| George129309 a întrebat:

Buna seara tuturor.
Ajutati-ma va rog cu câteva sfaturi.
La locul de munca am inceput sa cunosc o fata(colega). Spun ca am inceput, pentru ca de 1 an jumatate +/- de când lucrez nu am avut contact cu ea, decat "Buna" si chestii de munca.
Mi-e imi place astronomia, drumetiile pe munte, sa ma dau cu bicicleta(astea-s hobby-urile mele). Si de aprox. 2 luni ne-am imprietenit si pe Facebook. Pana acum nu ii cunosteam cealalta latura ca sa spun așa.
Ea a vazut cateva poze cu telescopul astronomic si era foarte curioasa cum se vede(Luna si alte cele). M-a rugat sa ii arat si ei si ca si-ar dori foarte mult. Dar a spus-o cu atata ardoare incat nu am putut sa o refuz. Parca nu era ea, cea pe care o cunosteam la munca. A inceput sa imi placa de ea sau sa ma indragostesc mai degraba. La fel si cu muntele, mi-a spus ca ar vrea sa mearga si ea așa, prin poieni, salbaticie etc.
Whatever, pana acum am chemat-o de 3 ori la observatii, i-a placut foarte mult. Eu i-am spus ca o mai chem.
La munca suntem altfel acum, nu doar "Buna". Dar mi-a zis ceva azi. "Ca, asta e așa amiceste nu altceva, sa nu fie mai mult, da?" la inceput i-am spus ca sa mergem si la munte si aproape ca stabiliseram acum pe 20 iunie sa mergem cu inca o prietena de a ei. Am intrebat-o daca ramane așa, mergem pe 20. Si ea mi-a spus "Nu cred, nu merg, nu stiu, mi se pare dubios adică" "Adica eu am mai fost cu cineva de aici si nu mai vreau, a fost ceva nasol etc."
Eu vrand sa o linistesc am aprobat-o, ca da e doar prieteneste, dar puțin pe ganduri.
De cate ori a venit la observatii am dus-o acasa doar ca sa stiu ca ajunge bine(la 1-2 dimineata), cand puteam sa o conduc pana la strada sa ia un taxi.
In primul rand ma simt "dubios" acum, ceea ce vreau sa ii spun.
Si in al doilea rand, nu stiu daca sa ii spun ceea ce simt sau nu, e si mai sensibila dar hotărâtă in acelasi timp. Poate daca ii spun își schimba parerea?

3 răspunsuri:
| MaTeOGG a răspuns:

Nu rata ocazia! Spune-i ca o placi, dar inainte de asta fa o aluIe launul din hobbyuri. Mult noroc si sa nu iti fie frica.

| George129309 explică (pentru MaTeOGG):

Asta ma gândeam. Atunci când m-a rugat sa ii arat si ei, m-a ținut cu asta vreo 2 săptămâni pana a fost vreme buna pentru observații astronomice. Îmi spunea din 2 in 2 zile sau chiar zilnic. Acum eu o chem de fiecare data când se poate. Gen ultima oara a fost acum 4 zile si ii spuneam sa vina si azi/mâine(ea spunandu-mi ca "ei hai, de abia am fost") ca e altfel Luna. Si apoi mi-a bagat-o paia ca nu e nimic, decât așa prietenește.
O sa ii aduc aminte ca si ea s-a ținut de capul meu sa ii arat.

| Luna3 a răspuns:

Sentimentele tale nu se vor schimba. Sincer, nu este raspuns pentru intrebarea ta. Daca vrei sa ai mai mult decat o prietenie cu ea, nu se v a schimba decat daca ii spui. Daca nu se va intampla cum iti doresti, nu a fost sa fie. The best is yet to come. Bafta dude, de la o tipa fara experienta.winking