționez ca ciclul mi-a durat 6-7 zile. adică a fost normal. Se pot fi durerile de la ovulație?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista ciclu menstrual peste sarcina.Sangerarile acelea cauzate in timpul sarcinii sunt din alte motive medicale, nu au nicio treaba cu menstruatia care apare, in mod logic, atunci cand corpul tau NU se pregateste de sarcina.Nu inteleg cine a venit cu aceasta denumire tampita care induce lumea in eroare. Poate asa spuneau femeile din alte vremuri, care nu aveau deloc cunostinte despre educatia sexuala, insa acum suntem in 2023 si nu mai exista mai nicio scuza, stiind cata informatie exista la un click distanta.

| Ioana01019 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc! Însă ținând cont ca mi-a venit ciclu. aceste dureri de sâni și spate pot fi de la ovulație?

| dullcat a răspuns (pentru Ioana01019):

Cu placere.Da, e mai logic sa fie de la ovulatie. Apoi, tu stii daca nu cumva poate ti-ai solicitat si spatele ridicand anumite obiecte etc?

| Ioana01019 explică (pentru dullcat):

Sincer săptămâna asta am avut de repetat și de făcut o coregrafie și eu chiar nu sunt obișnuită să zic cu viața asta activă și sportul. mă gândesc ca o fi o febră musculară

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

,,Desi nu este o menstruatie in adevaratul sens al cuvantului, o menstruatie peste sarcina (cum este denumita popular) poate aparea, fapt ce conduce la confuzii referitoare la momentul conceptiei.

Diferenta dintre menstruatie si menstruatia peste sarcina
Pentru a intelege diferenta dintre menstruatie si menstruatia peste sarcina (cum este ea denumita) trebuie, in primul rand, definit termenul de menstruatie.

Menstruatia este un fenomen ce apare doar in lipsa graviditatii. Sub control hormonal, in fiecare luna, un ovul este eliberat de la nivelul unuia dintre ovare, proces fiziologic numit ovulatie.

In cazul in care ovulul este fecundat si produsul de conceptie este implantat la nivelul endometrului (stratul intern al uterului), sarcina se produce si, astfel, femeia este gravida. Daca ovulul nu este fecundat, endometrul ingrosat si vascularizat (in asteptarea fecundarii), este eliminat sub forma sangelui menstrual. Ulterior, ciclul se reia.

Uneori, o dereglare a ovulatiei, cu aparitia sarcinii mai aproape de o noua menstruatie, poate declansa sangerarea la data asteptata. Totusi, trebuie retinut faptul ca aceasta situatie este una rara.

Majoritatea sangerarilor din sarcina au alte cauze de declansare. Acestea trebuie monitorizate si evaluate medical, pentru a mentine siguranta sarcinii si sanatatea mamei si copilului.'' - https://www.reginamaria.ro/......enstruatia

Este o denumire populara, adica numita si propagata asa de oamenii care nu au habar, din moment ce menstruatia e sangerarea care apare doar in lipsa sarcinii.