| Ionuca20 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de un an si 8 luni cu un baiat pe nume Razvan. Ne iubim foarte foarte mult. Dar acum exista o problema peste care nu stiu cum o sa trecem. Eu sunt geloasa un pic dar si el. Nu e genu care sa ne combine usor dar nici eu. Am 16 ani si is la liceu, iar el are 19 si pleaca la facultate in alt judet. Nu o sa ne mai vedem asa des pentru ca sunt 400 de km care ne despart. Oare relatia noastra nu o sa se destrame pentru ca eu aici si el acolo? Se poate relatie la distanta? Si daca se poate spuneti-mi si mie cum?

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,daca exista iubire si incredere intre voi,eu zic ca relatia poate sa mearga,chiar daca ve-ti fi la distanta,asta e probabil o proba sa vedeti daca va iubiti cu adevarat,sa vedeti daca ramaneti impreuna in ciuda obstacolelor.
Exista cai de comunicare,vb pe mess,la telefon,va mai vedeti,daca tineti unul la altul nu ve-ti renunta, daca nu ve-ti trece peste asta, inseamna ca relatia voastra nu e destul de solida.Si prietenul meu a fost plecat in Spania cateva luni si am ramas impreuna, ce sa mai zic eu ca acum el e la inchisoaresad...si nu ne putem vedea atat de des cum am vrea si totusi asta nu sta in calea iubirii noastre, nu voi renunta la el, asa se vede daca 2 persoane se iubesc,daca raman impreuna indiferent de problemele care intervin,fi tare si nu renunta la el, daca si el te iubeste, va continua relatia cu tine si nu te va lasa.

| Pufics a răspuns:

Hihi... sa-ti spun ca si eu sunt cu un baiat de 2 ani jumatate. Eu sunt din Constanta el e din Bucuresti. Sa`ti spun si cum ne-am cunoscut? Pe messenger. Relatia noastra a evoluat. Eu aveam 15 si ceva cand am inceput avea o relatie cu el. El avea 19. Cu toate astea, cu toata distanta din lume, cu toate persoanele care erau pro si contra rel noastre am trecut peste orice. Si sti dc? Pentru ca numai noi 2 am contat. Pentru ca numai noi 2 ne cunosteam relatia pe dinafara si pe dinauntru. Daca esti sigura de sentimentele lui pentru tine si daca sunteti siguri aman2 ca merita sa ramaneti impreuna indiferent de acest mic obstacol, nu va ganditi la lucruri negative. Exista telefon, internet. si mai ales ca el se va intoarce si acasa nu va ramane definitv acolo. Daca rezistati acestui obstacol, veti rezista si mai departe, asta daca va iubiti! Vorbeste cu el si analizati situatia, analizati relatia. Spuneti`va aman2 ce credeti despre asta si ajungeti la un numitor comun. Nu uita ca schimbarile pot venii si din partea ta daca pleaca, nu numai din partea lui. Esti inca mica si te poti schimba mult mai ales in anii de liceu. Daca il iubesti si te iubeste nu te mai gandii la plecarea lui ca la un obstacol ce va poate despartii. Pe mine si pe iubiitul meu din contra ne-a apropiat mai mult si ne-am dorit din ce in ce mai mult sa ramanem impreuna ba chiar ne vom casatorii curand. Succes si nu te pripii dinainte:*. Te pup

| DrCriss a răspuns:

Pe scurt, da, se poate. Eu sunt plecat în Danemarca la facultate și prietena este în România la liceu. Mulți îți vor spune că nu va merge, că-ți faci planuri deșarte. Dar dacă voi țineți unul la altul, vă iubiți și dacă nu sunteți din fire geloși, atunci va fi bine happy Succes