| Andreeadeea84 a întrebat:

Bună seara.Mi-a întârziat menstruația 5 zile(, am avut de pe 2 pana pe 7 martie, iar pe 29 trebuia sa imi vina)astăzi am facut test si a ieșit negativ.Este posibil sa fie totuși sarcina? Imi doresc tare mult.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli si sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara/sa existe posibilitate de a se produce mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual ca numar de zile care poate varia de la +/- 3-5 zile sau chiar si mai mari de 7-10 zile. Astfel de dereglari in privinta lungimii ciclului apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala este dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul tau. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul viitoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru consultatie si un set de analize pentru a se stabili factori care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Andreeadeea84 explică (pentru corbulalbrosu):

Am 35 ani.La endocrinolog și la ginecolog am fost, este totul ok.Sunt cu analizele la zi, la fel și soțul meu.Ne dorim un bebe, dar întârzie să apară? Mulțumesc frumos pt.răspuns.Sănătate și ție.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fii gravida.

| Andreeadeea84 explică (pentru Emilian65):

Mulțumesc de răspuns.

| inaltcabradulprostcagardu a răspuns:

Depinde foarte mult. ciclul este neregulat pana dupa ce dau nastere unui copil si de aceea nu se stie niciodata cand va veni. ai grija