| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Sunt cu prietenul meu de 5 ani, in luna Februarie pe 18 am facut dragoste, inainte de asta mi-a venit ciclul pe 12 si dupa iar pe 28. Mie tot timpul imi vine pe la sfârșitul lunii, acum aștept sa-mi vina dar problema e ca daca sunt însărcinată, in timp de vreo saptamana, ma doare jos la burta seara, sânii au crescut si sunt fermi dar areola imi este mare si sfarcul e gen parca nu am sfarc... Poate e ca inainte de ciclu? Fetelor niste sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate formula un raspuns catusi de cat corect fara sa oferi niste date concrete absolut obligatorii/necesare, fiindca in acest moment pe baza a ceea ce ai prezentat in intrebarea ta, se pot formula doar niste pareri si/sau presupuneri complet subiective. Pentru a se putea formula un raspuns concret, sunt necesate urmatoarele informatii : data inceperii ultimei menstruatii (terminate), data la care ar trebui sa inceapa urmatoarea menstruatie, daca sexul a fost protejat sau nu, daca ejacularea s-a produs sau nu, si ceea ce este cel mai important; daca ciclul tau menstrual este REGULAT sau NEREGULAT. Doar dupa ce vei prezenta datele solicitate poti spera la un raspuns cert, concret si corect. In orice caz sexul din data de 18 februarie intretinut la 6 zile dupa pornirea menstruatiei se poate scoate complet din discutie, insa nu si cea din data de 28 februarie care se pare ca a fost intretinuta intro perioada care poate fi situata inainte sau dupa data de ovulatie. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Din cele relatate de tine este posibil sa nu fii gravida.

| TheWomanCat a răspuns:

Uuuu...Dura lovitura, nu stiu ce sa spun, dar semnele acestea arata faptul ca esti insarcinata.Sansele sa fie o pura coincidenta sunt slabe...Mai bine ai face un test de sarcina!

| Lucaefericit a răspuns:

Daca ai folosit prezervativul nu se va intampla nimic, dar daca nu l-ai folosit, iar el a ejaculat in tine se poate sa fii ramas gravida

| Andreea111890 a răspuns:

Nu am folosit nimic, am avut amândoi grija, cam ultimele zile ale lunii imi vine menstruația 26, 27, 28 cam pe acolo.Dar, mi-a venit absolut normal 4 zile cum imi venea tot timpul. Doar ca ma simt foarte obosita si umflata, acum. Abia aștept sa vad saptamana vitoare, poate e dereglare hormonală
1.Pe 28 mi-a venit ultima data
2.Am facut neprotejat dar scotea si dupa 3 minute ieșea deci nu in mine niciodată.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreea111890):

Daca penultima menstruatie ti-a inceput in data de 12, (nu ai mentionat luna), insa daca este vorba de luna februarie atunci nu poate fi vorba de un ciclu menstrual normal deoarece ar fi unul de DOAR 16 zile (12-28 februarie) iar cel mai scurt ciclu menstrual considerat normal este cel de minim 21 de zile. Daca rationamentul este corect in acest caz este vorba de o dereglare hormonala grava si ar fi indicata consultatia ginecologica. Daca menstruatie pornita in data de 28 februarie s-a desfasurat in conditii asemanatoare/similare cu celelalte menstruatii, produse anterior, ca numar de zile, cantitate de menstra, culoare, textura, miros, flux zilnic de eliminare, etc. se poate afirma ca a reprezentat o menstruatie autentica. Producerea unei menstruatii normale, este urmarea faptului ca ovulul produs in ciclul menstrualanterior nu a fost fecundat de spermatozoid si in consecinta nu s-a format o sarcina si drept urmare ENDOMETRUL a fost eliminat din organism prin menstruatia respectiva, deci este IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, in consecinta, nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Multa sanatate

| Andreea111890 a răspuns:

Nu sunt! Multumesc la toti de raspunsuri.