| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 1 an si 3 luni si in ultima perioada ma jigneste foarte des si tipa la mine fara motiv. De multe ori o face apoi isi cere iertare. Aseara a tipat la mine si i-am inchis telefonul in nas. A incercat sa sune inapoi si i-am respins apelul. Azi, nici pana la ora asta nu m-a cautat dar nici eu nu am de gand sa-l caut pentru ca desi il iubesc foarte mult incep sa ma satur de situatia asta si i-am spus-o si lui de multe ori ca daca nu se schimba ne despartim dar nu vad nici o schimbare din partea lui. I-am dat multe sanse pentru ca se ruga de mine si-mi spunea ca ma iubeste si nu poate trai fara mine desi eu eram hotarata sa ma despart de el...Eu nu ma simt bine deloc pentru ca il iubesc foarte mult dar nici asa nu pot sa stau sad As vrea sa pot sa iau o decizie sa fie bine, nu vreau nici sa il pierd dar nici sa ii accept jignirile. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Ingerasull99 a răspuns:

Ti-o zic ca baiat, dai flit, chiar daca el zice ca se va schimba, tu sa nu il crezi ca astea sunt doar minciuni, el pana nu te va pierde nu va sti ce a avut langa el.
Am fost si eu ca el, imi pare rau de greselile care le-am facut, dar asta e, invatam din greseli, baieti si fete gasesti la tot pasul asa ca nu ezita. Ofera-ti tie o viata buna daca el nu vrea o viata buna impreuna cu tine.Succes.

15 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pai mai acorda-i credit inca daca spui ca il iubesti dar poarta o discutie serioasa cu el in privinta asta.O ultima discutie sa-i spun asa in care sa ii spui clar si concret ce te deranjeaza. Daca va continua cu atitudinea asta inseamna ca vorbele tale nu prea conteaza pentru el si asta nu e deloc bine.Pe viitor cine stie unde se poate ajunge continuand asa. Daca nu isi schimba nici dupa atitudinea cel mai bine pentru tine ar fi sa te desparti de el dar daca te iubeste se va schimba in privinta asta.Bafta!

| micurutza2005 a răspuns:

Deci nu stiu pentru a câta oara sa iti zic ca aceasta nu e o relatie normala? nu e suficient sa il iubesti tu asa de mult,trebuie sa te iubeasca si el asa,dar din moment ce tipa la tine si din astea nu are cum sa te si iubeasca sincer,dar daca tu crezi in vorbele lui si nu vezi comportamentul lui care e cu totul altul,ma rog treaba ta daca iti place sa fi terorizata numai pentru a auzi apoi un "te iubesc "care de fapt e o minciuna sau se foloseste de tine,na tu stii dar eu categoric nu as accepta sa tipe cineva la mine fiind si doar prieteni nici fiind casatoriti nu e bine sa acepti asa tratament dapoi ca prieteni dar daca tu crezi ca nu mai este altul pe care sa il iubesti in viata,te inseli,nici nu stiu cum poti sa il iubesti cand se comporta asa cu tine cred ca esti putin surda si oarba daca nu vezi ca nu e in regula asta si sa termini aceasta relatie odata pur si simplu te chinui intr-o relatie care nu merge bine si gata,intre voi a intervenit plictiseala mai ales din partea lui cred si obisnuinta si nu sunt sigura ca nu are si pe alta pe langa tine si te tine de fraiera sa aiba la cine striga si isi descarca nervii si cand are nevoie de tine te cumpara cu te iubesc si din astea ca stie ca cedezi si ierti totul iti stie slabiciunea si de aia te joaca cum vrea e sigur ca nu te pierde pentru ca tu il iubesti asa tare si atunci face ce vrea din tine, esti mega prostuta cred daca mai continui asa cu el, de schimbat nu are cum sa se schimbe daca asta iti arata asta e el si nu o sa il schimbe nimeni sau nimic asa ca nu mai spera in schimbari asta e caracterul si comportamentul lui si daca vrei sa te chimui o viata ia pune mana si te si casatoreste cu el si apoi vezi tu "grosul" din comportamentul lui de o sa iti plangi si zilele cand ai supt de la mamasad

| Niros19 a răspuns:

Eu nu prea ma las jignit de nimeni dar daca iai si spus ca te desparti de el daca nu isi schimba comportamentul e clar ar trebui sa te desparti de el inteleg o jignire 2 3 dar pana la urma te saturi in fine ti-am dat un sfat dar mai bine fa ce iti spune inima

| PinkDea a răspuns:

Mas desparti de el dar ia-si zice sa ramanem prieteniwinking

| Andreeaツ a răspuns:

OMG! Ce e atat de greu? Te insala. Poate ca strigaturile sunt doar vinovatia pe care si-o poarta...In locul tau as vorbi sincer cu el, daca se comporta bizar si nu se uita la tine inseamna ca te insala. Succes in cautarea adevarului...

| kiki a răspuns:

Daca face din astea si nu vorbeste si nu spune ce bai are inseamna ca este un imatur si un habauc de cap, nu merita iubirea si respectul tau.ar fi bine sa fi tare si sa nu il mai cauti.stiu ca nu o sa poti. uita te in jurul tau si vei gasi fericire in atatea lucruri. uita te in jurul tau si poate cineva iti ca zambi si acel cineva va sti sa te respecte asa cum trebuie.mult succes.

| ioscry a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare dar la mine e chestia ce eu is in Italia cu el de 6 luni daca el te jigneste fara motiv inseamna ca are pe alta si vrea sa-ti dea de inteles sal lasi banuiesc ca stie ca nu-ti place sa fi jignita si asteapta ca u sai spu ceva in genu "gata am terminato" ca el sa poata apoi sati zica " TU AI ZISO" asa sa fie! daca spui casi cere iertare avand in vedere timpul de care sunteti ampreuna e ceva de genu -nici nu te mai vrea dar nici nu vrea sa te piarda- e intr-o dilema asa deci sfatul meu: cand vine nervos aseazate pe un scaun sau in pat si fa ceva de ex joacate p telefon cand el te jigneste lasa-l sa-si faca damblaua apoi ii spui si u: AI TERMINAT? DA! ok acum hai sa vb calm ce te deranjeaza la mine ce nu-ti mai convine? vad ca ne certam prea des am as la concluzia ca te-ai cam saturat de mine,,,,,,,,,,,,,, bla bla bla si de astea siiii in prinul rand::: INDIFERENTA DOARE MAI MULT CA ORI CE si ai sa vz cat de mult o sa se schimbe chiar as vrea sa stiu daca ti-a fost de folos ceea ce am spus eu daca nu te deranjeaza sa-mi dai un mesaj aici si sa-mi spui si mie ce sa intamplad daca ti-a fost de folos sau nu pooop succes

| cagulatu a răspuns:

Lasa-l departe pentru ce a facut. Sa invete ce e respectul.

| gabytza387 a răspuns:

Eu ce as face hmm pai ce sa fc as renunta la el logic omu are o viata timpul trece daca nu profiti din plin de el o sa ti para rau deci cuncluzia mea este ca ar trebui sa renunti la el nu te merita chiar daca iti zice ca te iubeste tu presupun ca vrei fapte nu doar vorbe si jigniri nu se poate o asa relatie nu poti sa stai cuel numai pentru ca tu il iubesti mult dar oare el pe tine te iubeste? nu cred o pers care te iubeste nu te jigneste sa fie clar stiu cum e crede ma am zis stop nu merit asa cevawinking sper ca te am ajutat

| Beibitza a răspuns:

Si eu am patit asa ceva si sfatul meu e sa incerci sa devii ca el, sa-i platesti cu aceeasi moneda, pentru ca nu merita sa suferi! I-ai aratat prea mult ca il iubesti si el te trateaza cu dispret, dar stai linistita ca o sa se intoarca roata. Asteapta ca tu sa fii prima care isi cere scuze, banuiesc ca zice mereu: "tu esti devina'.Eu inca incerc sa ma comport cum o face el cand are iesiri de genul si observ ca e mai bine...

| geoka23 a răspuns:

Deci dupa cum spui nu a fost asa. s-ar putea sa aiba caderi nervoase daca se enerveaza si si tipa fara un motiv, certuri cu ai lui nu stiu ceva de genu, e foarte rau asta. O perioada in care sa ai depresii nervoase. Hmm te enervezi din ori ce crede-ma, chiar deti pare rau dupa aia de cuvintele spuse altcuiva ce nu are nici o vina.El cred ca trece printr-o perioada mai grea nu stiu ce sa zic, sau s-ar putea sa nu mai vrea sa fie cu tine din pacate,(scuza-ma de cuvintele) da sunt obtiuni diferite si moduri de a gandi ciudate intelegi.nu stiu ar fi mai bine sa vorbesti cu el sa vezi despre ce este vorba, ce oate sa gandeasca el, sau cel macina.Pace si prosperitate va doresc.

| adryana_5273 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta...la fel am stat si eu 1 an si 3 luni si a ajuns sa am faca curva,zdreanta,amenintari ca atunci cand ma va prinde ma bate dar stii ce am facut? mi-am schimbat cartela si pe una nu ma mai vede,trebuie sa te impui putin,si eu l-am iubit mai mult ca viata mea dar asa nu poti gandeste-te bine,daca tie iti va placea sa te bata pentru ca pana la urma se ajunge si la asa ceva,eu una cat l-am iubit am avut taria sa il las definitiv,fa si tu la fel pana nu e prea tarziu,stiu ca iti pare imposibil si ai o neliniste mereu, dar si eu sunt la fel, dar adu-ti momente cum te-a jignit si iti dai seama ca nu merita ai grija:*

| Elektrikshock13 a răspuns:

Eu m-as desparti cat mai curand posibil de el.
Pai daca iai spus deja ca nu iti convine situatia, iar el nu da nici un semn de schimbare, e clar ca nu te merita.

| maddy_8325 a răspuns:

Hai sa-ti spun sincer ce as face. NICIODATA sa nu accepti asta, este foarte posibil ca pe viitor ( chiar dupa casatorie daca accepti asta si va dura relatia) el sa ajunga chiar sa te bata. Tu trebuie sa-ti dai seama ca el daca te-ar iubi nu ar fi capabil sa te jigneasca deoarece iubirea nu se exprima in acest mod. Aici deja ajungem la faza"iti demonstrez ca te iubesc jignindu-te"sau eventual pe viitor"iti demonstrez iubire batandu-te". Nu asta este solutia, baieti sunt si nu trebuie sa stai cu asemenea persoana. Sper sa-mi asculti sfatul. Succes pe viitor:*

| MilioaneDeVise a răspuns:

Eu nu suport sa fiu jignita, daca 1 data i-am spus sa inceteze, pai a incetat, daca nu ceau-ceau, pentru. ca daca ii permiti prea multe te va lua de proasta intr-un final happy