| anonimusa44 a întrebat:

sunt baiat si Sunt intr-o mare dilema si as vrea niste sfaturi! Sunt la facultate in anul II.De vreo cateva luni (2-3) am petrecut mai mult timp cu o colega de grupa(mentionez ca stau la camin si ea la fel).Am petrecut foarte mult timp impreuna si am inceput sa am sentimente fata de ea si sa imi placa foarte mult.Cred ca ma place si ea(dar are prea mare orgoliul sa o zica) deoarece imi raspunde pozitiv la toate chestiile..adica glumim radem ne tachinam in cea mai mare parte a timpului..Problema este ca ea are prieten de 4 ani de zile si este si primul ei iubit.Inca nu am vorbit despre(chestia asta ca o plac si ca vreau ceva mai mult cu ea) deoarece cred cu tarie ca daca ii spun din orgoliul ei care il are m-ar "refuza" si mi-e teama sa nu o pierd de tot.E foarte delicata situatia asa ca orice sfat e binevenit.(daca se poate in privat sa le primesc). fara rautati si

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Pai asta iti spuneam... femeile dau mai greu vrabia din mana pe cioara de pe gard, ca sa spun asa. Nu e o jignire...inseamna ca femeile foarte rar se despart de unul pana cand nu sunt 150% convinse ca merita cel de-al doilea.
Ai putea sa incerci sa te indepartezi de ea putin. Vezi cum reactioneaza. Asa daca esti mereu acolo, pentru ea e comod. Il are si pe ala la distanta si pe tine aici. Ia las-o tu fara craca sa vedem ce face...si daca te intreaba ii poti spune motivul. Ii spui ca ti se pare ca lucrurile avanseaza fara rost si ca ea are prieten si nu vezi motivul pentru care sa fiti atat de apropiati.

14 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta cum isi rateaza studentia fata aia..trist studentia e cea mai frumoasa perioada, e perioada in care strabati cat mai multe cearsafuri, te imbeti in club in camin, iesi cu fetele, inveti pentru examene. fratele meu nu merita sa stai dupa curul ei si sa iti nenorocesti studentia, odata in viata traiesti studentia, fete sunt pe toate gardurile. distreaza-te si bucurate de etapa asta.

| neutrino a răspuns:

Sper ca tu sa nu astepti ca ea sa-si lase orgoliul la o parte si sa-ti sara in brate, sarutandu-te, spunandu-ti ce coleg fain esti! Petrece-ti timpul cat mai mult cu ea si incearca sa mergeti si in oras la un film, spectacol etc. Nu uita sa-i spui cat este de frumoasa si cat de mult iti place sa fiti cat mai mult impreuna.

| sofisis a răspuns:

Eu nu cred ca orgoliul este cel care o infraneaza...as tinde sa cred ca iubitul este cel la care se gandeste cand nu avanseaza lucrurile cu tine.
Daca il iubeste, va flirta cu tine, ii va placea atentia ta dar nu se va intampla nimic mai mult pana nu se va desparti de el. Femeilor nu le e atat de usor ca barbatilor sa ignore existenta unui partener in viata lor.
Si chiar daca ar ceda la un moment dat si ar trece de o anumita bariera cu tine...tot la el s-ar intoarce.

| anonimusa44 explică (pentru sofisis):

Chiar ai foarte mare dreptate. flirteaza cu mine foarte mult..ne tachinam..am vorbit cu ea despre el si mi-a zis ca il iubeste dar nu ca la inceput..eu cred ca stand asa mult cu el ii e greu acum sa se desparta fiindca nu va sti ce va urma fara el..si de asta ii e frica

| anonimusa44 explică (pentru sofisis):

Iti multumesc pentru sfat

| sofisis a răspuns (pentru anonimusa44):

Pai asta iti spuneam... femeile dau mai greu vrabia din mana pe cioara de pe gard, ca sa spun asa. Nu e o jignire...inseamna ca femeile foarte rar se despart de unul pana cand nu sunt 150% convinse ca merita cel de-al doilea.
Ai putea sa incerci sa te indepartezi de ea putin. Vezi cum reactioneaza. Asa daca esti mereu acolo, pentru ea e comod. Il are si pe ala la distanta si pe tine aici. Ia las-o tu fara craca sa vedem ce face...si daca te intreaba ii poti spune motivul. Ii spui ca ti se pare ca lucrurile avanseaza fara rost si ca ea are prieten si nu vezi motivul pentru care sa fiti atat de apropiati.

| ywar a răspuns:

Propunere: Dar daca de exemplu vin si eu la tine si o facem in 3 sau in patru, nu ar fi marfa, manca-ti-as? Eu am 20 de ani si sunt foarte buuun. M uncesc cu ziua pe santier, castig bine am muschi si te duc pana la cer regiiiinaaaa meaaaaa!

| ONE123456789 a răspuns:

Buna! E delicata situatia ta, dar nu cred ca ai alta sansa. Trebuie sa te deschizi si sa ii spui ce simti. Daca tu simti ceva mai mult, si daca nu ii spui asta, vei tine in tine si vei suferii mult. Mai bine spune/i, si asteapta sa vezi ce va face ea. Eu nu cred ca nu te va mai cauta, sau ca o vei pierde. Daca si ea iti flirteaza inseamna ca te place. Acum, trebuie tu sa descoperi, daca iubitul ei, sau sentimentul fata de tine e mai puternic, ca sa se poata desparta de el. Daca mai e si primul ei iubit, cu care este de 4 ani, ii va fi foarte greu. Acum, tu incearca, eu tind sa cred ca in prim plan te va refuza, dar ii vei da de gandit, cu siguranta. Sper ca ti/am fost de ajutor! Capul sus si multa bafta!

| anonimusa44 explică (pentru ONE123456789):

Faza e ca am vorbit despre prietenul ei si mi-a zis ca nu ar putea sa isi imagineze cum ar fi sa se desparta de el ar fi prea mare impactul il iubeste mult dar nu e ca la inceput cu erau.si in plus de asta se vede cu el doar in week-end

| ONE123456789 a răspuns (pentru anonimusa44):

Pai iti dai seama ca impactul va fi mare, dar tu incearca daca o vrei cu adevarat. Speranta moare ultima!

| 4psiho a răspuns:

Hmmm... delicată treabă!
Cred că ar trebui să-ți iei inima-n dinți și să-i spui ce simți pentru ea. Nu prea ai loc de întors, poți să încerci (așa de testare) să o rărești un pic și dacă te caută ea și te întreabă de ce, atunci poți să-i spui că sentimentele tale pentru ea au evoluat și mai departe știi tu... happy
Totuși e ceva neclar în povestea ta, pe unde se plimbă iubitul ei, de nu are grijă de ogradă?

| anonimusa44 explică (pentru 4psiho):

El e la master la alta facultate si lucreaza si se vede doar in week-end cu el

| 4psiho a răspuns (pentru anonimusa44):

Este o vorbă la români: ochii care nu se văd se uită happy

| anonimusa44 explică (pentru 4psiho):

Sa o ranesc in ce sens? ca sa ma caute?

| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Singura problema e ca e aiurea treaba, gandeste.te la asta : daca ea o sa se desparta de iubitul ei ce te face sa crezi ca nu va face la fel si cu tine cu prima ocazie? gandeste.te bine la chestia asta si daca stii ca poti trai cu faptul ca la un moment dat se va sterge cu tine si se va duce cu altul. Mare grijawinking