| MihaiDan97 a întrebat:

Buna seara TPU! Am 15 ani si sincer, gandirea mea este putin peste limitele mele si as vrea daca puteti sa imi raspundeti la niste intrebari:
1.Mai exista dragoste adevarata in zilele noastre?
2.De ce daca esti bun esti luat de prost?
3.De ce fetele ajung de la 13 ani sa sufere din dragoste?
4.De ce fetele cauta baietii cu 3, 4 ani mai mari decat ele?
5.De ce baietii fac fetele sa sufere atat de mult?
6.De ce fetele nu observa alti baietii,mai sensibili,de ce aleg mereu pe acceia care arata mai bine?

P.S:Fara glume proaste,daca vrei sa raspundeti,o faceti calumea, nu imi place bajocura.

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

1.Mai exista dragoste adevarata in zilele noastre?
Exista,iti pui prea devreme intrebarea asta, nu stiu ce te-a dezamagit atat de tanar, dar ca sa o gasesti ai nevoie sa treci prin mult mai multe.
Oamenii au nevoie de afectiune din clipa in care se nasc. Ajunsi la pubertate, adolescenta si maturitate, isi cauta sufletul pereche.Si,de multe ori gresesc, fie sedusi optic si estetic, fie atrasi chimic, fie din teama de singuratate.
Incearca sa o vezi ca pe un drum, o autostrada.Ne ratacim in dead end-uri si suferim zadarnic,incapatanandu-ne sa nu vedem propria noastra alegere gresita! E motivul pentru care vezi atatia oameni despartindu-se,atatea divorturi distrugand familii intregi.
Pentru ca in setea omului de a fi iubit,multi se refugiaza in iubiri-surogat,in ceva care seamana a iubire,un dead end.
Trebuie sa POTI sa intelegi cand e vorba de surogat si cand e for real,tine de cat de sincer si matur esti cu tine insuti.
Dragoste adevarata exista,e pe drumul mare, pe autostrada, jumatatea ta sta si te asteapta, doar de tine depinde daca o vei gasi si veti continua drumul impreuna.
Asa ca, e prea devreme sa pui intrebarea asta.happy

2.De ce daca esti bun esti luat de prost?
Pentru ca, esti intr-adevar, prost.
Cand esti bun, te uiti si cu cine esti bun.
Nu cred ca ti-a trecut vreodata prin minte sa fii bun cu tiganca cersetoare din coltul strazii.De ce de ea ai putut sa te aperi si de cei care profita de bunatatea ta,nu?
Uita-te unde risipesti bunatate si,chiar si asa,fii pregatit sa-ti fie rasplatita cu invective,rautati si profitorie!
Pentru ca,sa fii bun,inseamna pentru celalalt ca esti slab,il lasi si ii permiti liber,sa se simta superior tie.
Daca nu stii sa-l opresti,vei vedea cum "tiganca cersetoare" din sufletul lui,se va repezi asupra ta, la nesfarsit!
Asa ca, fii bun, dar uita-te cu cine.
Fii bun, dar uita-te cat.

3.De ce fetele ajung de la 13 ani sa sufere din dragoste?
Asta e usor.
Vad filme de dragoste,asculta muzica in care se vorbeste numai de dragoste,cresc discutand despre "dragoste",la scoala,cu prietenele,oriunde,oricand.
E normal sa si-o doreasca,sa isi imagineze ca o simt si sa sufere,apoi.
Cele mai multe iubesc ideea de dragoste,isi imagineaza cam cum ar trebui sa simta, viseaza romantic, se pun in scene idilice ca in filme si povesti, vad un baiat mai dragutel, se "indragostesc" si ...sufera!
Fiecare lucru are timpul lui, asa cum si fiecare varsta are felul ei de a iubi.
Toti iubim.
Dar altfel la 13 ani, altfel la 33.
Pune o fetita de 13 ani sa aleaga intre "iubitul" ei si parinti.Arata-i ca e posibil sa nu-si mai vada parintii niciodata, sa-i piarda pentru totdeauna(departe de noi lucrul asta, dar exemplific, sa intelegi).
Ce crezi ca va alege? Va uita subit de "iubit" si va alerga plangand sa-si imbratiseze parintii.Acolo iubeste cu adevarat.

4.De ce fetele cauta baietii cu 3, 4 ani mai mari decat ele?
Asta nu e o regula,dar motivul e simplu.
Baietii mai mari vor sti sa se comporte cu ele,vor sti sa inteleaga o parte mai mare a nelinistilor si cautarilor lor.
Baietii de varsta lor, pot spera, cel mult, la fete cu 3, 4 ani mai mici.
Desi,sunt destule relatii si intre baieti si fete de aceeasi varsta.
Un baiat mai mare va sti sa "manipuleze" o fata mai mica,sa-i cante in struna,sa-i spuna ceea ce vrea ea sa auda,sa aiba mai multa rabdare cu ea, sa-i ierte mai usor greselile, sa o faca sa simta incredere si siguranta langa el, pentru ca acesti baieti au un bagaj de cunostinte si experienta personala mai mare decat unul de aceeasi varsta cu o fata.
Au avut timp sa si-l faca exact in acesti 3, 4 ani de diferenta...happy

5.De ce baietii fac fetele sa sufere atat de mult?
Aici nu pot fi de acord,si fetele fac baietii sa sufere la fel de mult, doar ca baietii sunt mult mai discreti cand sufera.
Cand o fata daruieste suflet si iubire unui baiat, e sigura ca o face pentru totdeauna, crede cu tarie ca ceea ce ii leaga azi, ii va lega pe veci.Asa ca,investeste tot ce are,iubeste din tot sufletul,ofera orice ca sa-si faca iubitul fericit.
Pentru ca la varste fragede, cel pe care il va iubi este ales pe criterii de popularitate, estetica si design, principii gresite vreau sa spun de fapt, iubirea ei va da gres!
Putine sunt perechile care se formeaza la 14-16 ani si-i vezi impreuna o viata!
Alesul inimii ei se va dovedi mincinos,prefacut,nerecunoscator,egoist sau toate la un loc,nici nu mai are importanta, dar fata va suferi!
Daca n-ar fi refuzat sa vada de la primul semn, ca alegerea ei e gresita, n-ar fi suferit.
Platim in viata si alegerile bune si alegerile proaste, intreaga noastra viata e suma alegerilor pe care le-am facut!

6.De ce fetele nu observa alti baietii, mai sensibili, de ce aleg mereu pe acceia care arata mai bine?
Imagineaza-ti ca intri intr-un magazin care vinde piane si vrei sa cumperi unul, un moft doar, sa fii in rand cu "lumea" sa zicem.happy
Te plimbi plictisit pe culoare si observi.Piane.Cu coada,fara coada, pianine, antichitati, piane negre, ah...deodata vezi un pian alb!
Asezat comercial intr-un cadru alb,pe un mic podium,cu capacul deschis,zici ca te asteapta pe tine!
Il vrei si-l iei.
Degeaba incearca vanzatorul cunoscator si specialist sa-ti prezinte un altul,lucrat manual in intregime,din lemn de trandafir, o capodopera!
Tu il vei lua pe cel alb si gata!
Dupa ce-l vei duce acasa, dupa ce vei fi aplaudat pentru alegerea facuta, dupa ce vei lua primele lectii de pian, dupa ce vei invata sa canti foarte bine la pian...trecand intamplator prin fata aceluiasi magazin,vei realiza ca performantele si satisfactia ta spirituala ar fi fost mult mai complete cu pianul celalalt...
Dar,deja l-ai ales pe cel alb.
Vezi? Totul e o alegere.
O fata nu va fi usor de convins ca si tocilarul clasei are o inima, ca el intelege mult mai multe si mult mai bine, decat filfizonul imbracat dupa ultima moda cu care se saruta ea in fiecare pauza!
Soarta baietilor sensibili este sa astepte si sa sufere, pana cand, o fata la fel de sensibila va decide sa le vindece ranile si sa-i primeasca pentru totdeauna in inima ei...happy
Sa ai rabdare si sa fii intelept.

| MihaiDan97 explică (pentru greece12):

Am observat ca ai scris de afectiune, oameni au nevoie de afectiune de cand se nasc, este corect, dar eu n-am avut asa ceva pana acum, dar totusi sunt bun la suflet.

| greece12 a răspuns (pentru MihaiDan97):

Cu totii oferim ceea ce ne-a lipsit mai mult, de obicei.
Dar bunatatea nu poate fi confundata cu afectiunea, e doar parte a ei.

| Irena97 a răspuns (pentru greece12):

Iti tot citesc raspunsurile si ma mir cum de poti sa explici totul atat de frumos si de realist si sensibil. Ma regasesc in unele dieme si consider ca raspunsurile astea frumoase mi-au fost adresate si mie. Multumesc greece happy :*

| greece12 a răspuns (pentru Irena97):

Sa-ti spun un secret.
De cand sunt pe TPU si eu am avut de invatat multe de la restul utilizatorilor.
Asa ca, ne invatam unii pe ceilalti,mult, putin asa cum poate fiecare si eu multumesc tuturor!happy

| Narfundo a răspuns:

Pentru ca voi femeile sunteti diabolice, rele si cu 50% mai animale ca noi barbatii.E trist adevarul pentru voi dar pentru a intelege raspunsul meu si raspunsul ce trebuie sa il primesti la fiecare din intrebarile tale de mai sus, trebuie sa citesti biblia si trebuie sa intelegi sensul ei.

| DNSK a răspuns:

1: exista. mai rar dar exista. dragostea si razboiul noi le facem
2: in general da! mare atentie in cine te increzi si pe cine ajuti si in ce cantitati
3: se dezvolta f repede copiii. au acces la informatii de cand sunt inca in scutece. e normal ca la 13 ani sa sufere ca le-o parasit iubitul de 12 si sa faca sex pe banda rulanta
4: f simplu. cei mai mari sunt mai putin copiilaughing in sens gandesc mai matur decat pustii de varsta fetelor. toti stim ca baietii se maturizeaza mai greu ca fetele. de asta alearga dupa unu care ii mai de doamne ajuta si se poate vorbi cu el, nu pustiu de pe coridor care da palme la fund fetelor si fuge.
5: depinde de baiat. nu toti fac fetele sa sufere. mai sunt si oameni normali printre aia multi
6: lipsa de experienta. cu cat arata mai bine, cu atat e mai bun. de multe ori nu e asa. dupa 20 de ani, cand au acumulat ceva experienta incep sa cauta linistea.

evenso
| evenso a răspuns:

1. Exista, dar nu poti sa stii de la bun inceput, daca gragostea este adevarata si de durata sau nu.

2. Pentru ca cei rai profita de bunatatea ta.

3. Nu este legat de varsta cand sufera cineva de dragoste, esenta este ca cine se indragosteste are sanse sa si sufera din cauza asta.

4. Este firesc ca fetelor sa le placa baietii mai mari, pentru ca ele se dezvolta mai rapid si se simt mai ocrotite, mai in siguranta cu baietii mai mari.

5. Baietii sunt vanatori innascuti, dupa ce ai cucerit o fata marea majoritatea cauta o alta "prada" pentru a-si demonstra masculinitatea/barbatia.

6. Aici sunt la fel fetele cu baietii, si baietii se uita dupa fetele frumoase, nu dupa cele sensibile.

| Lexiiii a răspuns:

1. Sincer intrebarea asta mi-o pun si eu mereu, la cate vezi ca se intampla in ziua de azi ca toata lumea isi declara iubirea eterna, dar pentru cat pentru 5-6 ani si dupa sa divorteze? Poate exista eu una nu incetez sa sper.

2. Asa este lumea ii dai un deget si iti ia toata mana, lumea este profitoare si nu le pasa ca te calca in picioare ca sa obtina ceva. Asa e deobice.

3. Pentru ca au incetat sa se joace cu papusile, eu si la 12 ani ma jucam cu papusile. Generatiile din ziua de azi sunt mai dezvolate.

4. Si eu caut la fel, nu vreau pe cineva de varsta mea, pentru ca este un copil caut pe cineva care sa gandeasca cat de cat ca mine. Nu un mucos care cand aude de sex rade cu gura pana la urechii.

5. Asta e firea lor, poate o fac intentionat sau nu, asta nu am de unde sa stiu.

6. Pentru ca se uita la aspect si uita sa se uita si in sufletul lor. Si dupa aia le auzi ca se mai plang ca nu le-au iubit. Ce t astepti de la un "macho man" care fumeaza, bea si se crede cool? Nimic.

| wolder a răspuns:

Da, exista dragoste adevarata intre persoane ce se respecta si iubesc reciproc
pentru ca atunci cand accepti multe ei profita de bunatatea ta si in general lumea profita de persoanele bune la suflet si nu se gandesc ca au o inima miloasa.
pentru ca acei baieti sunt mai maturi decat ele si au ce invata de la ei
pentru ca le privesc doar ca niste jucarii sexuale si nu se gandesc la sentimentele lor
pentru ca si baietii aleg fetele frumoase. asa fac si fetele. pentru ca fac o imagine mai buna in societate insotite de tipi aratosi

| Azµre a răspuns:

1) Da, trebuie să fii atent unde căuți.
2) Așa se întâmplă când partenera nu te place și stă cu tine pentru un scop.
3) Datorită telenovelor și prostiilor de la televizor, o fată nu ar trebui să aibă prieten până la 16 ani.
4) Să le poată oferi mai multe
5) De proști
6) Tot datorită anumitor scopuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o sa-ti raspund la prima intrebare iar de acolo poti sa scoti tu raspunsuriile la intrebariile urmatoare...

Prietene... dragoste exista doar in povesti! nu te lasa prostit de conceptu asta asa ceva NU exista!

| TreiSurori a răspuns:

1. exista doar ca e greu de gresit.
2. pentru ca se simt bine cand profita si vor sa te traga in jos
3.nu exista dragoste la 13 ani, probabil sufera ca tom l a mancat pe jerry.
4.pt ca fetele sunt mai mature decat baietii cu 3 ani si vor ceva de nivelul lor nu copilasi.
5.pt ca si fetele fac baietii sa sufere
6.pt ca in ziua de azi conteaza mai mult aspectul fizic decat cum te face acel baiat sa te simti. si fetele vor baieti rai ca sa ii cuminteasca ele pentru ca stiu ca daca esti bun cu ele din prima iti vei bate joc.

| Raiiiisa a răspuns:

1.Exista dragoste si va exista mereu pentru ca nu cred ca exista fiinta sa poata trai fara dragoste.
2.Esti luat de prost pentru ca nu stii cu cine sa fii bun si cine nu merita sa fii bun.
3.Curiozitatea lor in ceea ce priveste suferinta este prea mare si fiecare persoana primeste ceea ce cautahappy
4.De ce ar cauta unul cu 3, 4 ani mai mici decat ele?
5.Pentru ca asta e placerea lor maxima(a unora), atunci se simt ei bine cand cealalta persoana sufera.
6.Pentru ca de cele mai multe ori acesti baieti nu se fac observati, se intimideaza mereu si atunci cand nu e cazul, stau mereu si se intreaba cum sa-i spuna persoanei iubite ce simte pentru ea si multe altele.
Sa stii ca o fata nu va fi atrasa doar de un baiat daca arata bine, dar daca un baiat arata bine si are si ceva la capusor, acesta mereu va atrage atentia.Cu un baiat destept mereu vei avea ce sa discuti si cu acesta nu te vei plictisi niciodata, si i-o va lua mereu inainte celui sensibil.

O sa-ti dai seama singur de mai multe daca nu acum, cu siguranta mai incolo:*

| RzVq a răspuns:

1. Dragostea adevarata exista dar dupa o perioada de timp v-a disparea adica am refer la sot si sotie big grin
2.Pentru ca majoritatea se folosesc de tine ca sa para "smecheri" in fata prietenilor...
3.Pentru ca se cred mature... ele la varsta aia nici nu stiu ce inseaman dragostea.
4.Pentru ca baieti cu 3, 4 ani mai mari sunt mai dezvoltati... cand o sa te mai maresti o sa vezi ca o sa se schimbe situatia big grin.
5.Ehhh baietii se plictisesc destul de repede de o fata big grin
6. Fetele prefera baietii mai "smekerii" pentru ca cei sensibili in gandirea lor sunt pampalai deci sper ca te-am ajutat. Funda?

| Mariab94 a răspuns:

1. nu stiu ce sa spun happy
2. pentru ca esti prea bun si lumea profita foarte mult
3.pentru ca doresc sa fie in pas cu mod sa aiba prieten de la 13 ani... chiar daca dupa ani si ani vor regreta tot ce au facut. e o boala a copilariei
4.deoarece fetele sunt mai mature cu 4 ani de cat baieti a fost dovedit stiintific. si au nevoie si ele de o persona care sa poata sa le intelega si sa gandeasca un pic mai bine ca ele
5.din prostie baiti mereu sunt porci nu stiu sa aprecieze cea ce au langa ei
6.si fetele au o mentalitate umpicut diferita gen ''da poate fi el prost da nici nu pot iesi undeva cu fata aia a lui'' sau ''da e frumos caracterul il voi schimba eu ma descurc'' si tot timpul sfarsesc tragic