| anonim_2811 a întrebat:

Sunt cu iubitul meu de 4 ani, dar de la un timp simt ca nu mai merge cum trebuie. Acum 2 ani am plecat la facultate in Cluj si am hootarat sa avem o relatie la distanta. Problema este ă in acesti doi ani dl s-a schimbat foarte tare, este mult mai vulgar, ne certam mai mereu si ma pune in situatii jenante. Uneori simt ca ma injoseste si ca ar trebui să renunț la această relație. Problema este ca am incercat sa renunț de mai multe ori, însă m-am împăcat cu el, pentru ca simt ca il iubesc si imi e greu sa trec peste despartire. Oare ce sa fac? Nici cum nu imi este bine ☹.

Răspuns Câştigător
| DiamondEyes a răspuns:

Incearca mai intai sa vorbesti cu el despre aceasta problema, iar daca nu intelege, desparte-te de el.
Daca nu acum, mai incolo tot o vei face pentru ca vezi tu, noi oamenii, suntem intr-o continua transformare, maturizare intelectuala si emotionala, iar la voi asta s-a facut separat. Tu nu mai esti aceeasi fata pe care el a cunoscut-o acum 4 ani, iar el nu mai este acelasi baiat pe care l-ai cunoscut la inceput.
Tu fiind intr-un alt oras cu un alt nou anturaj, te schimbi fara sa vrei, abordezi o noua gandire, incepi sa privesti altfel lucrurile, traiesti noi experiente, pe cand si el poate la randul lui [asta daca nu a ramas inconjurat de aceiasi oameni] s-a dezvoltat mintal diferit.

Dar cel mai probabil frustrarile aduse de aceasta distanta si-a pus amprenta pe mintea lui. Este ranit fiindca tu nu esti mereu langa el si poate te vede si el mai diferita fata de cum erai. Un apel nu se compara cu prezenta. Relatiile la distanta nu sunt de lunga durata, decat in perioada adolescentina.

Te temi ca iti va fi greu dupa si daca te desparti de el, ei si?
Acum esti intr-o zona de comfort, te-ai obisnuit asa, insa preferi sa te simti inferioara, jignita si sa traiesti o lupta interioara cu tine, doar de dragul de a nu ramane singura? Mai gandeste-te. Esti abia la facultate, mai ai multe de trait si invatat, si cum multi spun pe aici: "baieti nu mai gasesti?"

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles. tu nu il mai iubesti dar iti e frica de despartire. ca ramai singura si chestii de genul. pai atunci ramai in relatia asta toxica si continua sa te plangi ca el e naspa. nu ai mai fi fata daca nu ai face asta. e prea greu sa il dai naiba si sa cauti un baiat cu cap. mai bine un mitocan.

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaQQx a răspuns:

Asta e prostia la noi, iubim pe cineva si nu vedem lucrurile mai putin frumoase. Faptul ca te injoseste si ca te pune intr-o situație in care sa te simți foarte rău. Vorbeste cu el si spune-i tot ce te deranjează pe tine la comportamentul lui, nu este nimic rau in asta. De aceea se zice ca intr-o relatie trebuie sa existe mereu comunicare..totusi sunt 4 ani. Daca te asculta si isi cere scuze, inseamna ca ceea ce a facut era dintr-o cauza personală si nu isi da seama de ceea ce zice ( desi nu cred asta).

Vorbeste, vorbeste, vorbeste..asta e tot ceea ce trebuie sa faci, nu lăsa asa ca stiu cum e, am trecut prin asta si din cauza lui parcă nu mai eram eu, mereu supărată, fara chef de viață.

Stiu ca sunt 4 ani si ca totusi e greu sa treci peste aceasta relație, in caz ca vrea sa va despărțiți.dar întâi gandeste-te la tine si cum te simți. Eu una zic că nu merită, sper sa ma însel

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaQQx a răspuns (pentru RobertG101):

Daca tace iar nu e bine, o poate duce de nas cat vrea el. Sa vorbeasca despre cum sa încheie intr-o manieră bună relația si asta e.

Răspuns utilizator avertizat