| Forex a întrebat:

Buna seara
Mama prietenei mele e foarte stricta si totodata severa cu ea deoarecee a fost crescuta mai mult de mama ei neavand tata. Tinand cont ca sunt cu ea de ceva vreme si sunt primul baiat de care a reusit sa aiba incredere fata de precedentii care s-au comportat foarte urat cu ea si lucrurilea astea au determinat-o sa aiba alta parere despre baieti iar intr-un final am reusit sa-i dovedesc ca nu sunt ca restul si de asemenea sa fie mai puternica deoarece e o fire sensibila si timida. Problema este ca ii frica sa vorbeasca cu mama ei deoarece cand a mai incercat nu a avut tocmai un raspuns ok. Intr-un final am reusit sa o "imbarbatez" si sa ajunga sa vorbeasca cu mama ei si acum mai trebuie sa ajung sa vorbesc eu cu mama ei, acum sunt in situatia in care nu stiu ce sa fac si ce as putea sa vorbesc cu mama prietenei mele incat sa nu-i fac o parere gresita despre mine si totodata sa-i permita sa se intalneasca cu mine pe viitor. ( stiu ca pare ciudata toata treaba asta dar mai sunt si parinti care sunt foarte stricti in situatii de genu, mentionez ca ea are 17 ani iar eu 18) Totodata as dori seriozitate din partea persoanelor care doresc sa ma ajute si raspunsuri cat de cat concrete asupra situatiei. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pari a fii un baiat cu capul pe umeri, daca ai ajuns sa iei in calcul toate aspectele care ii influenteaza fetei viata, cat si posibilele cauze, care ar putea bloca relatia din cauza severitatii mamei.
Intr-adevar, urmatoarea miscare este sa mergi sa-i cunosti mama si sa ii dovedesti ca nu esti ca ceilalti, prin acceptarea conditiilor mamei.
Nu te stresa dinainte, conditiile se pot imbunatatii pe parcurs, cand mama capata incredere in tine, va mai ceda, ideea fiind ca, acum trebuie sa accepti/acceptati conditiile mamei, fara sa comentati, sa vada clar ca sunteti dispusi sa ascultati de ea, de dragul de a fii impreuna.
Daca este nervoasa mama, abandonati discutia, totul trebuie sa se intample pe un fond calm, de discutie.
Daca se enerveaza, cautati cale diplomatica sa nu contraziceti, indiferent ca nu va convine ideea, lasati asa cum a picat, fara comentarii.
Mai tarziu, cand se va linistii, sau cu prima ocazie, se poate relua discutia si pentru ca nu a-ti ripostat prima oara, va fi ea mai blanda si mai maleabila cu voi.
Cand mergi la mama ei, cumpara un buchet de flori, sa-i arati ca esti baiat respectuos.
Imbraca-te curat si frumos, fara frizuri care ar deranja, fara inele prin nas si fara pantaloni in vine, asa faci o impresie mai buna happy Evita sa vorbesti neintrebat, evita sa te lauzi si evita sa promiti inainte de ti se cere ceva, practic asteapta ca mama sa conduca "interviul", tu facand comentarii pe marginea discutiilor ei.
Pastreaza-ti calmul si vorbeste si cu fata sa faca la fel, pe toata durata discutiei, roaga pe mama fetei sa-ti permita sa o vezi si sa o scoti in oras, luandu-o de acasa daca-i nevoie si ducandu-o inapoi la ora stabilita de mama.
Totul o sa fie bine atat vreme cat dovedesti ca esti un om de cuvant, care-si respecta promisiunile.
Mai tarziu, cand mama va capata incredere in tine, va fi foarte usor sa tratati cu ea.

| Forex explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc mult pentru atentia oferita si pentru sfat, tot ce mai ramane acum de facut e ca intalnirea cu mama ei sa decurga bine si cu un rezultat pozitiv.

6 răspunsuri:
| christall a răspuns:

In primul rau nu poti sa te duci tu asa neinvitat. Ca sa ce? Cand va auzi de tine va dori sa te cunoasca, nu te grabi. Atunci te vei imbraca frumos, ii vei duce un buchet de flori si o sa vezi atunci.

| cossy19 a răspuns:

Fii relaxat, serios, amuzant in limite. Da-i de inteles ca fata ei e pe maini bune, ca ai grija de ea, ca o iubesti, ca o protejezi, ca o ajuti sa se dezvolte ca persoana. Fii deschis cu ea, si mai ales sincer. Orice om apreciaza sinceritatea, si o prima impresie conteaza cat de cat. Pana la urma, fii tu insuti, nu trebuie s ate stresezi sau ceva. Mult succes iti doresc!

| Forex explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, de asemenea pentru sfaturile date si timpul petrecut pentru a raspunde. Am luat in considerare raspunsul lui Gretta castigator deoarece mi-a dat un raspuns mult mai concret si dezvoltat pentru ceea ce aveam nevoie.

| CvdBobo1997 a răspuns:

Salut, primul lucru care ar trebui sa îl zici e buna ziua/seara îmi pare bine sa va cunosc eu sunt...

Ea deja își va face o prima impresie destul de ok.

Încearcă sa ii dai dreptate în în majoritatea lucrurilor pe care le spune și sa fii de acord cu ea, ii vei da impresia de maturitate și gândire serioasa în ceea ce privește relația ta cu fiica ei

Asa am pățit și eu cu soacra mea și acum ne înțelegem super ok, multa bafta

Funda te rog happy

| FlorinPana2703 a răspuns:

În primul rând să fi elegante, adică nici exagerat de elegant nici cocalar, de exemplu merge o cămașă albastră sau alta culoare dar nu alba, sacou și blugi, și papion (să nu iei cravata deoarece cravata este pentru oamenii mai în vârstă ) iar la vorbit vezi la ceilalți am același lucru de spus...