| RoxanaElena007 a întrebat:

Buna! Stiu ca e o intrebare destul de absurda dar mai sunt sanse sa ne impacam sau sa ma deblocheze pe Facebook? De mentionat faptul ca este vorba de o relatie la distanta si fiind prima mea relatie nu prea stiu cum sa reactionez si imi pare rau pentru toate chestiile cringe de mai jos. Eu am 16 iar el 18 ani. Am inceput sa vorbim din luna mai, l--a inceput am fost putin obligata de el dar pe parcures am dezvoltat multe sentimente pentru el. Toate bune si frumoase si vorbim pana prin iulie cand am descoperit ca a gasit alta fata iar pe mine ma ignora complet, prin noiembrie au terminat (sau cel putin asa cred) pentru ca atunci a inceput sa vorbeasca din nou(din nou pentru ca tineam enorm de mult la el, "am sters cu buretele" iar prin decembrie mi-a marutrisit si el de asta si ma prefaceam ca nu stiu) cu mine si timp de 2 luni totul a fost din nou lapte si miere si am tinut-o asa pana pe la mijlocul lui ianuarie cand m-a blocat prima data. Recent mi-a spus faptul ca are nevoie de putin spatiu deorece e suparat, am acceptat ideea dar ii mai trimiteam mesaje din cand in cand sa isi dea seama ca tin mult la el si il iubesc enorm de mult. Ieri mi-a trimis un mesaj cu te iubesc iar apoi mi-a spus sa am grija de mine, nu am putut raspunde imediat pentru ca eram in ora si i-am dat react la mesaj si cred ca s-a enervat. In maxim o ora am fost blocata pe Facebook si cred ca probabil si numarul de telefon, in trecut a mai facut asta dar doar pe messenger. Eu nu am avut absolut nici o intentie rea de genul sa imi bat joc de el sau altele mai rele, dimpotriva i-am inteles necazurile(decesul unor membri ai familiei lui) si faptul ca alte fete l-au ranit si inlocuit, i-am fost alaturi cand era trist, i-am spus ca il iubesc mult si ii trimiteam poze cu mine, mai vorbeam si la telefon uneori cu orele(atat vocale cat si apel video), ne facuseram planuri de viitor, il ascultam cu mare placere si niciodata in aceste 9 luni nu l-am judecat deloc nici pe el si nici pe ai lui. Mai imi spunea din cand in cand ca e fericit cu mine si nu vrea sa ne despartim deloc (pe dracu ca nu ma lasa asa usor happy ) El credea ca eu vreau sa il insel si sa imi bat joc de el si mama lui ii tot baga untr-una chestia asta in cap, dar exista mai multe sanse sa vina sfarsitul lumii decat sa ii fac eu asa ceva persoanei iubite. Nu ma descurc prea bine cu explicatul si imi pare rau pentru tot carnatul asta de intrebare dar cred ca pur si simplu ar trebui sa trec peste, probabil dupa ce va trece perioada lui de recuperare se va intoarce. Multi mi-au zis ca e pur si simplu o relatie toxica si ar fi cel mai bine sa il las sa plece dar simt ca nu pot, ma simt distrusa fara el. Eu voiam doar sa ii arat ca sunt genul de fata care nu sunt pe interes, ma poate face fericita si fara sa imi cumpere chestii, nu vreau sa il inlocuiesc, pentru nimic in lume, prefer caracterul si nu fizicul unei persoane si multe altele dar am intles faptul ca nu pot forta un baiat sa vorbeasca cu mine. Kiss love happy

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa de impacare, mai ales ca te-a blocat ca sa scape definitiv de tine!

| RoxanaElena007 explică (pentru Violleta2022):

Pana la urma am realizat ca nu pot forta pe cineva sa fim împreună, în caz ca nu se mai întoarce ii doresc tot binele din lume și sper ca într-o zi sa fie fericit chiar dacă e cu alta fata și sa își atingă toate obiectivele

| Bogdanel27 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

In caz că nu se mai întoarce? Domnișoară sunt doar cu 12 ani mai mare că tine dar te rog gândește puțin mai matur decât ești. Nu se pune problema dacă se mai întoarce problema trebuie pusă de tine in felul următor."Mă cine sunt eu? A 5a roată de la căruță? Dc trebuie ca eu să-l aștept pe el și să-i permit toate prostiile pe care le face el?"

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Iti zic eu sigur ca nu se mai intoarce, asa ca, nu-l mai astepta!

| RoxanaElena007 explică (pentru Violleta2022):

Deja nu ma mai complic, eu am dat tot ce a fost mai bun, a făcut toate astea doar din cauza ca începuse sa aibă un fel de depresie

| RoxanaElena007 explică (pentru Bogdanel27):

Am realizat ca plâng degeaba și o fac doar ca să ma descarc, el a considerat ca asa e mai bine din cauza ca începuse sa aibă o mica depresie și își dorea sa fie lăsat în pace iar eu îl cicaleam. Asta e, oameni vin și pleacă happy

| Bogdanel27 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Tu nu ai dc să plângi, nu ai nimic de împărțit cu persoana respectiva și nici nu are rost să te stresezi repet încă ești mică sincer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Una zici si alta faci!
Spui ca nu te mai complici dar vi disperata pe froum s ane interbi ce sa mai faci ca s ate deblocheze...de ce?
Da-i pace, este evident ca NU te mai vrea deloc si fuge de tine. Da-i omului pace!

| RoxanaElena007 explică (pentru Violleta2022):

Am mai vorbit puțin cu o prietena aseară, i-am povestit și a zis ca am făcut cam tot ce se putea apoi ea având mai multe relații mi-a dat câteva sfaturi. Chiar dacă era supărat sau doar voia spațiu (de parca ii mâncam spațiul), ar fi putut fi băiat Gigel și sa îmi spună în fata chiar dacă durea mai mult. Sunt sigura ca va găsi fata perfecta(mi-a mărturisit ca eu eram cea mai buna din ex-urile lui dar nu știu sigur cat de adevărat e) și eu la fel, dar ma îngrijorează faptul ca el doar anul trecut a avut 3 realtii una după alta înainte sa fie cu mine, probabil chiar mai multe. Nu întotdeauna doua persoane sunt compatibile și trebuie sa trecem peste, partea buna ca am mai multe amintiri bune decât rele cu el. Nu știu dacă zodiacul influențează dar taur și gemeni nu prea da bine happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

De ce te-ar ingrijora pe tine cate realatii a avut el anul trecut?
Chiar NU este probelam ta, asta!
Nu ai voie s ate bagi in viata omului si nu vand nici un motiv sub soare sa te intereseze ce fac unii si altii, chiar nu este nromal asta!

vezi-ti de viata ta ca vei fii mult mai fericita si mai lasa-i pe altii in pace, ca nu este nromal sa-ti bagi nasul in viata lor, s ate intereseze sau sa insisti atunci cand ti s einchide usa in nas, spuanndu-ti-se indirect ca NU ai nici un drept sa mai insisti, ca nu etsi bine venita si nu ai ce cauta acolo.

Unii oamnei aleg sa te blocheze si sa nu-ti mai radpunda la mesaje la fel cum alti aleg sa-ti spuna in fata. Este o alta metoda la fel de normala sa-ti spuna "ADIO si daca ai bun simt nu mai insisti, fiindca nu este nromal sa sacai oamenii la cap, mai ale scand ti se arata foarte clar ca NU este dorita!

Zodiacul nu infleunteaza NIMIC!

| RoxanaElena007 explică (pentru Violleta2022):

Pana la urma doar il cicaleam in ultima perioada, stiu ca e baiat bun si sigur isi va gasi fata perfecta, deja a facut progrese. Sora lui mi-a povestit de toate astea.
Intr-un fel consider ca cea mai buna solutie a fost sa il las sa plece, fiecare are viata lui si nu il pot controla. Decat nefericit si depresiv intr-o relatie toxica mai bine sa fie singur si feicit. Dumnezeu stie mai bine ce e bine si ce e rau, de asemenea ne ajuta sa trecem peste?♥
Multumesc enorm de mult pentru raspunsuri, stiu ca sunt putin cam "prostuta" si timida/ma pierd uneori in ganduri, ar trebui sa am mai mare incredere in mine si sa imi cresc increderea in sine. Perioada asta e numai buna pentru chestiile astea happy

| RoxanaElena007 explică (pentru Violleta2022):

Cea mai buna varianta e sa ma concentrez pe școală ca să îmi pot urma visul la vârsta mea, am eu timp de realtii, cel mai potrivit ar fi poate după ce termin liceul happy

| RoxanaElena007 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau pentru un raspuns intarziat, dar dupa o luna am inceput sa devin din nou eu si am realizat ca doar ma minteam, m-am redescoperit din nou pe mine insami. Nu inteleg cum a lasat pe cineva care il cunostea de 9 luni si i-a fost alaturi mereu cu una de o stia de putin timp si vorbea pe la spate cu ea dar din pricina ca a mai facut-o nu inseamna ca nu o va mai face. Ii sta foarte bine in lista mea de block si la fel de bine in rolul de fost. Probabil va realiza greseala si va veni dar eu nu il mai primesc, nu merita sa ma injosesc eu ca fata pentru toti prostii ca sunt buna cu toti si dupa tot eu plang, acolo undeva e cineva si pentru mine. Ma simt mult mai bine acum si am realizat ca si sa il lasi sa plece inseamna ca l-ai iubit nu ca ti-ai batut joc happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și eu kiss love. Aceasta este o relație online. Valoare nu chiar zero, ci cam zero tăiat în patru.

| RoxanaElena007 explică (pentru sadrian46):

Trist dar adevărat. Mai bine ca i-am pus capăt decât sa ma trezesc ca f2f se comporta diferit și multe altele. Pana la urma ne găsim noi alte persoane cândva. happy

| Emma30555 a răspuns:

O relație pe internet nu e relație, e doar o păcăleală a mintii în care simulezi ca ai o relație. Cauta pe cineva real, sa te plimbi cu el, sa discuți, sa te saruti etc.

| haileewatson a răspuns:

laughing mai lasati relatiile astea online ca va stricati creierii.
Suferi dupa un baiat pe care nu l-ai intalnit niciodata. Revino-ti ca astea nu sunt relatii adevarate. Sunt 99% sigura ca el in tot timpul asta mai este si in alte "relatii". Probabil cealalta iubita i-a zis sa te blocheze (asta daca nu cumva el duce lipsa de atentie si vrea sa se joace cu sentimentele tale). Si cand o sa cresti putin o sa iti dai seama ca un baiat care te iubeste cu adevarat nu se comporta ca un mistocar cu tine.
Nu stiu frate, dar "pe vremea mea" noi nu eram asa naive la 16 ani ….

| RoxanaElena007 explică (pentru haileewatson):

După 3 zile realizez ca doar am eliminat un gunoi din viața mea pentru care m-am distrus eu 9 luni de zile. Realizez și faptul ca e mai bine sa zâmbesc și sa ma doară undeva decât sa plâng și sa îmi fac eu singura rău. A vrut sa ma înlocuiască odată și a văzut ca a intervenit karma când ea l-a lăsat și aruncat ca pe un gunoi pentru fostul ei asa cum a făcut el cu mine atunci, a doua oara poate se trezește la realitate știind ca a pierdut o persoana bună. Și alții se despart și ii doare undeva, cine știe ce se putea întâmpla f2f din cauza emoțiilor lui. Dacă chiar ținea la mine bănuiesc și ca îmi spunea motivul pentru care pleacă happy

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! NU MAI STA DUPA EL! Se vede clar ca nu are inclinatii spre tine. Prima iubire, mereu este o dezamagire. Relatie la distanta am si eu, draga mea, dar este greu de tinut in frâu. Nu zic ca nu funcționează, ba din contra, la mine funcționează al naibii de bine, exceptand cateva mici scăpări, insa daca nu va vedeti des, este posibil ss ti-o ia alta inainte si sa ti-l cam "fure".
Iubire gasesti peste tot in jur, acum trebuie sa ai grija unde sa cauți.
Cu siguranță el are niste interese ascunse, iar când nu i mai merge relatia cu una si alta, se reîntoarce la tine. Asta nu este iubire!

Ai grijă de tine si ai grijă pe cine "iubești", sau ai impresia ca iubesti. Mi e greu sa cred ca iubesti o astfel de persoana. Poate conversatia cu ea sau atentia ei te face sa ai iluzia asta.

| RoxanaElena007 explică (pentru RoxanaIoana108):

Partea nasoala cu intalnitul ar fi faptul ca sunt vreo 521-611 de km intre noi(eu sunt din Râmnicu Vâlcea iar el din Iași) și e puțin cam nasol. El îmi mai spunea de fostele lui ca l-au trădat și nu nai știu ce, de fapt cred ca s-a comportat la fel cu ele(fete deștepte, deja au găsit alții "mai buni" din care am vazut). Nu pot obliga o persoana sa stea cu mine. Ii doresc tot binele din lume și ii mulțumesc ca mi-a fost alaturi când am picat. Probabil ma simt nașpa și din cauza ca îmi era iubit + cel mai bun prieten dacă pot sa zic asa (cam toți prieteni m-au lăsat). Chiar daca sunt slabe șanse sa ne împăcam, știu sigur ca ambii vom găsi suflete pereche, mai greu pana ii găsim. Mulțumesc mult pentru suport și sfaturi, wish you the best și sper sa fiți fericiți! ❤

| Bogdanel27 a răspuns:

Prima relație ar trebui să fie ceva frumos să fie o relație la vedere o relație reală, la 16 ani ar trebui să ieși cu el prin parc de mână, să te duci la ostroveni toată vara, să vă duceți la concertele ținute în centrul orașului, și să cunoști omul de lângă tine, nu omul care e la 520 km și șanse minime de o întâlnire, vin și te întreb ce vei face în relația asta care este =0 când el va creste cu 1-2 ani mai mare tu la fel, comunicați doar online și prin absurd vine o singură dată la Vâlcea cu trenul și îți cere să te culci cu el că voi practic deja vă cunoașteți de cel puțin 1-2 ani? Cum vei reacționa după ce el pleacă și nu îți mai răspunde? Cum vedeți voi relațiile acestea la distanta? Pentru mine unul îmi este greu să stau o săptămână fără familia mea? Dar voi?

| RoxanaElena007 explică (pentru Bogdanel27):

Sincera sa fiu am observat faptul ca lipsa fizica dintre noi a dus mai mult la asta. Sper doar sa își găsească pe cineva mai aproape de el și de preferat mai buna decât mine, probabil ca în astea 9 luni cu mine ar fi putut găsi aceasta persoana. Sunt mici procentele la relații de genul care funcționează.
Referitor la familie tind sa cred ca ei sunt singuri care îți sunt alături și la bine și la rău happy

| Bogdanel27 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

De familie să nu te îndoiești niciodată dar de relațiile la distanță da, crede-mă e posibil prin gesturile care le face de zi cu zi, prin expresia mimică și așa mai departe să nu îți placă, când îl vezi in realitate lângă tine iar tu deja ai pierdut 1 an degeaba sau mai mult. Repet Vâlcea e un oraș mare îl știu destul de bine și am lucrat in Vâlcea, sunt bărbați și femei pentru toată lumea, doar să cauți și să fi activ, dar voi generațiile după 2000 sunteți cu telefonul in mână și vă cunoașteți pe insta, Facebook, tiktok, voi nu mai socializați. La noi vorbim de 90-2000 ne cunoșteam și prietenele noastre erau din școală sau din școală din "satul" vecin noi ne plimbam ne strângeam pe afară și era atât de frumos

| RoxanaElena007 explică (pentru Bogdanel27):

Aici pot spune ca aveți dreptate, am cam uitat sa mai fim oameni mai ales ultimele generații (nu toți).

Referitor la valcea încă mai e astfel și sunt multe locuri frumoase de vizitat lucuri de făcut

| Bogdanel27 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Mereu pădurea a avut și uscătură sper să înțelegi ce vreau să spun din toate timpurile am avut pe lângă noi "șerpi" și care s-au bucurat când ai căzut și toate cele. Dar ești tânără ai 16 ani tu trebuie să simți cu adevărat iubirea lângă un băiat care te tine de mână, care te sărută, care te strânge în brațe și îți cumpără o floare nu la 520km distanță care îl vezi pe video

| RoxanaElena007 explică (pentru Bogdanel27):

Înțeleg perfect, nu are rost sa plâng după niște pixeli de ecran, persoanele vin și pleacă mereu din viata noastră, chiar dacă nu am putut sa ii zic măcar un la revedere, a preferat sa scape de mine din cauza unei depresii începută cam acum o luna. O viata avem și nu merita sa ne consumam, cine ne dorește ne iubește asa cum suntem happy

| Bogdanel27 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Exact așa trebuie să gândești