| anonim1235248 a întrebat:

Sunt extrem de stresata...
Astăzi este ziua ovulației, luni ma voi întâlni cu iubitul meu. Este posibil sa raman însărcinată dacă vom avea un contact sexual protejat? Am nevoie de parerile voastre?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| minrest a răspuns:

Prezervativul a fost inventat cu scopul/rolul de a se putea intretine contacte sexuale in fiecare zi a ciclului menstrual indiferent de perioada. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs si este folosit de catre barbati exact cu scopul de a le permite acestora chiar si sa ejaculeze la terminarea sexului si cu toate acestea sa continue sexul, adica sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In cazul in care marimea prezervativului folosit este cea corecta si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca ciclul tau menstrual este atat de bine/perfect reglat incat de fiecare data reusesti sa determini cu multa precizie ziua ovulatiei, in cazul tau fiind inca/deocamdata virgina, NU ar fi deloc bine si nici NU ar fi indicat ca primul tau act sexual, cel de dezvirginare sa fie intretinut fara sa fie folosit prezervativul. Este stiut/cunoscut faptul prin folosirea prezervativului in timpul actului sexual de dezvirginare, penetrarea vaginului va fi foarte mult usurata fiindca substanta lubrifianta existent pe suprafata prezervativ faciliteaza alunecarea lina, fina a penisului in vagin. S-a constatat experimental ca si in timpul dezvirginarii efectuate cu prezervativul montat pe penis apare/se produce durere, chiar si daca este folosit prezervativul pe toata durata a dezvirginarii fiindca acasta senzatie se produce practic intotdeauna fiind un lucru inevitabil, insa prin folosirea prezervativului intensitatea durerii resimtite va fi foarte mult redusa, aceasta putand fi doar de 1/3 sau chiar 1/4 fata de durerea care se simte daca nu este folosit prezervativul. In plus dispare si stresul privind teama de a nu ''scapa'' chiar si din greseala sperma in vagin, astfel ca se evita producerea unei sarcini nedorite. Multa sanatate!

| anonim1235248 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci dacă ne protejăm pot sta fără griji?

| anonim1235248 explică (pentru minrest):

Multumesc frumos!

| minrest a răspuns (pentru anonim1235248):

Prezervativul a fost inventat cu scopul/rolul de a se putea intretine contacte sexuale in fiecare zi a ciclului menstrual indiferent de perioada. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs si este folosit de catre barbati exact cu scopul de a le permite acestora chiar si sa ejaculeze la terminarea sexului si cu toate acestea sa continue sexul, adica sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In cazul in care marimea prezervativului folosit este cea corecta si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

| minrest a răspuns:

Eu as zice ca protectia sigura este prezevativ plus anticonceptional, posibilitatea ca sa esueze amandoua este neglijabila.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca va protejati nu ai cum sa ramai insarcinata chiar daca te afli in perioada fertila.